Seat Ibiza - jak řešit hučení v motoru a nadměrnou spotřebu oleje?

Co může být příčinou hučení motoru v rychlostech od 50km/hod? Je běžná spotřeba oleje 0,4litru na 1000km?
TECHNICKÁ PORADNA, 16.05.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu: 
Značka, model:Seat Ibiza
Bližší označení:Ibiza 1.2 l
Rok výroby:2002
Palivo:benzín
Výkon v kW:44
Kód motoru:VSSZZZ6LZ3R055665
Popis závady:Začal mi hučet motor při vyšší rychlosti, do 50km/hod dobrý, výš začne hučet, má najeto 100000km. Začal se mi i ztrácet olej, na 1000km doleju 0,4l, jinak motor jede, táhne...
Kód chyby určené na diagnostice:Nebyla jsem na diagnostice.
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

uvádíte, že motor začne hučet při rychlostech vyšších než 50km/hod. Předpokládám, že tyto rychlosti realizujete na čtyřku nebo na pětku, tzn. motor hučí přibližně od 2000 – 2500 otáček výš. Budeme pokračovat dál za tohoto předpokladu. Předesílám, že hučet Vám může především některé z ložisek (vodní pumpa, poloosa), může hučet střední díl výfuku (přepážky), převodovka, prasklý vlnovec (i když ten spíše drnčí), nebo větrák chladiče.

Přiznám se, že jsem trochu na pochybách ohledně specifikace instalovaného motoru. Podle udaného VIN čísla máte modelový rok 2003, vůz byl smontován v Martorellu. V té době se do Ibizy ale ještě nemontoval tříválec o výkonu 44kW (rozvody řetězem). V úvahu tak přichází ještě čtrnáctistovka o stejném výkonu, nicméně ta se montovala jen do r. 2002. Motor 1.2 44kW se pod kapotou objevuje až v roce 2007. Každopádně popisovaná závada je na typu motoru prakticky nezávislá.

Jak jsem již uvedl: ve hře především hučící ložiska, což je široký pojem. Teoreticky může Vámi popisovaný zvuk vydávat i převodovka, nedostalo auto např. ránu na spodek? Každopádně by bylo záhodno zkontrolovat hladinu oleje v ní. Může se jednat i o hučící ložiska v převodovce. Převodovku můžete vyloučit, pokud pazvuk bude při stejných otáčkách patrný beze změny na všechny převodové stupně. Pokud bude zvuk evidentní jen na jeden nebo dva převodové stupně, stojí za to věnovat kontrole převodovky další pozornost.

Zkuste dále motor vytočit na místě na odpovídající otáčky (tzn. minimálně 2000) na neutrál, jsou pazvuky také slyšitelné? A naopak, pokud jedete z kopce rychlostí větší než 50km/hod, máte zařazeno na 4. nebo 5. stupeň (brzdíte motorem), je zvuk slyšet? Pokud ano, zkuste vyřadit, jestli hučení zmizí, skutečně je na vině součást navázaná na otáčky motoru. Hučí auto stejně v zatáčkách jako na rovné silnici? Hučí auto při jízdě při sešláplé spojce nebo poloha spojkového pedálu a řazení obecně nemá na zvuk vliv?

Diagnostika možná v tomto případě nepomůže, spíše dejte bakšiš technikovi, ať Vám španělku důkladně projede. Teprve pokud neodhalí příčinu, nechte si udělat diagnostiku.

Spotřeba oleje je abnormální. Podívejte se pod víčko na ventilovém víku, výrazné množství šlemu není dobré znamení, stejně jako v první fázi mastná pěna v expanzní nádobce chladicí kapaliny. Na vině může být notoricky známé těsnění pod hlavou ventilů (i když obvyklejší varianta je naopak úbytek chladicí kapaliny do motoru a posléze pojízdná dýmovnice, posléze nepojízdná dýmovnice). Pokud tato prohlídka nepřinese žádné zjištění, pravděpodobně Vám motor olej opravdu „žere“, což také není potěšitelné. Poznáte to i na barvě kouře jdoucího z výfuku Vašeho vozu: bude pravděpodobně namodralý nebo našedlý. Postup je ten, že je nutno zjistit, kudy se olej dostává do spalovacího prostoru a tomuto jevu zamezit. Klasicky se může jednat o pístní kroužky, soft verze jsou gufera ventilů. Optimální je před započetím záchranných prací nechat změřit kompresi v servisu, kde toto umí.

Shrnutí na závěr: bakšiš technikovi na zkušební jízdu kvůli hučení, zároveň ať se vám podívá pod kapotu i kvůli úbytku oleje. Pokud nezabere zkušební jízda, při níž technik zkusí vyzkoušet výše popsané postupy, jděte na diagnostiku. Pokud úbytek oleje nesouvisí s těsněním pod hlavou, nechejte změřit kompresi ve válcích, budete moudřejší.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist