Šest největších motocyklových novinek letošního léta

Přinášíme tipy na šest letošních zajímavých novinek mezi velkými motocykly. Čtyři z nich jsme vyzkoušeli na vlastní kůži.
NOVÉ MODELY, 03.07.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Naháč

Honda NC700S Honda NC700S je vítěz ankety Motocykl roku 2012 v kategorii naháčů, tedy klasických motorek bez kapotáže. O novince od Hondy by měli uvažovat začátečníci a majitelé skútrů, kteří chtějí objevit svět větších biků. Je hodná, praktická, úsporná, snadná na ovládání a cenově dostupná. Vypadá jako dospělá motorka, ale zážitky za řídítky se v mnohém blíží jízdě na velkém skútru. Myslíme tím třeba tichý zvuk dvouválcového motoru s plynulým zátahem od nejnižších otáček, možnost vybavit stroj automatickou převodovkou nebo uklidit přilbu do uzamykatelného prostoru pod sedlem. Manuální řazení, které jsme zkoušeli v praxi, patří k nejlehčím a nejpřesnějším vůbec. Motor se chová podobně jako v autě, červené pole otáček začíná už na 6500 za min., což je další plus pro ty, kteří zatím brázdili silnice jen za volantem, a potřebují si zvykat na nebezpečný svět jedné stopy postupně.

Jde o ideální stroj do města a příměstských aglomerací. Dokáže ale upalovat rychlostí až 160 km/h, takže se neztratí ani na delším výletě.

Kdo by si ji určitě pořizovat neměl? Zkušenější jezdci, kteří touží po sportovním svezení.

Chopper

Harley-Davidson XL 1200V Sportster Seventy-Two Harley-Davidson XL 1200V Sportster Seventy-Two je další vítěz letošní české ankety o motocykl roku, tentokrát mezi choppery. Za jeho řídítky se mohou jezdci starších ročníků vrátit do sedmdesátých let a nostalgicky snít o tom, jak mohli žít, kdyby včas emigrovali a místo normalizace měli svobodu. Retromotorka ale v rámci našeho testování uchvátila i jezdce mnohem mladšího věku. Přináší esenci zážitků, které očekáváte od kultovní americké značky - bublavý zvuk a sílu dvouválce s objemem větším, než jakým disponuje řada aut (1,2 l), proud vzduchu opírající se do celého těla, pohodlnou polohu s nízko položeným sedlem, rukama mířícíma za řídítky směrem vzhůru a nataženýma nohama. Zkrátka jízdu na maximální pohodu s pocitem chlapství a nadhledu nad celým světem. To vše v překvapivě kompaktním a lehce ovladatelném balení, takže jsme se se "sedmdesátdvojkou" v pohodě proplétali i pražskými zácpami.

Kdo by si tuhle motorku určitě pořizovat neměl? Mladí dravci toužící po co nejvyšších rychlostech.

Enduro

BMW G650 GS Sertao Letošní novinka mezi endury, BMW G650 GS Sertao, zaujme všechny, kteří od motorky očekávají víc než jízdu po rozpáleném asfaltu - prach a vůni dobrodružství, dostat se tam, kudy nevedou silnice. Možnost vybrat si vlastní cestu terénem. Vyjeli bychom si s novým bavorákem na prázdniny třeba do rumunských hor, kde drtivá většina v mapě namalovaných silnic vypadá jako naše lesní cesty. Pod kapotou univerzála, který najde své uplatnění i v městské džungli, vrčí spolehlivý jednoválec ostřílený prací u dalších modelů značky. Výhodou je i relativní cenová dostupnost.

Kdo by si tuhle motorku určitě pořizovat neměl? Ten, kdo má raději asfalt.

Vítěz mezi všemi

Ducati 1199 Panigale S Tricolore Touhle motorkou jsou uchváceni všichni, kdo s ní zatím přišli do kontaktu. Pokud bychom měli jmenovat největší hit a nejoslavovanější novinku letošní sezony, pak to bude právě nová Ducati 1199 Panigale S Tricolore. Mezi českými novináři vyhrála anketu o motocykl roku bez rozdílu kategorií.

Netestovali jsme ji, takže si neumíme zatím představit, jak se jezdí s dvouválcem, který ze sebe dokáže vytáhnout až 195 koní, ale musí to být něco nadpozemského. Kromě všech možných technických novinek se snaží být maximálně stylová. Například přístrojová deska má kvalitnější displej než iPhone.

Kdo by si ji neměl kupovat? Ten, kdo na ni nemá - jak jezdecky, tak finančně.

Levnější supersport

Suzuki GSX-R 1000 Další letošní sportovní novinka pro milovníky rychlé jízdy, Suzuki GSX-R 1000, má proti Ducati Panigale největší výhodu v tom, že je při podobných jízdních výkonech o víc jak polovinu levnější.

Pár dní jsme ji testovali a zpětně děkujeme andělům strážným, že jsme přežili ve zdraví. Když se totiž chcete na dálnici trochu odpoutat od chumlu obtěžujících aut a mrknete na rychloměr, kde svítí 253 km/h, tak končí legrace. Maximální udávaná rychlost v technickém průkaze je 290 km/h. Výhodou i nevýhodou letos modernizovaného a odlehčeného supersportu od Suzuki je fakt, že téměř 200 koní z litrového čtyřválce podává v balení, které celkem v pohodě zvládne i nepříliš zkušený motorkář, i když samozřejmě schopnosti stroje využije sotva z pár desítek procent. Nejvíce nadšeni jsme kromě výkonu motoru byli z toho, jak motorka lehce a poslušně zatáčí. Utrpením je kvůli nepříliš pohodlnému posezu (spíš poležení) a tvrdému odpružení typickému pro všechny supersporty popojíždění po městě, zvlášť na dlažbě. Pokud si takovou motorku pořídíte, nejvíc si ji užijete na závodním okruhu.

Kdo by si ji neměl kupovat? Ten, koho adrenalin nutí zkoušet v provozu rychlostní maxima.

Poctivý kus železa

Harley-Davidson V-Rod 10th Anniversary Edition Na závěr něco pro rebely. Před deseti lety začal Harley-Davidson vyrábět model V-Rod, aby tak trochu popřel sám sebe. Žádné retro, žádná klasika, žádné kožené třásničky a chromované ozdůbky. Poctivý kus železa pro pořádného chlapa s motorem vyvíjeným spolu s Porsche. Je to Harley? Není to Harley? Je to chopper? Není to chopper? Záleží na tom? I po deseti letech výroby je V-Rod hlavně motorkou, která bere dech, což připomíná i speciální edice k jejím narozeninám (10th Anniversary Edition). Doporučujeme každému, kdo si chce užívat obdivné a roztoužené pohledy slečen na chodnících a v nudných autech vedle nudných chlápků.

Kdo by si ji neměl kupovat? Introverti.


Honda NC700S

Cena od 134 900 Kč

Objem motoru: 670 cm3

Max. výkon: 35 kW

Sourozenci: NC700X - kříženec, který by měl zvládnout i lehčí terén

Další hodná a levná motorka pro začínající jezdce: Suzuki Bandit 650 (od 129 900 Kč)


Harley-Davidson XL 1200V Sportster Seventy-Two

Cena od 10 920 EUR (281 736 Kč)

Objem motoru: 1202 cm3

Max. točivý moment: 96 Nm

Sourozenci: celá řada Sportster, například oblíbený a cenově dostupný Iron 883

Další chopper/cruiser s podobnými parametry: Yamaha XVS1300A Midnight Star (od 9990 EUR/257 742 Kč)


BMW G650 GS Sertao

Cena od 204 000 Kč

Objem motoru: 652 cm3

Max. výkon: 35 kW

Sourozenci: BMW 650 GS - více cestovní než terénní verze

Další adventure enduro s podobnými parametry: Husqvarna TE630 (od 166 500 Kč)


Ducati 1199 Panigale S Tricolore

Cena od 27 560 EUR (711 048 Kč)

Objem motoru: 1198 cm3

Max. výkon: 143 kW

Sourozenci: o něco levnější verze Paginale a Paginale S

Další dvouválcový supersport s alespoň trochu podobnými parametry: KTM 1198 RC8 (od 408 000 Kč)


Suzuki GSX-R 1000

Cena od 344 900 Kč

Objem motoru: 999 cm3

Max. výkon: 136 kW

Sourozenci: GSX-R 750 a GSX-R 600 - supersporty s menším objemem motoru

Další podobný supersport: Honda CBR1000RR Fireblade (od 349 900 Kč)


Harley-Davidson V-Rod 10th Anniversary Edition

Cena od 18 096 EUR (466 876 Kč)

Objem motoru: 1250 cm3

Max. točivý moment: 111 Nm

Sourozenci: Harleye řady V-Rod (Night-Rod, Muscle)

Další podobný muscle bike: Yamaha V-MAX (od 22 490 EUR/ 580 242 Kč)Autor: iHNED
1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist