Šestiválcové Audi A6, VW Passat nebo Peugeot 607?

DotazDobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu. Chtěl bych si koupit ojetý vůz v ceně kolem 200.000,-Kč a chtěl bych luxusnější auto s vyšším obsahem.
Proto se rozmýšlím mezi Audi A6, VW Passat 2.8 nebo Peugeot 607 3.0. Vůz bych chtěl v automatu. Vzhledově se mi nejvíce zamlouvá Peugeot ale mám obavu ze spolehlivosti.

Děkuji za radu.
Milan Rychtařík
PORADNA, 30.07.07 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Audi A6Obavy ze spolehlivosti jsou samozřejmě namístě. Začneme popořádku. Šestiválec 2.8 30v (142 kW) je shodný jak pro Audi A6, tak i pro Passat. Velké zážehové motory jsou v současné době mimo hlavní proud pozornosti, což tlačí jejich cenu dolů. Tento motor se dosud projevuje jako spolehlivý, možná dokonce tak, že ho lze v rámci celé motorové palety obou vozů označit za jednu z největších jistot. Jediný potencionální zádrhel bych viděl v časově i finančně náročnější výměně rozvodového řemene, ke kterému je špatný přístup. Při tomto úkonu je navíc silně doporučeníhodné, aby se rovnou preventivně měnila i vodní pumpa, často si pak ušetříte dvojí práci- a s ní spojené další náklady.
Pokud bude ze servisní knížky patrné, že výměna rozvodů v dohledné době kupujícího nemine (mění se po cca 120 tisících km), nebylo by od věci požadovat slevu.

RECENZE OJETIN: Audi A6 - Přednosti i problémy ve větším balení RECENZE OJETIN: Audi A6 - Přednosti i problémy ve větším balení 

VW PassatOba výše uvedené vozy jsou dostatečně známy chatrnou přední nápravou. Ojetina za 200 tisíc Kč bude mít její generálku s největší pravděpodobností již dávno za sebou (možná dokonce několikrát). Původní ramena byla při té příležitosti většinou vyměněna za trochu lépe vyřešenou náhradu. Pokud by přece jen nastala nutnost to opakovat, díky klesajícím cenám těchto dílů už možná nebude potřeba prodávat střechu nad hlavou, neboť celý „set“ je u některých prodejců náhradních dílů (nikoliv u značkových servisů) k sehnání i za méně než 15 tisíc Kč. Samočinné převodovky, kterou vyžadujete, bych se nebál pouze tehdy- že to bude pětistupňový Tiptronic. Ten se nabízel pro Passat 2.8 Syncro, A6 jím byl vybaven ve verzi Quattro, v kombinaci s pohonem předních kol pak jen do roku 1999. Od tohoto data se pro variantu s předním pohonem nabízela lákavá převodovka variátorového typu (Multitronic), která bohužel dosud neprokázala žádnou obdivuhodnou životnost ani spolehlivost. Bylo by tedy lépe se spokojit s Tiptronicem, který sice možná úplně nedosahuje životnosti nejlepších automatických skříní, ale z těchto dvou variant bude jednoznačně spolehlivější.

Peugeot 607Peugeot 607 ve verzi 3.0 V6 (152 kW) je vrcholně vybaven, a troufám si tvrdit, že svým jízdním pohodlím překonává i Audi A6. V komfortu odpružení (zde ještě s možností proměnlivého tlumení AMVAR) a minimální hladině vnitřního hluku nemá v této trojici konkurenci. S jeho motorem to ale zase tak jednoduché být nemusí. Zde je například výměna rozvodového řemene ještě finančně náročnější než v předchozích případech. Jednu dobu o sobě dával vědět třeba vadnými cívkami zapalování, následkem čehož v extrémních případech nespálené zbytky paliva zničily katalyzátory; zdvihátka ventilů se tu a tam ucpou karbonem i v případě, že motor dostává správný olej a dodržuje se servisní interval, objevují se první vadné lambda sondy atd. Dokonce mnoho kusů se muselo podrobit výměně poloos. Vyloženě opravdu závažná mechanická porucha motoru jej sice nepotkává (ale přijít může, ostatně jako u čehokoliv), ale vše co souvisí s elektronikou je zde velmi nevyzpytatelné. Zdánlivě malicherné závady tak možná budou kalit jinak velice pozitivní dojem z tohoto vozu. Peugeot 607 není zatím na trhu ještě tak dlouho, aby se opravdu naplno projevily všechny potenciální slabiny a problémy, ale již z dosavadních náznaků to nevypadá nijak růžově… Spravit lze vše, ale je to otázka financí.

RECENZE OJETIN: Peugeot 607 - Provoz nevšední limuzíny se může prodražit RECENZE OJETIN: Peugeot 607 - Provoz nevšední limuzíny se může prodražit 

Naopak automatická převodovka (v uvedené ceně bude k dispozici ještě čtyřstupňový typ) se dosud jeví jako dostatečně spolehlivá. Sice někdy trochu nevybíravě zvládá řazení ze 2 na 1, s řazením možná otálí déle než by bylo nutné, ale jinak bych ji označil za dobrý průměr. Takto motorizovaná šestsetsedmička jezdí v průměru přibližně kolem jedenácti litrů, tedy asi o litr méně než Passat i A6 s motorem 2.8 a Tiptronicem.

Právě noblesní design, vysoký jízdní komfort, a bohatá výbava by jistě činily z Peugeotu 607 ideální volbu, ale riziko problémů je zde prostě vyšší, a budoucí majitel by s tím měl být seznámen. V době elektronikou přecpaných a komplikovaných vozů se i zdánlivě malicherná závada často musí řešit přes autorizovaný servis. Šestsetsedmička na celou elektrickou část prostě trpí více, a pro majitele to často může znamenat i to, že díky frekvenci „malých“ závad možná nestihne našetřit na ty velké… Audi A6 i Passat také nejsou úplně bez chyb, ale přece jen v přímém srovnání nabízejí o malinko větší jistotu.

Mercedes Benz E W210Na závěr mě napadá jedna věc: když už jste smířen s vyšší spotřebou a celkově dražším provozem takto velkého vozu, možná by v duchu hesla „když do pekla- tak na pořádném koni“ šlo rovnou popřemýšlet nad osmiválcem BMW 540i nebo Mercedesem E420 (E430). Oba by již v obdobné cenové hladině měly být k sehnání, povinné ručení by bylo stejné, spotřebu 13 litrů bych neviděl také jako nepřekonatelnou překážku. Oba mají spolehlivé motory i převodovky, nabídnou impozantní svezení, a svou konstrukcí ani nezavdávají příčinu k vyšším udržovacím nákladům, než jaké by byly stejně potřeba u kteréhokoliv z trojice zvažovaných vozů.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist