Škoda Garde/Rapid - Stárne, ale příznivce neztrácí

Kupé odvozené od zastarávající modelové řady Š105/120 bylo nejen pohlednější, ale i lepší technicky a kvalitněji vyrobené. Zatímco obyčejnou škodovkou jezdí povětšině jen ten, kdo na nic lepšího nemá, garde či rapid mohou být předmětem fandovské péče.
ODBORNÉ RECENZE, 24.07.06 | 00:00
hodnocení článku 3.8 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda

Škoda Garde/RapidPro své atraktivní tvary se kupé Škoda 110R, vycházející ještě ze „stovky“, vyrábělo celé čtyři roky po náběhu modelové řady. Po ukončení jeho výroby (1980) nezůstal „hlad“ pracujícího lidu po atraktivním kupé dlouho neuspokojen. Už v roce 1981 začal z výrobního závodu v Kvasinách vyjíždět model Garde. Byl poháněn motorem ze Škody 120 LS, tedy dvanáctistovkou se zvýšeným výkonem. Měl ještě čtyřstupňovou převodovku stejně jako nevyhovující kyvadlovou zadní nápravu. Technickou novinkou určenou ze začátku výhradně pro něj však bylo hřebenové řízení s lepší přesností a nižšími ovládacími silami.

Škoda Garde/RapidSpolečně s modernizací a rozšířením rozchodu kol v roce 1983 se garde změnilo na rapid. Ten dostal motor 1,3 litru (označení 130) a pětistupňovou převodovku. S tím se pojily také účinnější čtyřpístkové přední brzdy. Verze se „čtyřkvaltem“ a menším motorem ovšem zůstala v nabídce ještě nějaký čas. U ní však hrozí, že by mohlo jít o exemplář ze slovenské anabaze. Kromě kvalitních závodů ve Vrchlabí a v Kvasinách totiž právě tuto základní verzi krátce vyráběly i slovenské závody BAZ. A výroba to byla tak lajdácká, že dokonce ani tehdejší přísně kontrolovaný tisk nezůstal mlčet. Útěchou pro zájemce o rapid budiž ujištění, že dneška se vozy z BAZ dožily jen stěží.

Škoda Garde/RapidStejně jako sedan Š130 i rapid dostal lepší úhlovou zadní nápravu. Ta však byla vzhledem k váze zádi dosti poddimenzovaná, takže postupně docházelo k deformaci ramen, projevující se klesáním zádi a zvětšujícími se odklony kol. Takřka všechny rapidy měly během několika let kola „do štaflí“. Dnes je to obrovský problém, protože všechna starší ramena jsou zkroucená a jejich výroba jako náhradního dílu byla ukončena. Leda že by je nějaký šikovný svářeč vyrobil, ale to by stálo hodně peněz. Zlepšení přišlo v roce 1987, kdy byla ramena vyztužena. Daný rok je přelomový i proto, že přinesl verze Rapid 135 a 136, v nichž se skrývají motory připravené pro favorit. Právě verze 136 s výkonem 46 kW, jež však na rozdíl od provedení 135 (43 kW) nemohla spalovat bezolovnatý benzín, je mezi příznivci rapidů nejvyhledávanější. Jednak nejlépe jedou, jednak jejich motory vydrží násobek toho co agregáty u starších modelů. Opotřebení vzdorují vskutku vzorně, jen hliníková hlava válců (hlavní novinka motoru) nesnáší původní, nemrznoucí směsi (Fridex Stabil), které ji doslova rozleptají. Potřeba jsou dražší směsi na bázi etylenglykolu. Takto vzniklá závada je také jednou z nejčastějších.

Škoda Garde/RapidPři koupi vozu si dejte pozor na některé závady, jejichž řešení by bylo vzhledem ke zbytkové ceně příliš drahé nebo takřka nemožné. Na prvním místě je koroze karosérie. Za přijatelné peníze se dá vyměnit vše kromě zadních blatníků. Ty jsou nedílnou součástí skeletu, musí se odříznout a opět navařit, takže koroze se objeví rychle znovu, a hlavně tím hodně utrpí tuhost karosérie. Alarmující je také nefungující ruční brzda. Nad tím třeba při koupi mávnete rukou, avšak po čase si všimnete, že přední kola se vám často už při mírném brzdění blokují. Příčinou je, že ta zadní nebrzdí. Jejich bubny jsou totiž opotřebené a čelisti už na ně nedosáhnou. Vyměnit buben není problém, ale za pár zaplatíte 3500 Kč, což si většina majitelů rozmyslí. Rozhodně platí, že poslední modely Rapid 136 nabízely vyšší kvalitu jízdy než první favority. Bylo to solidní auto, které ze zastaralé koncepce vytěžilo naprosto maximum. V roce 1990 byla jejich výroba ukončena i přes stále existující poptávku.

HODNOCENÍ

SPOLEHLIVOST3 
TECHNICKÁ ÚROVEŇ3 
CENY OJETIN 2 
PROVOZNÍ NÁKLADY3 
SERVIS 3 

CHARAKTERISTIKA MODELU
Karosérie dvoudveřové kupé s motorem vzadu, hlavním zavazadlovým prostorem vpředu a menším za zadními sedačkami.
Motory 

zážehové 1,2 (Garde, Rapid 120 – 40,5 kW), 1,3 (Rapid 130 – 43 kW) a 1,3 (Rapid 135 – 34 kW, Rapid 136 – 46 kW)

 
Pohon zadní kola
Rozměry 4175x1610x1400 (Garde) a 4200x1610x1380 (Rapid)
Rozvor 2400 mm
Pohotovostní hmotnost 855 až 890 kg
Palivová nádrž 36 litrů
Oficiální prodej v ČR ano

PLUSY

+ stále přitažlivý vzhled
+ nízké zákonné pojištění
+ vynikající trakce na kluzkém povrchu
+ dobrý rejd
+ cena zachovalých exemplářů klesá jen pomalu
+ překvapivá kvalita (model 136)
+ levná většina náhradních dílů
+ dostupný servis

MINUSY

- přetáčivost
- hlučnost motoru
- citlivost na boční vítr
- nedostupnost některých potřebných náhradních dílů
- málo místa na zadních sedačkách
- pro sportovní jízdu málo strmé řízení
- záludné jízdní vlastnosti

HISTORIE

1981: Představeno kupé Škoda Garde s motorem ze sedanu 120 LS.

1983: Modernizace modelu, přejmenování na Rapid. Motory 120 a 130, výkonnější verze s pětistupňovou převodovkou, úhlová zadní náprava.

1987: Vyztužena ramena úhlové zadní nápravy, nové motorické verze 135 (schopna provozu na natural) a 136 (s vyšším výkonem) s hliníkovými hlavami válců. V motorech kvalitní japonské písty.

1990: I model 136 schopný spalovat bezolovnatý benzín. Japonské písty nahrazeny českými. Později ukončení produkce

ČASTÉ ZÁVADY

· upadlé zadní kolo
· zatuhlé svislé čepy přední nápravy (nárůst ovládacích sil řízení)
· koroze karosérie
· vadný termostat chlazení
· vadné čidlo spouštějící ventilátor chlazení
· ohnutá ramena zadní úhlové nápravy s následkem negativních odklonů kol (nová nikde nekoupíte)
· opotřebený pastorek s talířovým kolem stálého převodu (taktéž není k sehnání)
· nefunkční ruční brzda a celkově omezený brzdný účinek zadních kol následkem opotřebených bubnů (nové stojí 3500 Kč)
· selhávající hydraulické válce ovládání brzd a spojky
· prohnuté víčko karburátoru následkem příliš utaženého sacího filtru, pak nefunguje sytič a auto zhasíná
· volný rozvodový řetěz, následně nemožnost seřídit předstih zapalování
· po neodborné montážï rozvodů ustřižená zajištění axiálních ložisek klikové hřídele, následně vůle způsobující zhasínání motoru při sešlápnutí spojky na křižovatce
· vysoká spotřeba oleje a rychlé celkové opotřebení motoru (vyjma Rapid 135/136)

DOPORUČENO

Rapid 136 (46 kW)

Zážehový řadový čtyřválec, osmiventilový rozvod OHV, osmikanálová hliníková hlava válců, karburátor.
Důvod: Po této verzi se příznivci rapidů mohou „utlouct“, protože nejen dobře jede, ale také hodně vydrží. Motor připravený pro favorit se zbavil i neduhu starého motoru 130, jímž byl velmi neklidný chod ve volnoběžných otáčkách.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist