Škoda Octavia 1.9 TDI - co dělat, když už nejede jako dřív?

Auto při určitých otačkách nějak ztrácí na výkonu, jakoby vynechávalo turbo, ale to bude asi v pořádku, tak nevím, co s tím, možná filtr pevných částic, nebo nevím. Auto má najeto 300000km.
TECHNICKÁ PORADNA, 07.11.12 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia
Autor dotazu: 
Značka, model:Škoda Octavia
Bližší označení:1,9 TDi BXE
Rok výroby:2006
Palivo:nafta
Výkon v kW:77
Kód motoru:BXE
Popis závady:Auto při určitých otačkách nějak ztrácí na výkonu, jakoby vynechávalo turbo, ale to bude asi v pořádku, tak nevím, co s tím, možná filtr pevných částic nebo nevím. Auto má najeto 300000km.
Kód chyby určené na diagnostice:Svítí oranžová kontrolka chyby motoru a píše mi to emise do dílny.
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

Tento dotaz jsem zvolil zejména z důvodu vysokého nájezdu za pouhých 6 let. Chci tím otevřít oči mnoha lidem, kteří se shánějí po 3 roky starém naftovém autě a nelíbí se jim stav počitadla kilometrů 150 tisíc, doložených servisní knížkou. Raději sáhnou po jiném voze, kde je na tachometru méně než 100 tisíc, avšak to nelze doložit a mnohdy ani dohledat.

Co se týká Vašeho problému, tak pokud se rozsvítí kontrolka motoru, která signalizuje chybový zápis do registru, tak první cesta by vždy měla směřovat k někomu, kdo má příslušnou diagnostiku a je schopen vyčtený kód rozklíčovat. Nevím na základě čeho usuzujete, že je v pořádku turbodmychadlo, když průvodní jevy závady mohou ukazovat na celou škálu problémů od dodávky paliva přes vstřikovače, turbodmychadlo až konečně po filtr pevných částic.

Doporučuji cestu buď do specializovaného servisu nebo do autorizovaného servisu a nechat v prvé řadě udělat diagnostiku motoru. Stejně tak doporučuji do té doby chování vozu sledovat a zjistit, zda se propad výkonu opakuje při stále stejném jízdním režimu nebo zda je „plovoucí“, tedy k němu dochází pokaždé za jiných podmínek (otáčky motoru / rychlostní stupeň). Technikům tím pravděpodobně usnadníte hledání závady a možná se Vám je podaří nasměrovat na správnou cestu, což by mohlo ušetřit Vaši kapsu.

Oni samozřejmě budou schopni změřit tlak paliva, udělat test vstřikovačů, otestovat turbodmychadlo nebo dokonce změřit tlaky ve válcích, ale jen tato diagnostika obvykle nejde pod 5000 Kč. Určitě budou schopni i otestovat průchodnost filtru pevných částic.

Další možností, která mě napadla, je prokluz spojky, kdy vůz se chová, jakoby motor polevil v záběru. To se děje při nízkých otáčkách při zařazeném vysokém stupni a znamená to okamžitou výměnu minimálně lamely a u vznětových motorů nezřídka výměnu spojky i s dvouhmotovým setrvačníkem.

Každopádně můžete pravděpodobně čekat větší investici do motoru, který má už ovšem nárok na nějaký vrtoch po tak dlouhé službě.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist