Škoda Octavia 1.9 TDI - co může za vibrace v interiéru?

Našemu čtenáři vadi vibrace při jízdě, které se začaly projevovat od výměny těsnění pod hlavou válců. Poradíme, jak na to.
PORADNA, 28.06.12 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Dotaz: Mám Octavii II 1.9TDI PD 77KW.
Asi před rokem mi měnili těsnění pod hlavou a od té doby je na volnoběh slyšet dunivý nepřirozený zvuk (nevím, jak to přesně nazvat), jako když jede lokomotiva. Při 2200 ot/min. dochází k mírné vibraci, až rezonují výdechy topení v palubní desce, ale pouze při tahu na každý rychlostní stupeň. Auto startuje a jede jako před výměnou, až na uvedené zvuky. Prosím o radu.

Odpověď:

Dobrý den,

soudě podle Vašeho popisu zřejmě samotná výměna proběhla v pořádku a není příčinou vibrací.

Chápu pokus o odstranění závady výměnou silentbloku, uniká mi účel výměny vačky.

Zkusme si shrnout, co vše je nutno udělat při výměně těsnění pod hlavou u Vašeho vozu. Nejdřív jdou dolů nějaké ty plasty s logy, ve finále logicky musí dolů hlava. Z tohoto důvodu šly před ní dolů i rozvody. Aby mohly jít dolů rozvody, musel se povolit horní i dolní silentblok motoru. Tady bych viděl první aspiranty na nedostatečné utáhnutí při zpětné montáži. Podle mne se jedná o nejpravděpodobnější příčinu vibrací, zvláště když píšete, že vibrace se projevují při záběru motoru.

Za další aspiranty lze považovat kladky rozvodového řemenu. Osobně na ně ale nesázím.

Třetí možností je, že chlapci při výměně přece jen něco neprávně vrátili, nebo zasáhli do něčeho, do čeho sahat neměli. Spíše se nebude jednat o špatné zpětné utažení samotné hlavy, od tohoto by se pravděpodobně nepřenášely takové vibrace.

Poměrně exotická úvaha může být ta, že staré těsnění bylo vytvarované podle hlavy, jež už není bezchybně rovná (zvláště pokud jste před výměnou vařil), nedosedá a nové těsnění není schopné vůli vymezit. Ale za zhruba rok jezdění byste toto asi poznal i z jiných indicií (tlakování atd.).

Na 100% bych se obrátil tam, kde Vám těsnění měnili, divím se tomu, proč jste tak neučinil dřív. Rozhodně bych je nechal sundat rozvody a podívat se na silentbloky, pokud se blíží servisní interval pro rozvody, nechte je rovnou udělat. Ale ostatní věci by měly jít na účet servisu, který nejspíš něco nezvládl.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist