Škoda Octavia 1.9 TDi - řešíme únik chladicí kapaliny

Jak postupovat při poměrně masivním úniku chladící kapaliny u třináct let staré dieselové Octavie?
TECHNICKÁ PORADNA, 12.06.12 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia
Autor dotazu: 
Značka, model:Škoda Octavia
Bližší označení: 
Rok výroby:1999
Palivo:nafta
Výkon v kW:81
Kód motoru:AHF
Popis závady:Ztrácí se mi chladicí kapalina. Při dolití kapaliny a ujetí vzdálenosti 150km auto 4 dny stalo. Pak jsem nastartoval a rozsvítila se kontrolka chlazení. Dolil jsem na 3x skoro litr a půl chladicí kapaliny (g12+destika), než se ustálila hladina nad ryskou MIN. Pod autem asi nebyla nikde loužicka. Dal jsem pod auto kartón papíru, uvidím, jestli na něm něco nebude do zítra. Předpokládal jsem někde netěsnost chladiče či hadic, v nejhorším těsneni pod hlavou.

Dalši věci kolem:
- olej je čistý, emulze se netvoří,
- nádržka je čistá a chladicí kapalina také, nevšiml jsem si zakalení, zápach ze splodin nevím, uplně moc jsem to nekontroloval čichem,
- auto normálně topí,
- za celou cestu 150km se nerozsvítila kontrolka chlazení - chybou je, že jsem nezkontroloval hladinu po dojzedu, případně po vychladnutí auta,
- z výfuku se nekouří bíla pára a ani nekape voda,
- hledal jsem v interiéru vozu vlhkost od prasklého topení, nenašel jsem ji, ani koberce mi neprišly vlhké,
- auto startuje normálně, bez problemů chytá, nezdá se mi, že by byla natečená voda ve válci,
- nevim, jestli je vičko expanzní nádrže v pořádku, předpokládám, že i kdyby nebylo zcela ok, tak by neubylo 1,5l chladicí kapaliny,
- kontroloval jsem pohledem hadice a chladič, na žádnou vlhkost jsem nenarazil.
Překvapil mě ten velký úbytek kapaliny - asi 1,5l, a to po 4 dnech stání a následném startu. Předtím jsem dolíval sem tam asi tak 2dcl, za poslední 2 roky to bylo asi 2l g12+destilka a najel jsem asi 20 000km.
Na radu známeho jsem koupil nějaký utěsnovač chladiče, co jsem nalil do expanzky a dle návodu jsem zahřál auto, to bylo právě před asi 5 dny.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

přestože jste zkontroloval prakticky vše, co bych Vám i já poradil ke kontrole, nebyl jste pravděpodobně důsledný nebo důkladný. Není fyzikálně možné ztratit z chladicího okruhu 1,5 litru chladicí kapaliny na krátké vzdálenosti a na nic nepřijít.

Předně, půl druhého litru chladicí vody prolétnuvši spalovacím prostorem byste jistě zpozoroval alespoň v jednom zpětném zrcátku a pravděpodobně by tato situace vyžadovala zažehnutí vlákna v zadní mlhové svítilně. Dále s přihlédnutím k čistotě oleje (a počítám, že jej v motoru ani nepřibývá) a k bezproblémovému chodu motoru odhaduji, že jde o vnější netěsnost systému. Mé přesvědčení by prohloubila i informace o konstantní provozní teplotě (teplota nekolísá a při vysoké zátěži neroste). Ani víčko nádržky by nepropustilo tak velké množství vody, aniž byste to zaznamenal podle z pod kapoty stoupající vodní páry. Sám jsem měl na voze závadu téhož rázu a unikající vodu z chladicího systému jsem zahlédl na parkovišti u restaurace, ale jelikož bylo parné počasí a já měl zapnutou klimatizaci, domníval jsem se, že je to běžný úkap z výparníku, kde zkondenzovala vzdušná vlhkost.

Radím Vám tedy ještě jednou zkontrolovat těsnost celého systému chlazení motoru včetně topení. Nejde jen o hlavní hadice mezi chladičem a termostatem, blokem respektive expanzní nádobkou, ale i o hadice vedoucí k výměníku tepla v kabině a různé cirkulační propojení, přepady z termostatu apod. Může se stát, že kapalina uniká někde nad výfukovou soustavou a kapky se odpaří, proto je nenajdete a s vychladnutím motoru klesne i tlak v chladicí soustavě a voda přestane unikat. Dále pak zkontrolujte, zda nemáte pod motorem nějaké ochranné kryty, ve kterých se může unikající voda zadržovat. Kolega v práci vlastní Citroen Xsara a prasklý chladič mu odhalili až na běžné prohlídce, neboť unikající vodu právě zachytil spodní ochranný kryt.

V záležitosti různých „zázračných vodiček“ jak do chladicích systémů, tak olejů a převodovek jsem skeptický. Pokud by jen nepomohly, ale neublížily, dalo by se hovořit o štěstí, ale bohužel není vyloučené, že by tyto utěsňovací přípravky neutěsnily vnější prasklinu, ale naopak zmenšily průchodnost některých kanálků s menšími rozměry popřípadě způsobily zanesení chladiče. Pokud není prasklina na „hlavním tahu“, tak se k ní utěsňovací materiál dostává velmi pomalu.

Když to shrnu, máte pravděpodobně nějakou vnější netěsnost na chladicím okruhu. Nepodnikejte žádné preventivní kroky, dokud nenajdete místo úniku. Můžete tím nadělat více škody, než když občas při hledání netěsnosti dolijete destilku (teď v létě to stačí, ale musíte to do zimy vyřešit).Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist