Škoda Octavia II 4x4 – co od ní čekat?

Pan Jan prosí o bližší informace o oktavii druhé generace s pohonem všech čtyř kol. Na co by se měl připravit?
PORADNA, 26.03.14 | 00:00
hodnocení článku 3.3 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

DOTAZ: Hezký den do redakce TipCars, měl bych na vás dotaz ohledně Škody Octavia 4x4 druhé generace. Bydlím v horách a občas potřebuji projet v horších podmínkách, bude mi octavia vyhovovat? Chtěl bych vědět, jak je na tom se spolehlivostí právě pohon všech čtyř kol, také bych byl rád, kdybyste mi doporučili nějaký spolehlivý motor s nízkou spotřebou. Ročně najedu přes 20 tis. km.

S pozdravem

Jan S.


ODPOVĚĎ: Hezký den, Jane, podle mého názoru je Octavia II 4x4 ideálním vozem pro ty, kteří by občas uvítali čtyřkolku, ale jinak jim stačí pohon jedné nápravy.

O pohon zadní nápravy se stará mezinápravová spojka od švédské firmy Haldex. Druhá řada dostala systém druhé generace, po faceliftu v roce 2008 potom rovnou čtvrtou generaci elektrohydraulické spojky. Zadní náprava se ke slovu dostává po proklouznutí předních kol, modernější systém od roku 2008 už čerpá informace například ze snímače polohy volantu, příčného a podélného zrychlení nebo ABS a umí zadní nápravu připojit bez prokluzu kol přední nápravy.

Výhodou systému Haldex je úspora paliva při jízdě za dobrých podmínek. Octavia totiž jede jako klasická dvoukolka – to je její plus oproti permanentním čtyřkolkám.

Systém Haldex se také ukázal jako velmi spolehlivý, poruchy řídicí jednotky nebo zadního diferenciálu se objevují opravdu výjimečně a většinou až při vysokých nájezdech. Když už se něco mění, bývají to hardy spojky na kardanu nebo ložisko, ve kterém je hřídel uložen. Pokud máte své auto rád, dopřejte mu výměnu olejové náplně a filtru ve spojce po každých 60 tis. kilometrech.

Systém 4x4 byl v oktavii druhé generace k dostání v kombinaci s motorizacemi 1.8 TSI, 2.0 FSI a diesely 1.6, 1.9 a 2.0 TDI. Ve Vašem případě se nebojí doporučit vyzkoušenou a spolehlivou devatenáctistovku se 77 kW výkonu, při správném zacházení a údržbě s ní nebývají žádné vážnější problémy. U oktavie se často objevují vůle na přední nápravě, průniky vlhkosti do světlometů a jejich následné mlžení nebo poruchy elektrického stahování oken.

Dostupnost náhradních dílů je vzhledem k rozšířenosti auta bezproblémová. Přední brzdový kotouč stojí 1.700 Kč, brzdové destičky cca 1.000 korun a přední hardy spojky na kardanový hřídel vyjdou na 3.100 Kč.

V inzerci TipCars je nyní více než 200 oktavií druhé generace s pohonem všech kol s dieselovým motorem. Jejich cena začíná za hranicí 110 tis. Kč a na tachometru mají v průměru 160 tis. km"originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist