Škoda Octavia II RS – benzín, nebo diesel?

Pan Martin by rád koupil ojetou octavii RS druhé generace. Je lepší volbou pod kapotu benzín, nebo diesel?
PORADNA, 28.02.14 | 00:00
hodnocení článku 4.0 b / 8x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

DOTAZ:Zdravím redakci TipCars, chtěl bych znát váš názor ohledně koupě Škody Octavia II RS. Už se po ní dívám poměrně dlouhou dobu, slyšel jsem mnoho názorů od uživatelů, ale pořád se nemohu rozhodnout, zdali koupit RS naftovou, či benzínovou. Bojím se drahých poruch u dieselů, ale vysoké spotřeby benzínového motoru. Váš názor je pro mne velmi důležitý.

Předem mnohokrát děkuji.

Martin M.


ODPOVĚĎ: Hezký den, Martine, za dob octavie první generace znamenala písmena TDi záruku spolehlivosti, dlouhé životnosti a nízké spotřeby, v případě druhé generace už to tak růžové není, obzvláště potom v případě nejsilnější verze RS.

Pod kapotou se objevily dva dieselové dvoulitry, oba s označením TDi, prvnímu vstřikovaly naftu do válců sdružené vstřikovače (TDi-PD), nástupce už používal Common-Rail. Oba ale nebyly tak spolehlivé, jak by se slušelo. Starší „pédéčka“ na tom byla poměrně dobře, ve vrcholném provedení ale piezoelektrické vstřikovače od Continentalu (dříve Siemens) poměrně brzo trpí na zakarbonování, vyviklávají se (s tím souvisí také ředění oleje naftou) a příliš si nerozumí s filtrem pevných částic. Vysoký točivý moment dokáže zarazit do sedaček, ale také snížit životnost spojky a dvouhmotového setrvačníku. Turbodmychadla jsou citlivá jak na zacházení, tak na pravidelné výměny oleje (odborníci radí nejpozději po 15 tis. km, jinak dochází také k leptání těsnění motoru). Aby toho nebylo málo, do roku 2007 je u tohoto motoru olejové čerpadlo poháněné poddimenzovaným řetězem společně s vyvažovacími hřídeli, který po čase začne prokluzovat a motor je jen krůček od zadření (znalého motoristu varuje pomalu zhasínající kontrolka mazání po startu).

TIP: Škoda Octavia RS 2.0 TSI - "Rychlá Škoda" potřetí

Verze s Common-Railem se řady problémů zbavila, vstřikovače ale umí zazlobit i zde a oprava nebývá levná. Zbývá tedy benzínový dvoulitr TFSi, od listopadu roku 2008 TSI (kód CCZ). Já osobně doporučuji prvně jmenovaný, tedy TFSi. Až na výjimky s ním nebývají žádné vážnější problémy (pozlobit mohou vadná turbodmychadla – dochází k prasknutí skříně u obtokového ventilu, následkem čehož nedává požadovaný tlak vzduchu; občas se také pokazí odlehčovací ventil sání), spotřeba se přitom drží kolem 8 až 9 litrů Naturalu na 100 km. Novější jednotky TSi jsou známé svými problematickými rozvody.

S dostupností náhradních dílů není nejmenší problém, jeden přední brzdový kotouč stojí 2.200 Kč, destičky přijdou na 1.200 a tyčka stabilizátoru přední nápravy koupíte za 500 korun.

V inzerci TipCars je nyní přes 40 octavií RS druhé generace s motorem TFSi. Na tachometru mají v průměru 130 tis. km a jejich cena začíná na 130 tis. Kč."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist