Škoda Octavia - jak si poradit s nespolupracujícím teplým motorem?

Při startu vozidla za studena mi motor naskočí v pořádku a jede bez problému. Jakmile se ale zahřeje auto mi klidně za jízdy zhasne a při startování se motor třepe jako by měl vyskočit.
TECHNICKÁ PORADNA, 18.10.12 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia
Autor dotazu: 
Značka, model:Škoda Octavia
Bližší označení:1.6
Rok výroby:1999
Palivo:benzin
Výkon v kW:74
Kód motoru:74
Popis závady:Potřebuji vyřešit závadu na mém vozidle Octavie 1.6 74kW. Při startu vozidla za studena mi naskočí v pořádku a jede bez problému. Ale jakmile se motor zahřeje, auto mi klidně za jízdy zhasne a při startování se motor třepe, jako by měl vyskočit, špatně chytá a pak za jízdy jede jakoby na 3 válce, takže žádný tah vozidla a samozřejmě se mi hned zvýší spotřeba. Bylo mi řečeno, že buď je chyba v motoru nebo svíčkách, nebo elektrice. Kdo by prosím věděl tak mi dejte radu. Děkuji
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

na dotazy tohoto typu jsem už odpovídal několikrát, takže vhodnou volbou klíčového slova se dohledáte potřebných informací. Jak již bylo naznačeno v dotazu, je buď chyba v motoru, zapalovacích svíčkách nebo elektroinstalaci.

Pokud Vám není líto peněz, můžete řešit závadu metodou pokus/omyl, čili začít preventivně měnit součástky od těch nejlevnějších až po ty nejdražší.

V první řadě pak přijde ke slovu výměna svíček. Já si sice myslím, že svíčky to nebudou, neboť obvykle dělají spíše „paseku“ na studeném motoru, ale výměna svíček přinese jednu cennou informaci. Ta nejčernější svíčka bude vymontovaná z válce, kde po zahřátí motoru nelze jiskrou iniciovat hoření směsi. Pokud to svíčkami skutečně nebude, tak urychleně hledejte dál, nebo si znehodnotíte i nové svíčky (minimálně tu nejexponovanější, ale alespoň je nebudete muset pak znovu měnit všechny).

Vyloučili jsme svíčky, tak další na řadě jsou kabely, pokud není na Octáviích rovnou lišta, kde je celá VN elektrika integrovaná. To teď momentálně z hlavy nevím, ale v tomto případě to není úplně podstatné, neboť hned za kabely by následovaly zapalovací moduly a cívka. Takhle je to pěkně integrované v jedné liště a po objetí pár vrakovišť by mělo jít velmi snadno lištu prohodit a ověřit funkci. To jestli pak rovnou na vrakovišti vezmete jinou použitou, která se může za nedlouho odpálit též, nebo si koupíte novou, bude záležet jen na Vás.

Jednou z možností je selhání některého důležitého čidla v motoru. Zde by to mohlo být čidlo respektive měřič hmotnosti nebo objemu nasávaného vzduchu, který by po zahřátí dával zkreslené informace, nebo druhá možnost je čidlo teploty motoru, které by ECU posílalo nesprávné hodnoty teploty motoru. V tomto případě by trvale vysílalo informaci o tom, že motor je studený, což by při zahřátém motoru mělo za následek popisované chování. Malý tah, nevyrovnaný běh, zápach spalin po aromatických uhlovodících (CO je totiž bez zápachu) a v případě, že motor k práci donutíte, tak vysoká spotřeba.

Tohle jmenované Vás bude stát pár tisíc, a přestože jsem zde sice vyjmenoval několik možných okruhů, stejně bude nutné, a v tomto případě to doporučuji, odvézt vozidlo do servisu s diagnostickým vybavením. Sice zaplatíte za diagnostiku, čemuž jste si možná myslel, že se vyhnete vhodnou volbou dotazu na TipCars, ale s velkou pravděpodobností se k výsledku dobéřete rychleji a levněji. Předpokladem je, že obsluha to bude umět a nenačte pouze obsah paměti s uloženými závadami, ale udělá online měření všech sledovaných parametrů a najde excesivní (nebo jinak podezřelou) hodnotu. Minimálně lambda by měla „řvát“, jak zasypaný horník, ale to je důsledek, ne příčina.Autor: David V


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist