Smart ForTwo – jakou motorizaci vybrat do města?

Tazatelka si jako malý automobil do města vybrala Smart ForTwo. Co ji s tímto miniautem čeká?
PORADNA, 15.10.13 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Smart Fortwo

DOTAZ: Dobrý den, ráda bych si do přecpaných ulic velkoměsta pořídila Smart ve variantě ForTwo. Auto by mi mělo sloužit jako „nákupní taška“, na cesty mimo město mám jiný vůz. Na co bych se měla při koupi ojetého kousku připravit a jaký motor vybrat? Jsem naprostý laik, poraďte prosím.
Děkuji a zdravím

Alena S.


OODPOVĚĎ: Vážená Aleno, s malým Smartem se budete v hustém městském provozu proplétat velmi dobře, jsou ale věci, na které byste před koupí tohoto miniauta měla být připravena, předejdete tak případnému nepříjemnému překvapení.

Do čistě městského provozu určitě doporučuji některý z benzínových motorů. Pokud čekáte nízkou spotřebu, připravte se minimálně na 6 litrů Naturalu 95 na 100 km. Motorům totiž sekunduje výlučně robotizovaná převodovka, která se malé tříválce snaží držet ve vyšších otáčkách. Pouze potom dokáží s malým automobilem slušně hýbat. Benzíny ale mnoho nevydrží, zpravidla nepřežijí více než 100 – 150 tis. km (vyšší hranice platí pro silnější sedmistovku montovanou od roku 2003, kterou Vám tedy doporučuji). O vozy, které se k těmto nájezdům blíží, se proto raději ani nezajímejte.

TIP: Smart Fortwo ED - jak si poradí se zimním provozem v Praze?

To nejlepší, co můžete udělat pro delší životnost pohonné jednotky, je pravidelná výměna motorového oleje po 10 tis. km a v případě potřeby též výměna rozvodového řetězu. Bohužel jak je auto malé, tak je i tento banální úkol složitý. Zaprvé – auto vůbec nemá v olejové vaně vypouštěcí šroub. Náplň se musí odsát, případně nechat nějakého šikovného kutila tento šroub dodělat. Zadruhé – k olejovému filtru je přístup pouze zespodu. Při výměně rozvodového řetězu je nutná demontáž motoru z vozu.
Již jsem zmínil, že Smart lze mít pouze s robotizovanou třístupňovou převodovkou s dvoustupňovou redukcí. S řazením si skříň příliš hlavu neláme a rychlosti sází poměrně necitlivě. Může za to použití suché třecí spojky. Pokud se auto rozjíždí pomalu i přesto, že řádně šlapete na plyn, je spojka za hranicí své životnosti a Vás čeká investice přes 10 tis. Kč za novou sadu.

Komplikací může být nedostatek některých dílů, konkrétně probarvených plastů. Ty byly k dispozici pouze během výrobního období modelu. Dnes lze sehnat pouze plasty v jedné barvě, které se poté musí nalakovat do požadovaného odstínu.

Spotřební díly jsou dostupné bez problému i v druhovýrobě, za přední brzdové kotouče zaplatíte 1.600 Kč, destičky stojí cca 1.000 korun a rozvodová sada přijde na 7.800 Kč.

V inzerci TipCars je necelá desítka Smartů ForTwo s benzínovou sedmistovkou. Nejlevnější z nich lze koupit již od 60 tis. Kč, najeto mají v průměru 90 tis. km.
"originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist