Spolehlivý a levný vůz do 60 tis. Kč.

Dotaz

Dobrý den,
potřebuji se rozhodnout ve věci nákupu automobilu. Sháním co nejspolehlivější a provozně nejlevnější vůz. Můj limit je 60 000. Moji favorite jsou Nissan Almera N15, Honda Civic, VW Golf III. Které z nich, popř. jaké jiné byste mi doporučili? Děkuji s pozdravem
Josef Majer
PORADNA, 12.03.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

autobazar - ilustrační fotoCelkově nejlevnější automobil bude ten, který se podaří vybrat v nejzachovalejším stavu. Čím je starší ojetina nejdůležitějším faktorem při výběru je předchozí provoz a hlavně snaha předchozího majitele starat se o automobil ve všech pohledech.
Každý automobil má své mouchy a s těmi musíme počítat. U starší ojetiny musíme také počítat s korozí. Dnes není doba, kdy jsme si nechali tzv. vyvařit Škodovku – generální opravu karoserie a automobil nám sloužil další léta. Dnes doba pokročila a jakýkoliv zásah šikovného klempíře je draze zaplacen a taková oprava se potom může šplhat do desetitisíců. Nenechme se proto zmást nablýskanou karoserií a na první pohled zachovalým lakem a je potřeba si prohlédnout vybraný vůz ze všech stran. Nevhodnější variantu vidím, pokud s tím prodávající souhlasí, zajet na nejbližší stanici technické kontroly a nechat vůz prohlédnout ze všech stran. Je to výhodná investice a ve finále ušetříte i kdyby jste si nakonec automobil nekoupil. Je lepší investovat do prohlídky stovky korun než potom investovat tisíce do oprav. Stanic technických kontrol je dost a je to taková nejdostupnější možnost. Navíc získáte přehled, jak si asi budete stát při další technické kontrole, kterou musíme opakovat za dva roky. Bohužel koroze se nevyhne ani Almeře, ani Civicu ani Golfu. Tady se asi nejvíce ukáže předchozí starostlivost majitele.
Nissan Almera (N15)Další část je technická kondice automobilu. Tlumiče, čepy to vše také odhalí technická kontrola, navíc odhalí přesně ta místa, která jsou potřeba vyměnit a vy získáváte cennou informaci, kdy víte výši okamžité investice a tím se můžete pokusit dohodnout na případné slevě s prodávajícím.
Pokud budu brát průměrné opotřebení je Almera spolehlivá. Pokud bude něco k opravě, jsou to provozní věci, které dříve nebo později vyměnit musíte. Almeře se dá snad jen vytknout velmi chudé provedení interieru. Laciné plasty, nízká úroveň výbavy může vykompenzovat pouze pocit, že se alespoň nic neporouchá. A je to pravda, čím jednodušší provedení, tím nižší procento nějaké opravy. U některých modelů nebyl ve výbavě ani posilovač řízení. I když řízení bez posilovače v případě Nissanu není žádná tragedie, doporučil bych se poohlédnout po výbavě s posiovačem. Z pohonných jednotek se dá doporučit klasická 1,4 s 55kW. Jednoduchý a spolehlivý motor dává Nissanu slušný potenciál a navíc je nenáročný na servis.

Honda CivicHonda Civic je v celkovém měřítku stejně spolehlivá jako Almera. Pětidvéřová verze se vyráběla ve Velké Británii a byla v interieru daleko více vybavena, než Almera. Na druhou stranu má tento model problém s korozí zadních lemů, které jsou napadány i když nebyly opravovány. Je potřeba si automobil pozorně prohlédnout. Také je potřeba si dát pozor na prasklé svody. Investice ve značkovém servisu se může stát noční můrou a oprava je i na české poměry šikovných rukou složitá.

VW Golf IIIVW Golf III byl představen už v roce 1991. S koncernem VW se poutá jeho magické TDI. Tato motorizace ve spojení s jakýmkoliv modelem je takovým magnetem. Pěkný Golf v zachovalém stavu stojí oproti svým konkurentům více, i po letech může být středem zájmu nenechavců a na druhou stranu u nás jezdí mnoho aut s tímto označením, které měly už dávno být na zaslouženém odpočinku. Je to takové jednoduché, dostupně sevisovatelné auto, neznám mechanika, který by si s opravou neporadil. Celkově si myslím, že vzhledem ke stáří automobilů bych asi doporučil benzinové agregáty. U japonských konkurentů určitě v případě Golfu nakonec také. TDI je svou spotřebou v tomto ohledu vynikající, ale případná investice do opravy čerpadla či vstřiků se může rovnat a nebo být vyšší než počáteční investice.
Souhrnem se dá doporučit velmi pozorně vybírat. Nakonec se můžete dostat celkem lehce do situace, kdy budete mít před sebou zachovalou Almeru s absencí jakékoliv výbavy a bez posilovače řízení, za to ale v nadprůměrném technickém a kosmetickém stavu a vedle bude stát VW Golf, který bude mít sice hezká al.kola, ale opotřebovaný interier s elektrickou výbavou a koroze bude nahlodávat lemy blatníků. Potom je otázka, čemu dát přednost. Vězte, že tato situace je paradoxně velmi častá. Potom je výhodnější vít si s sebou nezasvěceného „cizícho“ člověka, který bude mít chladnou hlavu a řekne nám na to svůj názor. Rozhodnutí je samozřejmě vždy na nás.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist