SPZ na přání slaví první rok provozu

Od ledna 2016 až do konce minulého roku šlo o 5211 žádostí. Mít hezkou SPZ ale není jen tak. Při výběru jste vázáni několika pravidly a musíte zaplatit registrační poplatek.
NAŠE TÉMA, 11.01.17 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Na začátek si pojďme ujasnit pravidla pro přidělení značky na přání. Povinné znaky na SPZ jsou rozloženy ve formátu 3+5, přičemž na značce musí být umístěno minimálně jedno číslo. Znaky, které nejsou povoleny a nemůžete je tedy v návrhu použít, jsou: G, CH, O, Q a W. Písmeno O ale můžete v případě potřeby nahradit číslicí 0. Písmeno CH lze nahradit C+H. Jinak se meze kreativitě nekladou.

Podle informací z Ministerstva dopravy byl největší zájem o registrace těchto specifických SPZ hned v lednu 2016, kdy pracovníci přijali přes 2500 žádostí. Nyní je už zájem o poznání menší a i na větších úřadech se řeší jen několik registrací měsíčně. Celkem se za rok 2016 vydalo cca 4800 značek na přání, zhruba 400 SPZ na své přidělení teprve čeká. Nejpopulárnější jsou jména a příjmení, názvy firem, automobilek a nebo číselné kombinace. Na ty nejpovedenější se můžete podívat třeba zde: https://www.instagram.com/exkluzivni_spz/

Formát značky na přání si můžete předem zarezervovat

SPZ na přání Pokud máte již nyní jasno o přesném formátu SPZ a máte strach, že vás někdo předběhne, nebo si budete auto teprve pořizovat, můžete si formát značky zarezervovat na dobu tří měsíců. Jak postupovat? Je třeba navštívit Obecní úřad obce s rozšířenou působností v jehož správním obvodu má žadatel trvalý pobyt, dlouhodobý pobyt nebo přechodný pobyt, jedná-li se o občana jiného členského státu, nebo jiný povolený pobyt, jedná-li se o fyzickou osobu, nebo sídlo nebo místo podnikání, jedná-li se o právnickou nebo podnikající fyzickou osobu. Formát SPZ však nesmí obsahovat hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podněcující k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob, název nebo zkratku orgánu veřejné moci nebo státu. Samozřejmě, že registrace nebude úspěšná, pokud se ukáže, že stejná registrační značka byla přidělena k jinému silničnímu vozidlu nebo je už rezervována. Stejná registrační značka také nesmí být vedena jako odcizená, ztracená nebo zničená. Správní poplatek za rezervaci nové registrační značky na přání je 500 Kč.

Jak žít s SPZ na přání - rady a tipy

Pokud se na úřadě zastavíte přímo s žádostí o přidělení registrační značky na přání, nezapomeňte si vzít i TP od vozidla a počítejte s lhůtou pro vyřízení do 15 dnů od dne uhrazení správního poplatku. Ten je 5000 Kč za jednu SPZ, takže dohromady zaplatíte 10 tis. Kč za vůz. Registrace SPZ na přání se provádí na majitele, nikoli na vůz. Pokud budete takové auto někdy v budoucnu prodávat, můžete se sami rozhodnout, zda novému majiteli SPZ prodáte spolu s autem, nebo jestli si ji necháte na vaše nové auto. Při poškození lze za správní poplatek 650 Kč zažádat o novou SPZ, ale počítejte s tím, že spolu s žádostí o duplikát musíte odevzdat poškozenou tabulku. Do doby obdržení nové tak auto nebude možno používat, což je trochu nešikovné. Pokud budete chtít vystavit duplikát tabulky například na nosič kol, postup je stejný - obecní úřad obce s rozšířenou působností tabulku s registrační značkou na přání vyhotoví za 650 Kč do 15 dnů. Na místo si vezměte TP+ORV. A na závěr ještě jedno důležité upozornění: Při ztrátě nebo odcizení bude SPZ vyřazena pro další použití.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist