Subaru Impreza WRX STI - Rodokmen se nezapře

Nová generace nejrychlejší Imprezy pokračuje ve zpochybňování fyzikálních zákonů.
TESTY, 28.01.09 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Subaru Impreza

Subaru Impreza 2.5 WRX STIAčkoliv to u japonské automobilky Subaru neradi slyší, jejich nosný model Impreza je takovým "hercem jedné role". Působivě modré auto se zlatými koly, které na obyčejné silnici ujede i několikanásobně dražším supersportovním vozům, tak si Imprezu představuje většina lidí.
Samozřejmě přitom myslí výhradně na verzi STI, která se zrodila v 90. letech kvůli homologaci pro mistrovství světa automobilových soutěží a od té doby deklasuje na silnicích celého světa všechno, co má kola. O jejím výsadním postavení svědčí i fakt, že celá třetina celkových prodejů řady Impreza na českém trhu dlouhodobě připadá na ni.
Impreza loni prošla zásadní proměnou, když se po letech vzdala tradiční čtyřdveřové karoserie typu sedan a proměnila se v praktičtější hatchback. Automobilka doufala přesvědčit tímto krokem zákazníky, aby na imprezu pohlíželi jako na běžného představitele segmentu C a zvolili si ji místo Astry, Golfu nebo Focusu. Stejná transformace nevyhnutelně potkala i prestižní variantu WRX STI - a z celého světa se hned začalo ozývat, že Impreza už není, co bývala. O to ale lidem ze Subaru šlo, ne?

Segment o dvou modelech
Subaru Impreza 2.5 WRX STIKvůli změnám v pravidlech mistrovství světa automobilových soutěží nemají rychlé Imprezy dneška už tolik společného se svými závodními příbuznými jako v 90. letech, ale pořád platí, že Impreza WRX STI má ke světu rychlostních zkoušek blíže než jakékoli jiné auto , které si můžete koupit. Existuje pouze jediný konkurenční vůz, zrozený kdysi ze stejných pohnutek a navržený podle obdobného receptu: Mitsubishi Lancer Evolution.
Rallyové repliky ovšem dnes netáhnou tolik jako před deseti lety, takže Impreza i Evolution musejí lovit v nových vodách. STI má ambice odlákat část zákazníků prémiovým "sportovním" autům , jako jsou Audi S3 nebo BMW 135i. Za tím účelem obdržela zbrusu nový interiér, v lépe vybavené verzi "Top" dokonce s navigací, přehrávačem DVD a rozhraním bluetooth pro bezdrátové připojení vašeho mobilu. Anatomická sedadla Recaro a sportovní volant Momo navozují tu správnou "soutěžáckou" atmosféru. A motor se startuje podle současné módy tlačítkem umístěným netradičně vlevo od volantu .
Přesto lze úspěšně pochybovat, že návrháři Subaru kdy předtím seděli v Audi . Takovouto kombinaci oblých křivek a tvrdých plastů lze stěží tolerovat i v kontextu "půlmilionových" hatchbacků nižší střední třídy, kde Subaru nabízí Imprezu 1.5R, natož v autě za jeden a čtvrt milionu. Zákazník se prostě musí smířit s tím, že platí za jiné věci, než jsou estetika a zpracování kabiny. Třeba za pohonnou jednotku.

Motor roku
Subaru Impreza 2.5 WRX STIHnací agregát přibral půl litru na objemu, technicky však zůstává věrný tradičnímu (a mimo Subaru ojedinělému) receptu: čtyřválec s protiběžnými písty. Do jeho věčně hladových útrob žene vzduch pořádné turbodmychadlo. O kvalitách jednotky svědčí prestižní ocenění " Motor roku 2008" v kategorii 2,0 až 2,5 l udělované mezinárodní porotou odborných novinářů.
Velké turbo potřebuje čas, aby nabralo vzduch do svých mechanických plic, ale kdekoli za čtyřmi tisíci otáček máte pocit, že právě prožíváte deformaci časoprostoru.
Kdyby se vám odezva plynu snad nezdála dost dech beroucí, můžete otočit knoflíkem systému SI-Drive na středové konzole doprava a změnit tím standardní mapu plynového pedálu ( Subaru ji pojmenovalo "Sport") na ostřejší "Sport Sharp".
Když ovladač naopak jemně stlačíte dolů, aktivujete "inteligentní" režim, ve kterém se motor projevuje poněkud klidněji a spotřebovává méně paliva. Cestovní spotřeba lehce nad jedenácti litry možná nenaplňuje obvyklou představu o úsporném automobilu , ale ve srovnání s dřívějšími STI je nový model učiněný šetřílek.
Hned pod ovladačem SI-Drive najdete další důvod, proč auto s tak ošklivým interiérem stojí tolik peněz. Za zkratkou DCCD se skrývá nastavitelný mezinápravový diferenciál, který rozděluje sílu motoru mezi přední a zadní kola: buď na základě vlastního "uvážení", nebo dle vaší volby.
Můžete rovněž ponechat samočinný režim, ale zvolit preferenci přední či naopak zadní nápravy. Čím více točivého momentu pošlete dopředu, tím hůře vůz zatáčí, nicméně na sněhu nebo šotolině budete rychlejší.

Praktický supersport
Subaru Impreza 2.5 WRX STIA jak to všechno dohromady funguje na silnici? Se zdrcující efektivitou. Nadpřirozenou přilnavost Imprezy WRX STI musíte zažít, abyste si ji dokázali představit. A čím je silnice hrbolatější, krajnice vpadlejší a horizonty ostřejší, tím rychleji se zvětšuje mezera mezi touto imprezou a v podstatě čímkoli jiným, co má čtyři kola a schválení pro silniční provoz.
Klišé o zdánlivé neplatnosti fyzikálních zákonů patří v automobilové publicistice k nejzneužívanějším, avšak STI je z těch nemnoha aut , v jejichž případě věrně ilustruje vnímání skutečnosti. Vše je o to víc zneklidňující, že sedíte v relativně prostorném hatchbacku s pěti místy k sezení a praktickým kufrem, nikoli v nízkém sportovní kupé.
Herec jedné role? Snad. Pokud ovšem vašemu vkusu konvenuje žánr akčních dramat z reálného světa, stěží byste hledali vhodnějšího představitele.

Subaru Impreza WRX STI

Cena

 

1 148 800 Kč

 

Motor

 

plochý čtyřválec 2,5 l

 

Výkon

 

221 kW

 

0-100 km/h

 

5,2 s

 

Max. rychlost

 

250 km/h

 

Spotřeba

 

10,3 l/100 km

 

Emise CO2

 

243 g/km

 

Hmotnost

 

1580 kg

 Autor: iHNED
1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist