Suzuki Ignis – vyplatí se nákup ojetiny?

Pan Aleš hledá jednoduchý vůz s pohonem obou náprav. Udělá dobře, pokud koupí ojeté Suzuki Ignis?
PORADNA, 05.12.14 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Suzuki Ignis

DOTAZ:Dobrý den. Hledám nějaké obyčejné a servisně nenáročné auto s pohonem 4x4. Stačí připojitelná zadní náprava, nemusí to být stálá čtyřkolka. Vůz bude využíván spíše jako pracovní, tak chci něco obyčejného. Poměrně slušně lidé na různých fórech hodnotí Suzuki Ignis, mým potřebám by vyhovovalo. Bude to dobrá koupě? Podmínkou je benzínový motor.

Zdraví Aleš V.


ODPOVĚĎ: Vážený Aleši, Suzuki Ignis se řadí do kategorie levných čtyřkolek po boku například Fiatu Panda 4X4 nebo sesterského Subaru Justy. To je vlastně ignis v jiném kabátě. Jeho koupě je podle mého názoru velmi dobrou volbou. Najít ho ve verzi s pohonem obou náprav ale nebude jednoduché.

Vůz je to skutečně jednoduchý, a to jak v interiéru, tak použitou technikou. Uvnitř jsou převážně tvrdé plasty, které plní svůj účel, jejich estetika ale není valná. Připravte se na jejich časté povrzávání, jelikož ignis má poměrně tuhý podvozek, který na našich cestách neustále poskakuje. Je to daň za bezpečnost při jízdě, jelikož inženýři se snažili minimalizovat riziko převrácení vozu (má poměrně vysoko položené těžiště). Pracovnímu vozu lze ale tyto nedostatky odpustit.

Výhodou jednoduchého podvozku je jednak velmi dobrá životnost, jednak jednoduchá údržba, silentbloky v ramenech jsou měnitelné samostatně, pokud vznikne vůle v kulovém čepu, je nutné vyměnit kompletní rameno. V otázce servisních nákladů potěší i pohonné jednotky – benzínová třinácti i patnáctistovka jsou výborné. Prakticky nezáleží na tom, který z nich zvolíte, oba jedou velmi dobře, oba mají rozvody poháněné bezúdržbovým řetězem a ani u jednoho z nich se nemusíte obávat o spolehlivost. Menší motor má ale paradoxně delší převody, díky nimž je především při vyšších rychlostech tišší a má menší spotřebu. Výrobce sice předepisuje třicetitisícový interval pro kontrolu a případné seřízení ventilových vůlí, v praxi to ale nebývá potřeba. Občas selže gufero klikového hřídele na straně spojky, jinak by Vás ale žádné problémy potkat neměly.

Co se týká pohonu zadní nápravy, ten je zde realizován pomocí viskozní spojky umístěné před zadním diferenciálem. Síla od motoru jde primárně na přední kola, pokud se ale začnou protáčet, rozdíl mezi otáčky hřídelů ve spojce vyvolá nárůst smykového tření a tím pádem i přenášení podobného momentu na kola zadní nápravy. Řešení je to jednoduché, v praxi je připojení zadní osy doprovázeno poměrně velkou prodlevou, s čímž je potřeba počítat. Pokud trvá připojení zadní osy opravdu dlouho, může to značit problém s viskózní spojkou (nejčastěji uniklý olej) a tento stav je třeba co nejdříve řešit, jinak může dojít až ke spálení spojky. Potom není jiná cesta, než ji vyměnit.

Jaké problémy Suzuki Ignis trápí? Je jich opravdu málo, nejčastěji se jedná o vůle na přední nápravě, opotřebená ložiska zadních kol, kratší životnost tlumičů a v případě vadného gufera, o němž už byla řeč, i riziko spálení spojky. Zaznamenány byly i problémy s posilovačem řízení.
Náhradní díly jsou dobře dostupné a jejich cena nízká. Přední brzdové kotouče stojí 2.500 korun, destičky k nim pořídíte za 1.200 Kč a přední příčné rameno vyjde na cca 2.400 Kč.

V inzerci TipCars si můžete vybírat z téměř dvou desítek vozů s benzínovým motorem, je mezi nimi i provedení verze 2.3. Cena nejlevnějších vozů začíná pod hranicí 60 tis. Kč a vozy mají na tachometru v průměru 100 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist