Suzuki Jimny – ojetina vhodná do terénu?

Starší pár by rád pořídil auto, které bez komplikací projede nepřístupným terénem a je spolehlivé. Může být starší Suzuki Jimny tou pravou volbou?
PORADNA, 30.01.15 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Suzuki Jimny

Ano, jimny patří mezi velmi spolehlivá auta, která jsou servisně nenáročná. Pokud jste se na tento model již v minulosti zaměřil, jistě víte, že auto má třídveřovou karosérii a je pouze čtyřmístné. Ve svém dotazu nezmiňujete cenový strop, proto se na model podíváme podrobněji a protože jsme se tomuto modelu v naší poradně okrajově věnovali i v našem starším článku, použiji z něj několik informací.

motorSuzuki Jimny se světu představila již v roce 1968, ale s podstatně skromnějšími motory. První motor 1,3 se začal používat v roce 1986, kdy dostal vůz název Samurai. K názvu Jimny se Suzuki vrátila v roce 1998, kdy představila zatím poslední generaci tohoto proslulého modelu. V roce 2006 dostal jimny facelift, při kterém došlo na přepracování interiéru a motorizace byly posíleny na shodný výkon 63 kW. Také pohon 4x4 se od tohoto roku výroby zapíná tlačítkem. Další facelift přišel v roce 2012 (jiné tvarování přídě) a nyní v roce 2015 (nový přístrojový štít a volant, nové čalounění sedadel, větší výběr barev).

V nabídce autobazarů celkově převládají benzínové motorizace. V relaci kolem 80-100 tis. Kč se pohybují vozy vyrobené od roku 1998 do roku 2000 s motorem 1.3i 16V (59 kW). Tento motor má průměrnou spotřebu kolem 8 l na 100 km. Pokud byste byl ochoten investovat do jimnyho o něco více, doporučil bych auto vyrobené od roku 2001. To dostal jimny nový motor 1.3 16V (60, nebo později 63 kW), který je výkonnější, o 0,5 l/100 km úspornější, tišší a celkově kultivovanější. Navíc s rozvody poháněnými řetězem. V konečném důsledku lze ale obě motorizace po letech zhodnotit jako povedené a mezi nabídkou ojetin jsou tyto jednotky zastoupeny v poměru 50:50.
Jimny koupíte i s dieselem 1.5 DDiS od Renaultu s výkonem 48 nebo později 63 kW. Nicméně pro Vaše potřeby, kdy odhaduji využití spíše pro víkendové dojíždění, bych jej nedoporučil. Je to v tomto případě nejporuchovější součást na jinak skvělém autě.

interiér Jinak je malý jimny přeborník v terénu, který se dostane třeba v lese nebo úzkých horských cestičkách dál než Hummer. Auto je vybavené redukční převodovkou, výhodou je také nízká hmotnost (necelých 1 000 kg), která nedá 1.3 moc zabrat. Pro pořádek přidávám i rozměry: délka 3 480 mm, šířka 1 545 mm, výška 1 665 mm a rozvor náprav 2 030 mm. Nesmíme zapomenout také na výborné nájezdové úhly a skvělou zkřižitelnost. Protože používá malá Suzuki tuhou nápravu, a to přední i zadní, jedná se o pravý offroad, který se těžkého terénu nezalekne. O co lepší je v terénu, o to je horší na silnici. Proto je potřeba počítat s menším komfortem a horšími jízdními vlastnostmi na silnici.

Při koupi zkontrolujte rozsah koroze, speciálně na podvozkových dílech, které rez napadá nejčastěji. A když už bude jimny na zvedáku, podívejte se i na celkový stav přední nápravy. Majitelé často kontrolují i stav maziva u čepů přední nápravy. Pokud nevíte, kdy se měnil olej v diferenciálu, nechte jej pro pořádek vyměnit, doporučený interval je 45 tis. km.

Proč jej nekoupit
- horší jízdní vlastnosti na silnici
- nenastavitelný volant
- nižší bezpečnostní výbava (absence ESP i bočních airbagů)
- malý zavazadlový prostor (170 litrů)

Proč jej koupit
+ spolehlivost
+ průchodnost těžkým terénem
+ mechanická odolnost
+ mále provozní náklady

Nejčastější závady
• vůle v čepech a silentblocích
• koroze výfukového potrubí a karosérie"originální stav ojetin je lepší než tuning"
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist