TDi, TDCi nebo HDi

Dotaz

Dojíždím denně z Usti n/L do Prahy a můj současný vůz neoplývá nízkou spotřebou tudíž ho hodlám nahradit jiným, zánovním (1-2 roky starým) vozem s turbodieselovym motorem. Jsem v tomto směru spíše poučený laik a tak bych rad požádal o pomoc při hledání nejideálnějšího řešení. Jde o dilema mezi motory TDi a TDCi tj. menši spotřeba versus nižší servisní náklady, které předpokládám u TDCi (nemá rozvodový řemen, ale řetěz?). Dále, vzhledem k ujetým km za rok (cca 50.000) je výhodnější diesel motor 1,6/1,7 cm3 tj. nižší povinné ručení ale nižší životnost(?) nebo 1,9/2,0 cm3 tj. vyšší povinné ručeni, ale (předpokládám vzhledem k vyššímu objemu) vyšší životnost, resp. průběh motoru? Vím, ze francouzsky HDI je dobrý motor, možná nejlepší, ale (ne)spolehlivost dvojice Peugeot/Citroen mě trochu odrazuje takže ve hře je zejména TDI od VW, TDCI od Fordu případně další (nechám si poradit).
PORADNA, 14.11.06 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

HDiNevím, jaký vůz vlastníte, avšak osobně bych na dlouhé cesty volil vůz střední třídy. Ve Vašem případě by se jednalo o Ford Mondeo 2. generace a VW Passat B5.

Ford Monedo je skvělý vůz, avšak motor TDCi bych si dlouho rozmýšlel. Určitě bych se vyhnul vozům vyrobeným do roku 2003. Tehdy Ford musel řešit značné technické problémy, jež souvisí s použitím vstřikování Common-rail od firmy Delphi. Nejen vlivem nekvalitní české nafty, ale i samotnou konstrukcí vysokotlakého čerpadla docházelo k jeho zadírání. Uvolněné špony pak ucpávaly a znehodnotily nejen vstřikovače, ale kompletní vysokotlakou část. Fordu pak nezbývalo, než to celé vyměnit, což tehdy vyšlo na šílených 100000,-Kč (není to překlep). Situaci nezlepšilo ani nahrazení palivového filtru jemnějším. Od zmíněného roku 2003 má již Mondeo odolnější čerpadla. Zaujme-li Vás Mondeo i přes výše popsané, doporučuji koupit vozy, jež mají najeto 100000 km a více. U nich se již některé závady projevily a byly odstraněny v rámci záruky.

Passat B5 RECENZE OJETIN: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem 

Volkswagen B5Motory 1,9 TDI pohánějící Passat B5 požívají vstřikování čerpadlo-vedení-tryska. To vyžaduje používání velmi řídkých olejů, třídy 0W-30. Díky tomu a také díky tzv. variabilnímu servisnímu intervalu, jež může činit až 30000 km, se u nich ve větší míře projevují opotřebená turbodmychadla. Při zkušební jízdě proto turbo nesmí pískat, což je prvotní známka jeho konce. Dále u těchto motorů opravdu doporučuji dodržovat interval výměny rozvodového řemene, jež činí 90000 km. Projevuje-li se zkoušené TDI výkyvy v tahu, nebo máte-li pocit, že netáhne v nízkých otáčkách, tak na vině může být nejen zanesený snímač hmotnosti nasávaného vzduchu (lidově váha), ale třeba i zatuhlé lopatky turbodmychadla VNT, které zde slouží k regulaci plnícího tlaku. Dříve problematická přední náprava je od roku 2002 mnohem odolnější, ale i tak se vyplatí dobře poslouchat při přejezdu nerovností.

Ford Mondeo RECENZE OJETIN: FORD Mondeo II - Zcela jiný vůz 

RECENZE OJETIN: FORD Mondeo II - Zcela jiný vůzJízdní projev Mondea a Passatu B5 je zcela odlišný. Mondeo vyniká takřka sportovními jízdními vlastnostmi, velmi ochotně jde do zatáčky a chová se velmi dlouho neutrálně. Něco takového předváděla naposledy v této třídě Primera P11 (předchozí generace). Passatu B5 se naopak do zatáček moc nechce, nepochybně vlivem uložení pohonné jednotky podélně před přední nápravou. Chová se tudíž značně nedotáčivě a nezachrání to ani jeho složitá přední náprava. Zvláště, když ta zadní je oproti Mondeu velmi jednoduchá.

TIP: PORADNA: Ford Mondeo Combi 2,0 TDCI nebo Citroen C5 2,2 HDI?

C5Možná pradoxně bych si raději než TDCi a TDI zvoli HDI. Zejména 2,2 16v je po stránce jízdy skvělou pohonnou jednotkou. Je kultivovaná, srdnatě táhne v širokém rozsahu otáček a kombinovanou spotřebu má 6,3 l na 100 km.Častou závadou motorů HDI je opotřebený tlumič torzních kmitů, integrovaný do spodní řemenice pohonu příslušenství. Projevuje se „rachtáním“ a jeho výměna při použití neoriginálního dílu vyjde na cca 4500,-Kč. Dříve problematický filtr pevných částic (FAP) se dnes hlásí o výměnu mnohem později (140000-160000 km, dříve 80000 km) a zaplatíte za něj cca 7500,-Kč (dříve i 20000,-Kč). Jestliže HDI odmítá startovat, či třeba naskočí a po chvíli zase zhasne, tak se většinou jedná o vadný regulátor tlaku paliva, jež je umístěn na vysokotlakém čerpadle (Bosch CP), což vyjde na cca 3500,-Kč. Na Vašem místě bych se Citroenu C5, případně Peugeotu 406 (407) určitě nebál. Rozhodně jsou dobrou alternativou k Passatu a Mondeu.Autor: Jan Kos
1/12
2/12
3/12
4/12
5/12
6/12
7/12
8/12
9/12
10/12
11/12
12/12


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist