Test: Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC LifeStyle

Letošní novinka od japonské automobilky útočí na českou jedničku v podobě Octavie Combi a svými přepravními schopnostmi a variabilitou předčí většinu automobilů o třídu výše. A nás zajímalo, zda je Civic Tourer takto propracovaný ve všech ohledech. Pojďme si ho tedy bedlivě vyzkoušet s dostupnějším benzínovým motorem.
TESTY, 23.06.14 | 00:00
hodnocení článku 4.4 b / 10x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Honda Civic

Interiér: zavazadelník v hlavní roli
Honda Civic Tourer intNová Honda Civic Tourer nabízí bezkonkurenčně největší zavazadlový prostor ve své třídě. Díky promyšleným zadním sedadlům Magic Seats získáte doslova neuvěřitelnou variabilitu, která nemá mezi konkurenty obdoby. Hondě se podařilo postavit na minimálním prostoru maximálně prostorné kombi. Po sklopení opěradel zadních sedadel můžete vykouzlit rovnou ložnou plochu bez nákladové hrany, přičemž samotná nákladová hrana leží pouhých 56,5 cm nad zemí. Krycí roletku můžete vyjmout a uložit ji do připravené přihrádky v podlaze! Konstruktéři nenechali nic náhodě a připravili dvojité dno. Na místě rezervy máte k dispozici obdélníkový prostor, kam hravě uložíte kufr či dvě krabice od banánů. Zavazadelník podle výrobce včetně tohoto úkrytu pojme 624 litrů.

Honda Civic Tourer kufrAbychom ověřili využitelnou kapacitu v praxi, vzali jsme krabice, kufry a cestovaní tašky a naložili je do Mercedesu-Benz třídy C v provedení kombi (W204) a pak do octavie. Do obou se všechny předměty vešly, ale výhled zpětným zrcátkem nebyl nikterak oslnivým. Poté jsme náklad přerovnali do civicu a jen žasli. Tourer všechny zavazadla slupl a poskytl lepší výhled vzad (dvě banánové krabice se vešly do obdélníkové schránky pod podlahou). V případě potřeby lze využít variability zadních sedadel a převést i vysoké předměty. Sedáky se jednoduše vyklopí směrem vzhůru a díky přestěhované palivové nádrži pod přední sedadla se nabízí využitelný prostor od podlahy až ke střeše. K šikovně umístěné palivové nádrži netradičního tvaru se váže jedna drobná poznámka. I když ručička stavu paliva v nádrži ukazuje nulu a palubní počítač nulový dojezd, Civic Tourer stále jede.

(+) zavazadelník a variabilita nemající konkurenci
(+) dobré odhlučnění v běžných rychlostech
(+) šikovné umístění nádrže
(-) palubní počítač
(-) menší prostor na kolena na zadních sedadlech
(-) vyšší hluk při vysokých rychlostech

Motor: sázka na atmosféru
Honda Civic Tourer motorCivic Tourer se v Česku prodává s dvojicí pohonných jednotek. Vybírat můžete mezi benzínovou 1.8 i-VTEC a nebo novým dieselem 1.6 i-DTEC, který je prvním zástupcem nové generace motorů Honda z řady Earth Dreams Technology. Honda u dieselu slibuje extrémně nízkou spotřebu paliva 3,8 l/100 km v kombinovaném cyklu. Diesel však není nejlevnější, a proto jsme k testu zvolili zážehovou osmnáctistovku i-VTEC spojenou s manuální šestirychlostní převodovkou. Jeden z posledních atmosférických motorů na trhu poskytuje výkon 104 kW a maximum točivého momentu 174 Nm. Krátce zpřevodovaná skříň dovolí jízdu na šestku již při městské padesátce. Při rychlosti 130 km/h pak osmnáctistovka točí 3 400 ot./min, díky čemuž působí hlučněji a spotřeba benzínu roste. Na dálnici při dodržování povolené maximálky musíte počítat s odběrem 7,5 l/100 km. Lepší je to mimo město, kde lze jezdit o litr levněji. Ve městě si pak civic říká o 9,5 l/100 km. Závěrečná spotřeba po týdnu testování a ujetých 900 km činila 7,4 l/100 km. Snížit spotřebu paliva přispívá zelené tlačítko ECON, které z motoru udělá rázem ospalého společníka. My jsme tento mód vydrželi používat maximálně minutu. K úspoře paliva přispívá i pomocník, který dokáže zbarvit okraje přístrojů (zelená značí úsporný provoz).

(+) kultivovaný projev motoru
(-) ospalost ve středních otáčkách
(-) malý výběr pohonných jednotek

Jízdní vlastnosti: rodinná pohoda
Honda Civic Tourer pridSamotný motor působí na první pohled celkem ospale. Aby se něco dělo, musíte ho točit a točit. To nejlepší přináší po překročení hranice pěti tisíc otáček. Pokud chcete jet ostřeji, musíte neustále udržovat otáčky nad touto hladinou. Civic Tourer si vede dobře v zatáčkách, které projíždí naprosto klidně i při plném zatížení. Špatně si nevede ani na rychlostních silnicích. Dokonce velmi dobře zvládá rozbitou D1. Menší nerovnosti či kočičí hlavy podvozek skvěle žehlí. Řízení i brzdová soustava zaslouží pochvalu. O něco horší je to s manuální převodovkou, které chybí do maximální spokojenosti troška přesnosti. Nové zadní adaptivní tlumiče automaticky upravují intenzitu tlumení na zadní nápravě tak, aby co nejvíce zvýšily stabilitu a komfort při různém zatížení a za různých jízdních podmínek. Na adaptivní tlumiče dosáhnete standardně s výbavou Lifestyle a Executive, přičemž je lze přiobjednat s výbavou Sport. Rozdíly mezi jednotlivými režimy nejsou příliš markantní (výraznější rozdíl jsme zaznamenali pouze mezi režimem Sport a Comfort za deště). Podvozek je ve všech případech příjemně tuhý a vždy překvapí vzorným chováním.

(+) schopný podvozek
(+) přesné řízení
(-) výkyvy zádi při vyšších rychlostech v režimu Comfort

Závěr:
Honda Civic Tourer zadZákladní cena Civicu Tourer není podbízivá. Za své peníze totiž dostanete to, za co se u konkurence musí připlácet. Entry model pořídíte s benzínovou osmnáctistovkou ve výbavě Comfort aktuálně díky třicetitisícovému bonusu za 457.900 Kč. Námi testovaná výbava Lifestyle pak přijde na 531.400 Kč. Současně s akčními cenami Honda poskytuje 50% slevu na sady příslušenství. Honda Civic Tourer strčí veškeré své konkurenty do kapsy variabilitou a poskytovanou přepravní kapacitou. V případě benzínové osmnáctistovky v kombinaci s manuální převodovkou a výbavou LifeStyle je navíc cenově zajímavá. Tourer má velké šance zaujmout nové zákazníky, kteří touží po rodinném kombíku a ocení jeho maximálně praktickou stránku.

3D prezentace
technický popis
karoserie
typkombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4535
šířka (mm)1770
výška (mm)1465
rozvor (mm)2595
provozní hmotnost (kg)1355-1415
maximální hmotnost (kg)1790
počet míst (os.)5
objem zavazadlového prostoru (l)624/1668
motor
typzážehový
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1798
max. výkon kw (k)/ot./min.104 (142) / 6500
max. kroutící moment nm/ot./min.174 / 4300
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s9,2
max. rychlost (km/h)210
spotřeba
město7,7
mimo město5,3
kombinovaná6,2
převodovka
typ převodovkymanuální
počet rychlostních stupňů6
palivová soustava
palivoNatural 95
objem nádrže (l)50
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)457.900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)531.400


Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
související testy

VIDEOTEST: jaká je Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC?
V rámci spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám přinášíme redakční videotest Hondy Civic ve variantě Tourer. Kolegové zkoušeli verzi s dieselovou šestnáctistovkou a zjišťovali, jak obstojí v porovnání s domácí Škodou Octavia.


1/22
2/22
3/22
4/22
5/22
6/22
7/22
8/22
9/22
10/22
11/22
12/22
13/22
14/22
15/22
16/22
17/22
18/22
19/22
20/22
21/22
22/22


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist