Testování motorů F1 – srdce fanouška zaplesá

Formule 1 je odjakživa považována za královskou třídu motoristického sportu. Za výsledky špičkových jezdců nestojí jen jejich um, ale také náročná práce celého týmu. My vám dnes přinášíme malé okénko do zákulisí testování motorů. Co všechno musí pohonné jednotky vydržet?
AKTUALITY, 17.08.15 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.

V poslední době popularita formule 1 obecně upadá, o umístění jezdců na stupních vítězů totiž jako by se stále více rozhodovalo v kancelářích na počítačích a kalkulačkách úředníků z Mezinárodní automobilové federace. Neustálé restrikce, omezování a změny předpisů (z těch posledních asi nasazení přeplňovaných šestiválců, zákaz tankování během závodů) ubírají závodům na atraktivitě. Fanoušci si stěžují na to, že motory nejsou dostatečně hlučné a vůbec jejich zvuk je takový… nijaký. Však si poslechněte například staré deseti či osmiválce a porovnejte to s dnešními šestiválci s turbem… mně osobně se zpěv osmiválce blízko 20 tisíc otáček za minutu tedy líbí mnohem víc.

Pokud si na ně už náhodou nevzpomínáte, máme tu pro vás záznam z testování motoru stáje Renault. To ve zkratce ukazuje, co všechno musí pohonné jednotky snášet v laboratořích i na závodním okruhu.

I přesto, že vaše reproduktory či sluchátka nedokáží výsledek podat v celé své kráse, už jen poslech zvuků, které motor vydává, je rajskou hudbou. Všimněte si do ruda rozžhaveného výfukového potrubí, to upoutá pozornost asi jako první. Spalovací prostory opouští plyny o teplotě blízké 900 °C při plném plynu, při 18 000 otáčkách za minutu (neuvěřitelných 300 otáček za vteřinu!), tedy z každé řady osmiválce odchází zhruba 0,3 kg výfukových plynů každou sekundu, které opouští koncovku rychlostí přes 700 km/hod.

Motoristické fanoušky jistě potěší detail na sání motoru. To je otevřené a nabízí tak mimořádně zajímavou podívanou na práci škrticích klapek a vstřikovacích trysek. Při plném plynu je vidět, jak palivo do sacího potrubí doslova teče proudem, velmi dobře lze pozorovat výpadky vstřikovačů při řazení a řídicí jednotkou přesně „sázené“ meziplyny. Více toho uvidíte v přiloženém videu, které je vysoce návykové.

Zajímavosti o motoru – Renault, 2012

• Před nastartováním motoru se musí chladicí systém zahřát alespoň na 50 °C. Tolerance vnitřních součástí neumožňují, aby motor mohl fungovat při nižší teplotě – písty jsou v běžných teplotách oválné (lidským okem to nelze poznat), aby dosáhly správného cylindrického tvaru při provozní teplotě motoru.

• Hliníkový píst váží 250 gramů, v maximálních otáčkách však působí na ostatní součásti klikového mechanizmu vahou okolo dvou tun.

• Kliková hřídel je z nitridované oceli, protizávaží z wolframové slitiny.

• Na volnoběh točí okolo pěti tisíc otáček.

• Jeho životnost je zhruba 3 000 km.
"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist