Toyota RAV4: Benzín ano, ale bez automatu

Toyota RAV4 se nejvíce prodávala s benzínovým motorem. Není to špatná pohonná jednotka, ale nové generaci auta nesvědčí její křížení s "bezestupňovou" automatickou převodovkou.
AKTUALITY, 21.05.13 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Toyota RAV4

Toyota RAV4 (2013) 
Luxusní dojem vyvolávají kůží obšitá sedadla, volant, hlavice řadicí páky, ale i část palubní desky.
Svým zpracováním se kabina RAV4 přibližuje luxusní odnoži Toyoty, značce Lexus. Testovaný vůz byl totiž vyšperkovaný nejvyšší výbavou, což znamenalo bohaté obšití kůží nejen sedadel, volantu nebo hlavice řadicí páky, ale i velké části palubní desky. Tu navíc zdobil kvalitní plast, na některých místech se zase objevil dekor napodobující uhlíkové vlákno. Nepovedl se snad jen střed volantu, který předstírá, že je také obšitý kůží. Jde ale jen o plastovou imitaci. Interiéru RAV4 není z celkového hlediska co vytknout. Naopak, ti, kteří už seděli v nějakém aktuálním kompaktním SUV, určitě pochválí Toyotu za nadprůměrné místo nejen vpředu, ale i na zadních polohovatelných sedadlech. Problém tu nemají ani lidé vyššího vzrůstu. V kabině je navíc velké množství odkládacích prostorů, takže lze jednoduše upevnit nápoje i telefon. Testovaný model byl vybaven multimediálním systémem a navigací s dotykovou obrazovkou. Ta by si zasloužila trochu jemnější rastr a jednodušší nabídku přehrávače. Spárování s iPhonem proběhlo rychle a bez problémů.

Toyota RAV4 (2013)Protože je u Toyoty RAV4 nejoblíbenější verzí ta s benzínovým motorem, vybrali jsme si k testu dvoulitrový čtyřválec Valvematic s výkonem 151 koní. I když je k dostání s manuální šestistupňovou převodovkou, k testu doputoval vůz vybavený bezestupňovým automatem. To je sice výhodou pro bezproblémové ježdění po městě, kde může řidič zapomenout na unavenou levou nohu od mačkání spojkového pedálu, na druhou stranu variátor s chutí pohlcuje výkony motoru a v této kombinaci je také RAV4 nejpomalejší z celé nabídky.
Stovku zvládá až za 10,7 sekundy. I když je možné k řazení využívat předdefinované stupně, které se volí pomocí páček pod volantem, automat zvaný Multidrive S má stejně svou hlavu a podle polohy pedálu plynu zvyšuje nebo snižuje otáčky. Nutnost co nejrychlejší akcelerace tak vyústí navíc v nepříjemný zvukový doprovod. A ani spotřeba není ideální. Ve městě se jezdí za 11 litrů, celkem si v testu Toyota řekla o 9,5 litru benzínu na 100 km. RAV4 tyto neduhy vynahrazuje špičkovým pohonem všech kol. Ten se skládá z elektromagnetické mezinápravové spojky umístěné před zadním diferenciálem. Má tři jízdní režimy. V tom standardním pohání přední kola a sílu na zadní posílá jen v případě nutnosti. Tlačítkem se dá navolit i sportovní režim, který posílá sílu na zadní kola při natočení volantu. Pokud se řidič chce vydat do terénu, neměl by to být problém s režimem AWD Lock. Auto se snadno ovládá nejen na dálnici, ale i při jízdě v zatáčkách.
Nebýt nevhodně zvolené převodovky, vyšla by Toyota RAV4 v testu jako jedno z nejlepších SUV na českém trhu. Doporučení je tedy jasné - pořídit si benzínovou RAV4 s manuální převodovkou a ušetřených 40 tisíc korun raději investovat do výbavy.

Motor

 

zážehový atmosférický čtyřválec

 

Objem

 

1 987 ccm

 

Výkon

 

111 kW (151 k)

 

Toč. moment

 

195 Nm

 

Zrychlení 0-100 km/h

 

10,7 s

 

Max. rychlost

 

185 km/h

 

Komb. spotřeba

 

7,2 l / 100 km

 

Rozměry

 

4 570 x 1 845 x 1 660 mm

 

Převodovka

 

bezestupňová, automatická

 

Rozvor náprav

 

2 660 mm

 

Hmotnost

 

1 625 kg

 

Objem kufru

 

547 l/1 746 l

 

Cena

 

681.900 korun včetně DPH

 Autor: iHNED
1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist