Toyota RAV4 nebo Suzuki Jimny

Dotaz

Dobrý den!
Rozhoduji se mezi Toyotou Rav4 (3 dveřovou) nebo Suzuki Jimny, v cenové relaci kolem 150 tis. Kč. Poraďte prosím na co si dát pozor a jaké jsou výhody a nevýhody.

S pozdravem
Jan Jílek
PORADNA, 18.05.07 | 00:00
hodnocení článku 4.7 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Toyota RAV4, Suzuki Jimny

Odpověď

Dobrý den,

Jak RAV4 tak Jimny patří mezi velmi spolehlivá auta, která jsou velmi nenáročná. Oba vozy jsou ve třídveřové karosérii pouze čtyřmístné.

Suzuki Jimmy/SamuraiSuzuki Jimny se světu představila již v roce 1968, ale s podstatně skromnějšími motory. První motor 1,3 se začal používat v roce 1986, kdy dostal vůz název Samurai. K názvu Jimny se Suzuki vrátila v roce 1998, kdy představila zatím poslední generaci tohoto proslulého modelu.

V relaci kolem 150 tis. Kč se pohybují vozy vyrobené od roku 1998 do roku 2000 s motorem 1,3i 16V ( 59 kW).Tento motor má průměrnou spotřebu kolem 8 l na 100 km. Pokud by jste byl ochoten investovat do Jimnyho o něco více, doporučil bych auto vyrobené od roku 2001. To dostal Jimny nový motor 1,3 16 V ( 60kW), který je výkonnější,o 0,5 l/100km úspornější, tišší a celkově kultivovanější. Navíc s rozvody poháněnými řetězem.

Jinak je malý Jimny přeborník v terénu, který se dostane třeba v lese nebo úzkých horských cestičkách dál než Hummer. Důvodem jsou převážně vnější rozměry :

Délka 3480mm, šířka 1545mm, výška 1665mm a rozvor náprav 2030mm.

Výhodou je také nízká hmotnost ( necelých 1 000 kg ), která nedá 1,3 moc zabrat.

A nesmíme zapomenout na výborné nájezdové úhly a skvělou zkřížitelnost.

Protože používá malá Suzuki tuhou nápravu a to přední i zadní, jedná se o pravý off-road, který se těžkého terénu nezalekne. O co je lepší Jimny v terénu, o to je horší na silnici. Proto je potřeba počítat s menším komfortem a horšími jízdními vlastnostmi na silnici.

+ spolehlivost

 

- horší jízdní vlastnosti na silnici

 

+ průchodnost těžkým terénem

 
- malý zavazadlový prostor ( 170 litrů )
+ mechanická odolnost  
+ mále provozní náklady 

Nejčastější závady

· vůle v čepech a silentblocích
· koroze výfukového potrubí a karosérie

Toyota RAV4Toyota RAV4 představovala v roce 1994 první SUV, jak se později začalo říkat poloteréním vozům. Přesto, že se nejedná o terénní automobil jako v případě Jimnyho, zvládá terén i Toyota RAV4 docela dobře a to i přes absenci žebřinového rámu a tuhých náprav. První generace RAV4 má světlou výšku vyšší než v případě druhé a třetí generace. Stejně tak má první generace mezinápravový diferenciál, který u následující generace nahradila lamelová spojka.

Pod kapotou první RAVky se ukrýval benzínový motor 2,0i 16V ( 95kw), který je pružný i spolehlivý, ale je potřeba počítat se spotřebou kolem 10 litrů na 100 km.

Pokud máte zájem o krátkou verzi, je potřeba počítat s minimálním zavazadelníkem, do kterého se vejde pouze 176 litrů. Na druhou stranu se s třídveřovou karosérii skvěle manévruje a v centru velkých měst s ní snáze zaparkujete. Je také vhodnější do terénu než o 41 cm delší pětidveřová verze, která je zase mnohem praktičtější.

Rozměry třídveřové verze: délka 3 705mm, šířka 1 695mm, výška 1 655mm a rozvor 2 200mm.

V cenové relaci kolem 150 000,- Kč se pohybují vozy vyrobené od roku 1995 do roku 1997.

+ spolehlivost- malý zavazadlový prostor ( 176 litrů )
+ pružný motor 
+ slušné jízdní vlastnosti na silnici i v terénu 
+ atraktivní design  

Nejčastější závady

· předčasně opotřebovaná spojka
· v prvním roce výroby tekoucí tlumiče pérování.

Závěr

Pokud hledáte auto do těžkého terénu, bude vhodnější Suzuki Jimny. Také se za stejnou částku můžete koupit až o pět let novější vůz s nižší spotřebou i sazbou povinného ručení.

Toyota RAV4 je ale jistější a rychlejší na silnici a většinou jí seženete i s bohatší výbavou.

Přesto, že oba vozy patří mezi povedená a velmi spolehlivá auta, je potřeba před koupí udělat důkladnou prohlídku a to převážně podvozku. Přeci jen se jedná o terénní šest až dvanáct let staré vozy, které toho můžou mít už dost za sebou. Pokud ale vyberete dobře, odvede ještě spoustu práce jak Suzuki Jimny tak Toyota RAV4. Přeji šťastnou ruku při výběru.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist