Trendy v obchodu s ojetými automobily

Počty obchodovaných ojetých automobilů představují zhruba trojnásobek množství prodaných vozů nových.
AKTUALITY, 18.10.11 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Na jedno prodané nové auto se u nás změní majitelé u téměř tří vozů ojetých. Je to celkem pochopitelné. Prakticky každý kupující nového automobilu se zbavuje toho dosavadního. Navíc se do ČR stále dováží opravdu velké množství, řádově desetitisíce, ojetin ze zahraničí, které jsou následně u nás nově registrovány. Největší podíl na trhu ojetých vozů představují nákupy a prodeje již registrovaných vozidel, tedy takových, kde nový majitel kupuje auto více či méně ojeté.

Na trhu ojetin je zajímavé, že ve velkých autobazarech došlo ke snížení stáří ojetých aut. Podle informací společnosti Auto Esa pokleslo v posledních deseti letech průměrné stáří prodávaných vozů z devíti na sedm let. Automobily starší dvaceti, ba často i patnácti let, u kterých sice bývají lákavé ceny, ale jejich koupě přináší značnou rizikovost, se ve větších autobazarech objevují už spíše sporadicky.

Na trhu s ojetými vozy se v poslední době začíná také projevovat trend zohledňování delších záruk u korejských automobilů. Výsledkem je zvýšený zájem právě o tyto značky. Nejvyšší nárůst poptávky tak zaznamenaly korejské značky KIA a Hyundai. I přesto zatím zůstávají na pozici nejžádanějších značky Škoda, Ford a Volkswagen, stejně jako posledních 10 let. Mezi značky s nejvyšším propadem obliby patří Seat, Mazda a Fiat.

Pokud jde o země původu, nejžádanější jsou ojeté automobily domácí produkce, dále pak z Německa a Francie. Mezi nejméně žádané země původu patří v současné době osobní vozy z Ruska, Spojených států amerických, Rumunska a Itálie. Ještě před deseti lety do této kategorie "neoblíbenosti" patřily právě také vozy z Jižní Koreje. Aktuálně nejméně preferovanými značkami osobních vozů jsou Saab, Cadillac a Lada.

K velké změně preferencí zákazníků došlo u paliva. V současné době s 55 % převládá zájem o ojeté automobily s dieselovým motorem, zatímco před 10 roky převládaly v 75 % nákupů motory benzínové. Přitom výhodnost nafty proti benzínu se ve stejném období spíše výrazně snížila. Patně je na vině růst ceny paliv, který nutí hledat levnější a alternativní cesty k provozu vozidel.

Pokud jde o kategorie osobních automobilů, nejvyšší - prakticky desetinásobný - nárůst prodeje zaznamenaly vozy terénní, SUV a crossovery, které ovšem ještě před deseti lety nebyly příliš rozšířené. Také zájem o velkoprostorové vozy MPV výrazně vzrostl, což zapříčinila jejich výrazně bohatější nabídka v poslední době. Velmi dobře se prodávají převážně levnější verze automobilů SUV, které mají poháněna jen přední kola, a to díky jejich módnímu vzhledu. Aktuálně nejprodávanějšími ojetými vozy s pohonem 4x4 jsou: Škoda Octavia, Hyundai Santa Fe, Honda CRV, Kia Sorento, Hyundai Tucson, Toyota RAV4, VW Passat, Audi A6, Kia Sportage a Suzuki Grand Vitara.

ZDROJ: IHNED"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist