Úsporné motory ve výsledku neušetří

Každá nová generace auta je výkonnější, pohodlnější, úspornější – skoro jako by byla nejdokonalejší na světě. Reálně to však většinou není ani zdaleka pravda.
AKTUALITY, 08.09.15 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Od letošního prvního září už automobilky nemohou prodávat jiná auta než ta plnící emisní normu Euro 6. Taková auta jsou u většiny značek o pár koní výkonnější, plné nových technologií a hlavně mají méně škodit ovzduší a ušetřit vaši peněženku. V prospektech se totiž dočtete o nižším množství emisí a s tím souvisí i nižší spotřeba pohonný hmot.

Tříválcový zážehový motor PSA Pokud se podíváme na uváděné spotřeby, zjistíme, že příchod nového eura znamenal snížení spotřeby v průměru cca o 0,4 litru na 100 km oproti předchozím modelům plnícím předpis Euro 5. Pokud jde o vozy s benzínovým motorem, jejich průměrná uváděná spotřeba činí rovných pět litrů, dieselové verze jsou ještě o litr úspornější. Na první pohled moc hezká čísla, jenže realita bývá papírovým údajům často na míle vzdálená. Což jsou jistě příznivá čísla.

Nové modely jsou také kvůli ekologičtějším technologiím dražší než minulé generace. Na základě údajů ze serveru vybermiauto.cz se poslední generace benzínových aut zdražily v průměru o 9.200 Kč, diesely potom o 7.900 Kč.

Pokud vezmeme výše uvedený rozdíl ve spotřebě paliva, což v praxi nedělá více než několik decilitrů (pokud vůbec), vyšší pořizovací cena nového ekologičtějšího vozu se vyplatí až po ujetí zhruba 80 000 km v případě benzínového auta, nebo cca 60 000 km v případě dieselu. Navíc se dá očekávat, že čím více je v autě nových a drahých technologií, tím více utrpí jejich životnost a spolehlivost.
"na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist