Václav Žmolík - auta neměním, podobně jako manželky

Moderátor Václav Žmolík (56) je autorem mnoha pořadů o cestování. Jak si tedy po tolika projetých kilometrech počíná za volantem?
NAŠE TÉMA, 27.08.15 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Jaký jste řidič?
Jsem řidič trpělivý a pečlivě dodržuji předpisy. Někdy mám pocit, že když jedu po dálnici 130 km/h, tak jsem sám. To samé platí i o jízdě po vesnici, když jedu 50 km/h. Nedávno jsem byl moc rád, že jsem trpělivý, protože občas si moje auto půjčuje dcera a přišly složenky, že překročila rychlost. Naštěstí mně se nic takového stát nemůže, jinak bychom se nedoplatili.

Co vás na silnici nejvíce vytáčí?
Nejvíce mě rozčiluje bezohlednost, která se na českých silnicích projevuje čím dál častěji. Někdy jde opravdu o život. Je mi líto, že bezohlední řidiči si vůbec neuvědomují, že ohrožují i sami sebe. Potom mi vadí špatné značení v České republice. Když jedu třeba z Uničova u Mohelnice, tak vidím na silnici, kde vůbec není odůvodněná, směrovku Praha a pak ji dalších deset kilometrů nepotkám. Říkám si, kdo takové značení chystá? Pochopitelně mě dále znepokojuje stav našich silnic, což považuji za neuvěřitelné.

Z toho, co jste řekl, vyplývá, že řídíte dlouho a asi často... V kolika letech jste si udělal řidičský průkaz?
V devatenácti letech, ale byl jsem u zkoušek několikrát. Uspěl jsem až na potřetí. Řidičák jsem si začínal dělat na gymplu, ale dokončil jsem ho až při vysoké. Dodnes vzpomínám, když tudy projíždím, jak jsem na Vršovickém náměstí v Praze objel ostrůvek, i když jsem ho objíždět nemusel. Komisař mi to pěkně spočítal a řidičák mi kvůli tomu nedal.

Kolik aut jste za svůj život vystřídal? Bylo jich hodně?
Je to neuvěřitelné, ale auta neměním podobně jako manželky, takže mám třetí auto. Musím přiznat, že mě baví jiné věci než auta.

Co nesmí chybět ve vašem voze, když vyrazíte někam na dovolenou?
Voda, protože neustále piji během cesty. Jinak se o nic nemusím starat, protože mám báječnou ženu, která se vždy o všechno postará a nakoupí poslední vymoženosti. Zrovna nedávno jsem od ní dostal do auta skládací lopatu.

V pořadu Po Česku jezdíte po vlastech českých a mapujete zajímavá místa. Kam vyrážíte na dovolenou? Také po Česku, nebo raději za hranice?
Rád se podívám do zahraničí – je to dáno i tím, že po vlastech českých putuji pracovně vlastně celý rok. A to nejen kvůli natáčení televizních nebo rozhlasových projektů věnovaných zajímavým místům, ale i při cestách za moderováním různých akcí najezdím po republice tisíce kilometrů. Takže když si udělám dovolenou, rád se podívám někam ven.

A kde všude už jste byl?
Dostal jsem se už všude možně i díky mé práci, která mě zavedla do různých koutů světa. Dělal jsem pořad Pohlednice z Nagana, byl jsem na olympiádě v Atlantě a v Sydney, v 90. letech jsem se zúčastnil několika Camel Trophy, zajišťoval jsem pravidelné zpravodajství z této soutěže pro Českou televizi, takže jsem se dostal do takových oblastí, jako je indonéský ostrov Kalimantan nebo do Střední Ameriky… Docela hodně procestovanou mám Francii a dobře znám chorvatské pobřeží. Ale ne z povalování na pláži, nýbrž z vody - věnuji se jachtingu, takže mám v malíčku dalmatské ostrovy. Samozřejmě je ještě spousta míst, kam bych se rád podíval – třeba do Velké Británie, kde znám docela dobře Londýn, ale jinak je to pro mě stále velká neznámá. A spousta takových zajímavých míst, kam bych se rád podíval, je také v Rakousku – je to sice za humny a člověk tam byl už mnohokrát, ale je tu pořád co objevovat.


Vizitka:
-Narodil se 2. května 1959 v Praze.
-Od svých 11 let bydlí na Vinohradech.
-Dlouhá léta spolupracuje s Českým rozhlasem, má za sebou i řadu pořadů pro Českou televizi.
-Mezi jeho nejznámější pořady patří rozhlasový a televizní serial Po Česku, který vyšel i knižně.
-Stál u rozjezdu Studia 6, čtyři roky byl jedním z moderátorů a také dramaturgem diskusního pořadu Aréna.
-Spolupracoval na televizním cyklu 13. komnata.
-Na Českém rozhlase Dvojka moderuje pořady Odpoledne s Dvojkou a Výlety s Dvojkou.
-Osmadvacet let je ženatý s manželkou Petrou, s níž má dvě děti – pětadvacetiletou dceru Karolínu a dvacetiletého syna Jirku.
Foto: Český rozhlas1/2
2/2


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist