Vectru C nebo Lagunu II.?

Rodinný vůz do čtvrt milionu maximálně s dvoulitrovým benzínovým motorem. Zvolit německou Vectru nebo francouzskou Lagunu?
PORADNA, 18.08.08 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Renault Laguna, Opel Vectra

Dotaz: Dobrý den, chceme koupit ojeté auto pro rodinu. Limit je okolo 220-250 tis. Naši favorité jsou Opel Vectra C a Renaul Laguna II. Které by jste nám doporučil? Motor chceme max. 2.0 a musí být v benzinu. Četl jsme dost o spolehlivosti Renaultu, ale je to strašně krásné auto a druhá věc je zpracovaní a použité materialy ve Vectře. Můžte mi prosím poradit a říct Váš názor na tyto vozy? Předem děkuji za odpověd.


Renault Laguna II.

Renault Laguna II. gen - pridU Renaultu Laguna by platilo dvojnásob pořekadlo, že co není v autě, nemůže se pokazit. Bohužel tomu tak není a prošpikovaná Laguna druhé generace nejnovější elektronikou přišla na trhu v roce 2001 a během brzké doby si uřízla velkou ostudu. Pod krásným kabátem se ukrýval komfortní interiér s dosud v této třídě nevídanou výbavou usnadňující řidiči život (za předpokladu správné funkce). U Laguny prvních ročníků zlobila nejvíce elektronika (podsvícení panelu klimanizace a ostatních ovladačů, palubní počítač, sklápění zrcátek, poruchy spojení karty bezklíčkového vstupu a startování, senzory tlaku v pneumatikách, potíže s vyhříváním zadního skla atd.), vadné xenonové výbojky, rezonující tepelné štíty výfukového potrubí, předčasné opotřebení turbodmychadel nebo tlumičů atd.

Renault Laguna II. gen - intZ benzínových motorů mohu doporučit klidně šestnáctistovku s 79kW, která překvapivě pro Lagunu postačí (nejste-li závodník). Špatně neuděláte ani s osmnáctistovkou (88 kW) nebo klasickým dvoulitrem s výkonem 99 kW, který byl se objevil rok po uvedení na trh a nahradil dvoulitr s přímým vstřikem paliva (103 kW), který byl extrémně háklivý na kvalitu benzínu a od jeho koupě je nutné varovat. Chybu tedy neuděláte s 1.6, která dokáže jezdit v průměru za 7,5-8,5 l/100 km nebo osmnáctistovkou u které je nutné počítat s litrem navíc. Dvoulitr 99 kW si vezme 9-11 l/100 km podle stylu jízdy.

Přes všechny neduhy mohu doporučit zejména nejmladší ročníky u kterých byla většina závad a poruch odstraněna. Někomu mohou vadit příliš měkká sedadla.

(+) bezpečnost
(+) desing
(+) komfort
(+) elektronická výbava
(+) brzdy
(+) pořizovací ceny ojetin
(+) kvalitní a příjemné materiály
(-) řízení
(-) poruchovost zejména elektroniky
(-) dílenské zpracování
(-) nepřesné řazení
(-) zadní sedadla je průměrné místo
(-) nepraktické jednostupňové vyhřívání předních sedadel s jednou kontrolkou

Opel Vectra C

Opel Vectra C - bokpridVectra narozdíl od Laguny neexceluje v nabídce elektroniky a pohodlí. Válcuje ji však velkorysou nabídkou prostoru pro cestující a jejich zavazadla. Zejména dlouhá verze Caravan patří stále k největším kombi na trhu. Může za to situace při uvádění "Céčkové" Vectry na trh. Ta měla částečně suplovat odcházející Omegu a být pokračovatelem Vectry B.

Opel Vectra C - intPokud se rozhodnete pro Vectru, určitě si nepořizujte zážehovou šestnáctistovku, která je pro těžký a robustný vůz totálně nedostačující. Ani modernizace v roce 2005 a zvýšení výkonu z 74 kW na 77 kW (Twinport) nepřinesla mimo snížení spotřeby žádný v praxi výraznější rozdíl. Osmnáctistovku s výkonem 90 kW lze s přimouřením oka doporučit. Vyniká příkladnou kultivovaností, plynulým zátahem a tichostí. Po třech letech na trhu se objevila 1.8 VVT s proměným časováním ventilů s výkonem 103 kW, která je pro Vectru po stránce dynamiky plně dostačující. Navíc u tohoto motoru stačí provést výměnu rozvodů až po 150.000 km. Pokud nejste tedy žádný závodník, může být pro Vás právě osmnáctistovka jasnou volbou. V průměru jezdí za příznivých 7,5-8,0 l/100 km V mých očích je nejvhodnějším kandidátem přeplňovaný dvoulitr dodávaný od roku 2003. Ten produkuje solidních 129 kW spolu s 265 Nm a parádně si poradí i s dlouhou verzí Caravan (více informací o tomto motoru zjistíte z nedávného redakčního testu). V praxi s ním lze jezdit v průměru kolem 10 litrů v závislosti na stylu jízdy. Jelikož chcete nejvýše dvoulitr, o silných čtyřválcích 2.2 a šestiválcích se ani nebudu rozepisovat.

(+) prostornost vpředu i vzadu /rozvor/
(+) zavazadlový prostor /variabilita a objem/
(+) sedadla
(+) různé verze = různé jízdné vlastnosti
(-) menší obratnost dlouhé verze
(-) nepřehledné ovladače na středovém panelu a složitejší ovládání PP
(-) horší výhled

Poruchy a závady: - špatně fungující palubní počítače u prvních ročníků - krátká živostnost ložisek kol - vadné snímače ABS - netěsnost tlumičů na zadní nápravě - málo odolné zavěšení kol

Verdikt: Je velmi těžké rozhodnout, který z těchto vozů je menší "zlo". U obou platí, že čím mladší ročník pořídíte, tím bude dílenské zpracování lepší a počet poruch nižší. Modely od poloviny výrobního cyklu (po modernizaci) lze již doporučit. Pokud toužíte po extravagantně krásné Laguně s maximálním pohodlím sáhněte po ní. Pokud je Vám bližší německá strohost a maximální prostor, pak je jasnou volbou Vectra (zejména v dlouhé verzi).Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/15
2/15
3/15
4/15
5/15
6/15
7/15
8/15
9/15
10/15
11/15
12/15
13/15
14/15
15/15


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist