Velké naftové rodinné kombi. Ford Mondeo? Citroen C5? Nebo Octavii?

Pan Josef má připravených 300.000 Kč a utratit by je chtěl za rodinné kombi se silným naftovým motorem. Vybírá mezi neopomenutelnou Octavií, populárním Mondeem a francouzsky elegantním Citroenem C5. Který vůz má zvolit?
PORADNA, 26.04.13 | 00:00
hodnocení článku 4.1 b / 15x
vaše hodnocení: 0 b.

DOTAZ: Chci si koupit vůz do 300.000 Kč a rozhoduji se mezi Fordem Mondeo combi 2.2TDCi, r. v. 2008 nebo Citroenem C5 combi 2.7HDi, r. v. 2008 nebo Škodou Octavií combi lll. generace 2.0TDi RS, r. v. 2008.

Děkuji předem za radu. S pozdravem Josef.ODPOVĚĎ: Vážený pane Josefe. Zpočátku mi dovolte být možná trochu nepříjemný. Věřte ale, že následující věty nejsou v žádném případě určeny Vám osobně. Chtěl bych vyjádřit údiv nad tím, kolikátý je tohle už dotaz, ve kterém je Octavia znovu a znovu stavěna do nerovného souboje s vozidly minimálně o třídu výše. Takových dotazů chodí hodně a já potom vypadám, že nemám Octavii rád, protože ona takový souboj většinou v mých článcích nevyhraje. Na druhou stranu není špatné, že marketing největší tuzemské firmy funguje takhle skvěle. Češi mají Octavii zařazenou o třídu výš, a tak to prostě je. Už čekám jen na den, kdy přijde dotaz typu: Mám si koupit Rolls-Royce Phantom, Bentley Continental nebo Octavii „v plné palbě“? Toho dne si vezmu do ruky pevný provaz, rozloučím se s rodinou a s odevzdaným výrazem odkráčím na půdu.

Chápu ale, že v rubrice poradna Vám mám spíš poradit. První radou bude, že alternativou k Fordu Mondeo a Citroenu C5 je Škoda Superb, a ne Octavia druhé generace. Ano, druhé. To, že se jí protáhla světla, byl jen běžný facelift. Třetí generace nastupuje právě nyní. Ale to je běžné. Pamatuji doby, kdy majitelé modifikovaných Volkswagenů T4 se sešikmenými světlomety také trvali na tom, že jsou vlastníky modelu T5. Ten pak spatřil světlo světa o sedm let později. Ale teď k Vašemu dotazu. O Octavii a Mondeu je na internetu napsáno snad už všechno. Přispěl jsem také se svou troškou do mlýna. Nechci se opakovat, a tak Vás nyní odkážu na související články, ve kterých jsem se těmto vozům již věnoval. První je článek č. 5874, který je celý jen o Vámi poptávané generaci Fordu Mondeo. V dalším článku (č. 5890) se už Octavia s Mondeem jednou utkaly. Dalším protivníkem byl tehdy VW Passat. No a opět s Passatem se Octavia (už RS, ale benzínová) popasovala ve článku č. 5779. Do party tehdy přibylo Audi A4. A zažil jsem i situaci, kdy Octavia byla čtenářem postavena proti soupeřům odpovídající váhové kategorie. Byl to článek č. 5986, který ji srovnává s Focusem a Astrou. Z těchto příspěvků snad nějaké informace získáte.

V následujícím textu se pokusím napsat něco nového. A největší novinkou ve Vašem dotazu je Citroen C5. Je to velice zajímavý vůz. Podle mě je designově velmi povedený, a to v obou karosářských variantách. Toto vozidlo některými konstrukčními řešeními docela vybočuje ze středního proudu. Jedná se o volant s pevným středem a hlavně o podvozek Hydractive. Jsou i „cépětky“ bez tohoto prvku výbavy, ale je jich málo a jedná se většinou o kusy se základní motorizací. Takové vozy potom postrádají to, co je největším trumfem Citroenu C5. Přirovnal bych je k Pamele Anderson bez silikonových ňader. Právě hydraulický podvozek je totiž tím největším důvodem, proč koupit C5. Jeho schopnost odfiltrovat příčné nerovnosti je téměř bezkonkurenční. Dokáže „vyžehlit“ i šílené úseky legendární „déjedničky“. Přitom se dá krom výšky nastavit i tuhost odpružení. K dispozici je i režim „Sport“. Další dobrou zprávou je, že celý tento systém je překvapivě spolehlivý. Citroeny C5 jsou většinou velmi pěkně vybaveny a hlavním cílem tohoto vozu je poskytnout posádce co nejvyšší míru komfortu. Sedadla jsou „křesloidní“, prostoru je dost a o podvozku jsem se už zmiňoval. Co se týká kvality zpracování, potěší. Interiér je udělán s pečlivostí, která je vyšší než např. u Opelu Insignia a materiálově a pocitově se mně osobně líbí víc než třeba japonské vozy. Zkušené oko odhalí sem tam detail, který pochází z levnějších modelů citroenu či sesterského peugeotu. V dnešním automobilovém průmyslu je tohle ale normální.

Otázkou pro mne zůstává, proč jste si vybral šestiválcový motor 2.7HDI? Tento motor je produktem dlouhodobého společného vývoje koncernu PSA (Peugeot a Citroen) a právě koncernu Ford – výrobce Mondea. Můžete ho najít například v Jaguaru S -Type. Vzhledem ke zdvihovému objemu a hmotnosti vozů, do kterých byl aplikován, jej lze označit za velmi úsporný. Musíte se však smířit s tím, že oproti čtyřválcům v Mondeu nebo Octavii bude spotřeba vyšší. Navíc tento tehdy vrcholný vznětový agregát bývá často v „cépětce“ spřažen s automatickou převodovkou, což může být dalším minusem ohledně spotřeby a rizika případných poruch. Když Vám 2.2TDCi stačí v Mondeu, proč by neměl stačit 2.2HDI Bi-Turbo v Citroenu C5? Vždyť oba motory pochází také z výše popsané joint venture. Tedy jejich základ. Automobilky se v tomto případě posléze vydaly odlišnou cestou a (kromě některých dalších věcí) největší rozdíl je v tom, že „dvadvojka“ v citroenech a peugeotech je dopována hned dvojicí turbodmychadel. Zatímco Ford zůstal u turbodmychadla jednoho.

Mám s Citroenem C5 2.2HDI-BT, ročníkem 2008, osobní zkušenost. Dovolte mi, abych se s Vámi o ni podělil. Nástup výkonu byl rovnoměrný, chod kultivovaný. Měl jsem pocit, že v motoru je větší potenciál než těch 170 koní. Že ta dvě turba by za to mohla „rafnout“ ještě víc, to se potvrdilo. U další generace této pohonné jednotky šel výkon dokonce přes 200 PS. Spotřeba se pohybovala při klidné jízdě v kombinaci okolo sedmi litrů nafty. Pod tuto hranici jsem se dostával velmi těžko a musím uznat, že jsem to zkoušel. Nechci Vám ale „dvadvojku“ doporučovat a od šestiválce Vás zrazovat. Výběr motoru nechám na Vás. A jak rozlousknout hlavní oříšek? Jaký vybrat vůz? Často musím tazatelům, kteří vedle sebe postaví dva či více velmi podobných vozů, napsat, že auta jsou si tak charakterově podobná, že se vyplatí vybírat spíše podle výbavy, ceny a dalších faktorů než podle značky a typu. Tohle ovšem není problém, který by se týkal Vašeho dotazu. Vy se rozhodněte, co je vlastně na autě pro Vás důležité a potom budete mít jasno, který z těchto automobilů je pro Vás ten pravý.

Pokud chcete klasickou českou konfekci, tentokrát prezentovanou jako sportovní kombi, sáhněte po Octavii RS TDI. Pravda je, že disponuje velmi dobrým a silným motorem 2.0TDI (170 PS). Jejími slabinami oproti Mondeu a C5 budou o dost slabší jízdní vlastnosti a hlavně komfort (daný malým rozvorem). Nezachrání to ani sportovnější „RS“. Rozložení váhy zůstane stejné a naopak se zmenší pohodlí. Strašně moc lidí, co si RS Kombi koupili, si myslí, že mají geniální auto, které kombinuje skvělé výkony s rodinnou karoserií. Pokud jsou spokojení, jedině dobře. Možná budete nakonec jeden z nich. Jejich názor a měřítka jim neberu. Pouze je nesdílím. Další minus bude menší prostornost interiéru i zavazadlového prostoru. Octavia ale bude mít i nesporné plusy. Bude to spolehlivost, nezáludnost a asi nejnižší náklady na servis. Ze všech tří kandidátů bude mít i nejnižší spotřebu a vsadil bych si na ni i ohledně ztráty hodnoty na trhu. Asi si bude cenu držet. Jako všechny Octavie odjakživa. A vzhledem k nižší hmotnosti nebude Octavia rychlostí v zatáčkách až tolik zaostávat za podvozkově lepším Mondeem. Jen v tom pohodlí a pocitu z rychlosti. Bohužel, Škoda vyrábí Superb Kombi (se stejným motorem jako v Octavii RS) až od konce roku 2009. Je tak zatím mimo Váš cenový limit. Právě tohle auto by se spíš hodilo zákazníkovi Fordu Mondeo a Citroenu C5. Možná by srovnání vyhrálo.

Doprostřed bych zařadil Ford Mondeo. Je podvozkově silný, prostorný a s motorem 2.2TDCi i docela rychlý automobil. Jeho příkladné jízdní vlastnosti nejsou na úkor pohodlí posádky. Mix sportovnosti a praktičnosti je v tomto případě velmi rozumně namíchán. Přidejte si k tomu kvalitní interiér a velkorysý prostor a porovnejte jej s ostatními dvěma vozy. Verdikt je na Vás.

Citroen C5 je možná nejexotičtějším z dané trojice. Jak to myslím? Zatímco Mondeo a Octavia se snaží být do určité míry všeuměly, C5 je pro lidi, kteří přesně vědí, co od auta čekají. Lidé, kteří si jej koupí, očekávají pohodlí a komfort odpružení, který v této cenové hladině jinde prostě nemohou najít. Pokud máte tyto tužby, berte „cépětku“. Je pro řidiče, kteří chtějí cestovat a nepotřebují zpětnou vazbu. Nechtějí, aby s nimi vůz prostřednictvím řízení komunikoval o vozovce a o tom, jak se s ní vypořádává (jako BMW nebo do určité míry i Mondeo). Oni nechtějí o vozovce vědět nic. Nechtějí vědět, že tam vůbec je. Což je na českých silnicích někdy hodně pochopitelný postoj. A tohle dokonale umí C5 s Hydractivem. Při odpovídajícím nastavení výšky a tuhosti podvozku se ale dá dosáhnout i svezení s nádechem sportovnosti. Sériové Mondeo je na tom v tomto ohledu ale lépe. Ovšem pokud přednastavíme C5 na komfortní naladění, pak zase on poráží Mondeo. On totiž pak poráží v tomto směru všechna auta své třídy a většinu aut o třídu výš. Toto je tedy hlavní pozitivum Citroenu C5. A negativa? Sofistikovaná konstrukce a netradiční řešení dávají tušit, že případná nečekaná porucha Vás bude dost bolet. Její riziko je ze všech tří vozů největší. Ne, že by se C5ky sypaly pod rukama, ale ve srovnání s Octavií a Mondeem je to tak. I běžná údržba bude na Citroenu z dané trojice nejdražší. To ještě umocníte, rozhodnete-li se pro šestiválcový motor 2.7HDI. Když si ujasníte, co od vozu čekáte, budete hned vědět, který ze tří Vašich kandidátů je ten pravý. Jestli Octavia (spolehlivost, nízké náklady, rychlost, horší komfort, menší prostor, dostupný a levný servis), Mondeo (od všeho dobrého slušný kus) nebo C5 (komfort nade vše, krásný design, některá netradiční řešení, servis neudělá každý garážista).Autor: -MŠ-


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist