Velký Yeti vyjede z Ruska

Škoda Yeti dostane prodlouženého sourozence. Nové škodovácké SUV se začne prodávat nejdříve v roce 2014.
NOVÉ MODELY, 15.06.12 | 12:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Ruská vláda by přivítala, kdyby se v budoucnu jeden typ škodovek vyráběl v Rusku nejen pro tamní trh, ale také na export, a to i do západoevropských a středoevropských zemí. Podle informací týdeníku Ekonom by se toto přání, o kterém mluví například ruský obchodní rada v Praze Alexandr Turov, mohlo splnit už za dva roky.

Největší šanci stát se první "ruskou" škodovkou má chystaný "terénní" vůz, který bude větší než Yeti. Vyrábět by se mohl začít v roce 2014. Původně Škoda plánovala, že "velkého yetiho" bude vyrábět v závodě v Kvasinách, jenže tam se zaseklo nutné rozšiřování továrny.

Možnost, že by se do Evropské unie dovážela auta značky Škoda z Ruska, připouští generální manažer Komory pro hospodářské styky se SNS Václav Petříček, který je se situací v tamním automobilovém průmyslu obeznámen.

Představitelé mladoboleslavské Škody přitom donedávna rezolutně tvrdili, že výrobní kapacity v Rusku, Číně a Indii jsou určené výhradně pro místní trhy a auta z těchto závodů se nikdy nebudou dovážet do Česka ani jiných členských států unie. Tentokrát však již reakce na slova ruského diplomata neznamená jednoznačné dementi. "Naše výrobní kapacity v Rusku jsou určené především pro uspokojení rostoucí poptávky na dynamicky se rozvíjejícím místním trhu," sdělil na přímý dotaz týdeníku Ekonom tiskový mluvčí Škody Jozef Baláž. Mezi slovy "především" a "pouze" je ovšem podstatný významový rozdíl.

Vrtulníky vytlačují auta

Jedinou čistě zahraniční škodovkou je zatím model Citigo, který se spolu s automobily VW up! a Seat Mii od loňského podzimu montuje v bratislavské továrně Volkswagenu. Podle neoficiálních zdrojů ze Škody se s výrobou dalšího typu škodovek v cizině počítá pro případ, že by definitivně ztroskotala vleklá jednání o výkupu potřebného pozemku v Kvasinách, který je pro rozšíření továrny klíčový. Parcelu o velikosti zhruba fotbalového hřiště vlastní podnikatel Petr Nehera, který s ní však má jiné plány.

"Pozemek jsem rozhodně nekoupil proto, abych ho někomu prodával," vysvětluje Nehera s tím, že tam chce v montované hale vyrábět malé vrtulníky a zaměstnat od příštího roku přibližně 200 lidí. Pozemek je ochoten prodat pouze v tom případě, že mu kupní cena vynahradí zisk z podnikání. Podle informací České televize za toto pole na začátku roku požadoval 100 milionů korun, což pro Škodu byla přemrštěná částka.

"Požadavky, které místně obvyklou cenu mnohonásobně překračují, jsou pro nás principiálně nepřijatelné, v současné době proto zvažujeme jiné alternativy umístění této investice," říká mluvčí Baláž.

Pro případ, že by nemohla nový typ auta vyrábět v Kvasinách, zvažuje Škoda několik možností. Větší sourozenec současného modelu Yeti by se mohl vyrábět například na Slovensku, na Ukrajině nebo v ruském Nižním Novgorodě. Právě ruská varianta je v případě, že se továrnu v Kvasinách rozšířit nepodaří, nejpravděpodobnější. Takovýto přesun výroby by si totiž vyžádal nejmenší dodatečné investice do technologií, neboť Škoda tam již terénní automobily montuje.

Vedení automobilky je přitom s úrovní ruských pracovníků spokojeno. V Rusku se během prvních letošních pěti měsíců vyrobilo přes 25 tisíc aut s okřídleným šípem ve znaku. Loni tam Škoda prodala 74 tisíc automobilů a její podíl na trhu přesáhl tři procenta. Škodovky se již několik let vyrábějí v továrně Kaluga, k níž nedávno přibyl zmíněný závod v Nižním Novgorodě.

Yeti nahradil Volhu Siber

Na společném podnikání v Nižním Novgorodě se loni dohodl koncern Volkswagen s tamní automobilkou GAZ, jež patří do průmyslového impéria miliardáře Olega Děripasky. Pracovníci firmy GAZ přitom mají historické zkušenosti s výrobou velkých a terénních aut. Pro montáž škodovek se tam nyní využívají kapacity, které byly původně pořízené pro výrobu komerčně neúspěšného modelu Volha Siber. "Tato spolupráce má dobrou perspektivu, protože vozy Volha se už vyrábět nebudou, zatímco automobily značky Škoda získaly v Rusku vynikající pověst," připomíná obchodní rada Turov. Zároveň zdůraznil, že Rusové terénní auta vyrábět umějí, což dokazují úspěchy modelu Lada Niva v zemích EU.

V současné době se v Novgorodě montují vozy Škoda Yeti ze sad dodávaných právě závodem Kvasiny. Zveřejněné plány počítají s tím, že od roku 2015 by se v Novgorodě mělo montovat 70 tisíc škodovek ročně. Původně se počítalo hlavně s novými Octaviemi. Podle zdrojů týdeníku Ekonom z automobilového průmyslu je ovšem velmi pravděpodobné, že se tam za několik let bude vyrábět rovněž větší terénní škodovka (pokud tedy její produkci mateřský Volkswagen definitivně odsouhlasí). A právě tyto vozy by mohly směřovat i na evropský trh.

Mladoboleslavská automobilka navíc počítá také s montáží vozů Rapid v Rusku. "Kdy a kde by měla tato výroba začít, bude rozhodnuto v následujících měsících," říká Baláž. Vývojové oddělení automobilky připravilo kromě základního provedení Rapidu s karoserií liftback i další verze, Škoda však zatím oficiálně nezveřejnila, zda, odkdy a kde se budou vyrábět.

Škodovky se z dovážených sad nyní montují rovněž v ukrajinském závodu Eurocar Solomonovo poblíž hranic se Slovenskem - jde o modely Fabia, Yeti, Roomster, Octavia a Superb. V Kazachstánu se automobily Škoda z dovážených sad montují v partnerském závodě Asia Avto ve městě Usť-Kamenogorsk. Tam jde o vozy typu Fabia, Yeti, Octavia a Superb.Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist