Veterán Tip – Ford Model T

Chcete opravdu starého veterána? Námi vybraná fordka má rovných devadesát let, je velmi zachovalá a hlavně je na prodej. Za necelého půl milionu můžete mít auto, které kdysi postavilo Ameriku na kola.
AKTUALITY, 09.09.15 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Ford

Ford model T je ve světě motorizmu skutečným milníkem. Už když se 1. října 1908 začalo „Téčko“ prodávat, bylo svým způsobem výjimečné. Do té doby si vlastní vůz (myšleno automobil, nikoliv koňský povoz) mohla dovolit pouze úzká skupina zámožných občanů, jelikož byly v té době velmi drahé. Malý ford však začínal na dnes neuvěřitelné ceně – 850 dolarů a ke konci jeho životního cyklu stál dokonce pouze 300 dolarů!

Díky tomu si ho mohl dovolit skoro každý, a ne náhodou tak v roce 1914 neslo devět z deseti aut na světě značku Ford. Mimo nízké ceny vyplývající z rychlé a levné pásové výroby stála za úspěchem vozu také jeho jednoduchost, odolnost a spolehlivost. Asfaltové cesty byste totiž dříve hledali marně.

Ford model T S „Téčkem“ se pojí také několik zajímavostí – od počátku výroby byl nabízen v černé, tmavě červené či sytě zelené barvě, postupně však Ford zachoval pouze černou. Ta totiž nejrychleji zasychala a byla nejlevnější. Henry Ford v této souvislosti pronesl svůj výrok, že "každý zákazník si může vybrat jakoukoliv barvu, bude-li to černá."

V zájmu co nejjednodušší použité techniky vůz neměl palivové čerpadlo, ale benzín tekl do karburátoru samospádem. Pokud byla jeho hladina v nádrži nízká a jeli jste do prudkého kopce, přísun paliva se zastavil a tím pádem i auto. V takovém případě jste mohli buď benzín dolít, nebo svah vyjet pozpátku.

Stejně tak chlazení nemělo nucený oběh kapaliny, ale muselo vystačit s prostým termosifonovým efektem. Chladič byl výše než motor, díky tomu horká voda vystoupala z motoru do horní části chladiče, zde postupným ochlazováním klesala dolů chladičem a tekla zpět do motoru. Vodní oběhová čerpadla byla součástí „příplatkové“ výbavy.

Ford model T Pod kapotu se montoval jediný motor, a to čtyřválec o objemu 2,9 litru a výkonu 15 kW (20 koní). Malý čtyřválec s rozvodem SV a hlavou válců ve tvaru L byl spřažen s dvoustupňovou planetovou převodovkou a dokázal vozítko s pohotovostní hmotností jen lehce přes půl tuny rozjet až na 72 km/h. Ford model T v průměru spotřeboval od 11,1 do 18,7 litrů benzínu na 100 km, spalovat mohl i ethanol.

Teď už k našemu vybranému exempláři. Vyroben byl v roce 1925 v USA, kde jej až doteď vlastnila jedna rodina. Prodejce TradingCars s. r. o. z Rožnova pod Radhoštěm uvádí původní stav, který je až neuvěřitelně dobrý. Motor, karoserie i interiér vypadají výtečně, vzpomínkou na staré časy jsou loukoťová dřevěná kola a klika ke startování motoru. Tohoto starého krasavce můžete mít za 490.000 Kč."na prvním místě je spokojený čtenář"
1/10
2/10
3/10
4/10
5/10
6/10
7/10
8/10
9/10
10/10


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist