Veterán Tip: Lancia Delta S4

Dnes tu máme jeden extra kousek, určený spíše pro sběratele, který nemá hluboko do kapsy. Jedná se o sportovní speciál Lancia Delta S4, který pilotoval legendární závodník Markku Alen.
AKTUALITY, 26.08.15 | 12:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Lancia Delta

Speciál byl vyvinutý pro skupinu B a celkově se jich kvůli získání homologace vyrobilo 200. Vůz má karoserii s příhradovým rámem z chromolybdenových trubek s vlepenými voštinovými sendviči z nomexu a kevlaru. Motor dodal Abarth, jedná se o čtyřválec o objemu 1 759 cm³ (vrtání x zdvih 88,5 x 71,5 mm) s kompresním poměrem 7,5:1. Motor je v nízkých otáčkách přeplňovaný mechanickým dmychadlem Volumex (Roots), od 4 000 ot./min se kompresor odpojí a vzduch do válců fouká turbodmychadlo KKK K26. Maximální výkon komerční verze Stradale byl nějakých 250 koní, soutěžní speciály však disponovaly výkonem 400 koní (294,4 kW při 8 000 ot./min), automobilka později přiznala 448 koní, přičemž podle jistých spekulací mělo auto až 500 koní na vybraných podnicích MS. Blok pohonné jednotky a hlava válců jsou vyrobeny z lehkých slitin.

Lancia Delta S4 Motor je umístěn podélně za předními sedadly a jeho klikovou skříní prochází hnací hřídel pravého zadního kola. O rychlostní stupně se stará pětistupňová ručně řazená synchronizovaná převodovka ZF (u závodních verzí bezsynchronní) z hořčíkových slitin. Je umístěna podélně před motorem ve společném bloku s rozvodovkou a mezinápravovým diferenciálem.

O patřičné jízdní vlastnosti se starají lichoběžníkové prostorové nápravy se spodními kovanými a vrchními lisovanými ocelovými rameny uloženými v kulových kloubech UniBall. Vpředu je na každé kolo jeden teleskopický tlumič Bilstein uvnitř progresivní vinuté pružiny, vzadu každé kolo tlumí dva tlumiče Bilstein a mezi nimi umístěná progresivní pružina. Tento legendární stroj váží jen 890 kg a v závislosti na zpřevodování a nastavení zvládne sprint z nuly na stovku za 2,5 sekundy při maximální rychlosti kolem 250 km/h.

Lancia Delta S4 Lancia Delta S4 debutovala na britské RAC Rally před třiceti lety. Dva tovární vozy týmu Martini Racing obsadily první a druhé místo v absolutní klasifikaci. Sezóna 1986 byla odborníky na motorsport označována jako "zlatá éra" nebo také "černá sezóna" světové rallye. Po mistrovství světa ve fotbale byla rallye druhým nejsledovanějším sportem, na druhou stranu se také jednalo o mimořádně tragický rok. V Portugalsku zahynuli čtyři diváci a dvacet jich bylo zraněno, když domácí jezdec Santos s Fordem RS 200 havaroval při snaze vyhnout se davu neukázněných diváků. O život dále přišli Henri Toivonen a Sergio Cresto z týmu Martini Racing (Korzická rallye) nebo Michel Wyder, spolujezdec expilota formule 1 Marca Surera. Právě v tomto roce získal titul mistra světa Markku Alen, který jezdil přímo naším vybraným exemplářem. Po zrušení výsledků Rallye San Remo ze strany FIA byl však dodatečně mistrem světa korunován Juha Kankkunen.

Náš závodní speciál nabízí společnost inoXcar EXCLUSIVE s. r. o. Vzhledem k jeho bohaté historii si jej cení na závratných 12,5 milionu korun."na prvním místě je spokojený čtenář"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist