Volkswagen Golf 1.6 i

Poté, co jsem prodal trojkového golfa, jehož jsem byl pár let spokojeným uživatelem, jsem o jeho nástupci dlouho nepřemýšlel a volba padla na VW Golf IV. řady. Téměř po roce provozu však mohu konstatovat, že tato volba nebyla úplně nejlepší...
RECENZE UŽIVATELŮ, 23.07.07 | 00:00
hodnocení článku 3.3 b / 3x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf
Značka:Volkswagen
Model:Golf
Typ:1.6 i
Bližší označení:IV. generace
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:1595
Palivo:benzín
Rok výroby:1998
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:130 000
Najeto km nyní:140 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:1 rok
Průměrná spotřeba:8,2
Poruchy:viz text
Předchozí vozidlo:Volkswagen Golf
Auto jsem si nechal dovézt z Německa vloni o prázdninách, po dovozci jsem požadoval auto ve výborném stavu, po jednom majiteli, nehavarované, se servisní knížkou, roku výroby 1999 nebo 2000. Po několika týdnech čekání jsem tedy jel k dotyčnému pro svého nového 'krasavce' (jak mi ho do telefonu popsal), moje nadšení však opadlo již po pár vteřinách. Jako první jsem si totiž všiml skel auta a na nich označení roku výroby - 1997 (později jsem si za stovku nechal u CEBIE zjistit, že auto bylo vyrobeno v lednu 1998 v Bratislavě). Auto bylo po kompletní očistě, přesto interiér zapáchal kouřem, gumy na pedálech mi přišli podezřele zachovalé a při jízdě se od podvozku ozývaly nějaké rány (uložení stabilizátoru na přední nápravě, v srpnu 2006 vyměněno). Záznamy v servisní knížce potvrzené autorizovaným servisem končily v roce 2003, navíc byla servisní kniha i manuál v holandštině, což mně jen utvrdilo v tom, že majitelů mělo auto asi více... Stavu tachometru (130 tis. km) jsem tak nadobro přestal věřit. Auto jsem si nakonec ale stejně koupil.

Vlastníte vůz značky Volkswagen? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Po důkladnější prohlídce (již doma v garáži) jsem pak zjistil, že auto bylo v minulosti lehce bouchlé na zadek (nepatrně jiný odstín laku na nárazníku, vyklepávané místo v prostoru rezervy), dále byly zřejmě lakované dveře u řidiče a pravý přední blatník, soudě podle steklých kapek barvy na hranách (pochybuji, že byly z výroby).
Na druhou stranu musím ale říci, že vše bylo na autě původní, hlavně vpředu nebylo nic měněno, neboť data výroby na jednotlivých dílech seděla a vše bylo funkční (golf má datum výroby vyražené snad i na každém šroubku). Z auta nikde nic neteklo, kromě lehce orosené převodovky, volant byl rovně, auto netáhlo ke straně atd.
Mojí první investicí byla tedy již výše zmíněná výměna uložení stabilizátoru přední nápravy, servis mi vyměnil i brzdovou kapalinu (dohromady za rovných 1 000,- Kč). Zdarma mi otestovali brzdy, zkontrolovali kotouče a destičky (vše v pořádku) a tlumiče. Ty byly dle výsledků testu před koncem životnosti (jsou také původní), ale ještě prý chvilku vydrží. Dále jsem byl nucen koupit nová stírátka stěračů, a to dopředu i dozadu, celkem za 500,- Kč.
Nechal jsem vyměnit olej a filtr (plná syntetika, 5W-40) za 1 870,- Kč, koupil jsem originál gumové koberce (680,- Kč) a pro klid jsem nechal namontovat zámek řazení (6 300,- Kč).
Auto mělo litá kola a pneu 195/65 R15 - zachovalé univerzálky Goodyear Vector 5 - nedoporučuji nikomu, na sněhu kloužou a v létě dělají hrozný 'kravál'. Proto jsem si zatím alespoň na zimu pořídil sadu zimních pneu na plechových discích (175/80 R14), cena 9 600,- Kč, a rázem byla jízda mnohem příjemnější.
Letos v únoru jsem kupoval novou baterii (60 Ah za 1 600,- Kč), stará měla pouze 44 Ah a možná jen díky mírné zimě ještě fungovala. Tímto zatím mé investice skončily.
Interiér auta je sice zachovalý, za jízdy však občas někde něco drnčí a skřípe, nepříjemně vržou při otevírání dvířka schránky u spolujezdce. Sedadlo řidiče se trochu viklá a je lehce ošoupané, ostatní sedadla jsou jako nová. Rukojeť u řidiče s elektrickým ovládáním oken, loketní opěrka a zadní část předních sedadel je potažená tenkou plastovou vrstvou, která se snadno poškrábe a olupuje se. 'Pytlík' u řadicí páky je jak z papíru, rychle se odře a potrhá. Ovladače topení a ventilace jsou umístěné na můj vkus moc nízko, přímo před řadicí pákou. Přijde mi také, že auto moc netopí. Stěrače občas vydávají různé zvuky a pískání. Malé pravé zpětné zrcátko - bez komentáře. Co mě však nejvíce překvapilo, tak to jsou puchýřky koroze pod zadním sklem, možná jako důsledek zmíněného 'bouchance' a následné nekvalitní opravy. Jinak je auto naprosto bez koroze.
Co se závad týká, tak jsem zatím měnil pouze žárovku brzdového světla (pohoda, chvilková záležitost) a halogenovou H7 na levém předním světle (hrůza - musíte odmontovat několik plastových krytů a stejně se k ní díky těsné blízkosti baterie sotva dostanete, nedovedu si představit výměnu v zimě někde na krajnici). Občas také stávkuje ručička ukazatele teploty motoru na přístrojovce (nebo je to možná nějaké čidlo na motoru), zatím jsem to neřešil.
Jinak golf IV určitě není špatné auto, mezi klady patří pohodlná sedadla, kvalitní materiály palubní desky, potahů a vůbec celkové zpracování. Auto má robustní, pevnou karoserii, máte v něm pocit bezpečí. Výkon motoru 74 kW mi přijde dostačující, motor není příliš hlučný a spotřeba oleje minimální. Horší je spotřeba benzinu - kolem 8,4 litrů, novější 1.6 16V s výkonem 77 kW již měly spotřebu o litr a půl nižší.
Je mi jasné, že po roce provozu je samozřejmě brzy na nějaká zásadnější hodnocení. V mém případě se navíc zřejmě jedná o auto jeté tzv. 'nadoraz' a bez velké péče. V bazarech je velký výběr čtyřkových golfů, případným zájemcům o tento vůz doporučuji rozhodně nespěchat a dlouho a pečlivě vybírat (ne jako já). Bohužel čím je lepší a mladší kousek, tím je také 'lepší' cena. Na úplný závěr bych měl jeden dotaz, nedaří se mi zjistit, na kolika km je předepsána u motoru 1.6 74 kW, typ AKL, výměna rozvodového řemene. U mého auta byl údajně nedávno měněn a je téměř nový...
KladyZápory
pevná, bezpečná karoserie málo místa na zadních sedadlech
hezký, stále moderní design horší výhled dozadu
kvalita zpracování, trvanlivost malé pravé zpětné zrcátko
plnohodnotná rezerva ztížená výměna předních žárovek
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi anohodnocení
brzdy
1
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
1
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
1
řazení
2
řízení
1
sedadla
1
spotřeba
3
výhled z vozu
2
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
1.5
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist