Volkswagen Golf 1,9 TDI - jaký je po patnácti letech?

Golfa jsem zakoupil před třemi lety přímo v Německu. Sehnat tento model v dobrém stavu a bez tuningových zásahů byl u nás úkol téměř nemožný.
RECENZE UŽIVATELŮ, 03.12.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf
Značka:Volkswagen
Model:Golf
Typ: 
Bližší označení:Golf III TDI GL
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:1870
Palivo:nafta
Rok výroby:1994
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:220000
Najeto km nyní:280000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 roky
Průměrná spotřeba:5 l
Předchozí vozidlo: 

Tento vůz jsem zakoupil před třemi lety přímo v Německu. Sehnat tento model, to znamená 5 dveří a motor Tdi v dobrém stavu a bez tuningových zásahů byl u nás úkol téměř nemožný. Další mojí podmínkou bylo ABS a 2 x airbag. Vůz nebyl levný ale předem můžu říct, že i přes jeho značné stáří a počet najetých kilometrů jsem velice spokojen.
Teď něco k jízdním vlastnostem: podvozek je výborný, trošku tvrdší ale to mě vyhovuje, kola standartního rozměru 195/50 R15. Je ale znát těžší předek vlivem naftového motoru. Horší jsou brzdy, sice kotoučové i vzadu ale podle mě je to nejslabší místo. Vepředu nemají v tomto modelu vnitřní chlazení, v některých verzích jsou však duté. Jestli s nimi ale auto brzdí lépe to nemohu posoudit. Řízení je sice se starým hydraulickým servem ale poměrně přesné a nijak moc přeposilované.
Motor je naftový 1.9 Tdi 66 kW. Dlouho jsem se rozhodoval mezi benzínovým dvoulitrem a tímto dražším naftovým a myslím že jsem se rozhodl správně. Potěší hlavně ty, kdo najezdí více kilometrů za rok a to hlavně při návštěvách čerpacích stanic. Spotřeba 5 l opravdu není problém a nezávisí ani tolik na stylu jízdy. 66 kW není mnoho ale auto začne plynule táhnout od cca 1800 otáček a zastaví se až v červeném poli otáčkoměru. Není ho však vůbec potřeba vytáčet, točivý moment 210 Nm je opravdu znatelný a na předjíždění to stačí. Pro náročnější je tu ještě verze 81 kW ale rozdíl není moc znát. Navíc se výkon dá ještě zvednout o cca 20 kW výměnou vstřikovacích trysek za cenu kolem 5000,- Kč i s prací nebo změnou software řídící jednotky tzv. chiptuningem za cenu podle kW a kvality zhruba kolem 10000,- Kč. Spotřeba u obou těchto úprav zůstává stejná jako v základu. Studený motor je velice hlučný a na volnoběh poměrně vibruje ale po zahřátí na provozní teplotu je to opravdu radost jezdit. Starty i při minus 20 stupních nejsou vůbec žádný problém. Při 280 tis. je spotřeba oleje nulová, což přisuzuji jednak kvalitě VW a jednak pečlivému servisu v SRN. Spojka je hydraulicky ovládaná a rovněž řazení je hydraulické, tudíž poměrně přesné a bez přenosu vibrací do řadící páky. Rychlosti jsou poměrně dlouhé, při 100 km/h motor netočí na pětku ani 2000 otáček. To je jeden z důvodů nízké spotřeby.
Interier je na svojí dobu velice kvalitní a celkem prostorný, prostornější než např. Škoda Octavia. Na delší vzdálenosti je však jen čtyřmístný, pátá osoba vzadu musí trpět. Zavazadlový prostor je průměr, navíc jen s dojezdovou rezervou. Pro ty co potřebují více prostoru je tu však i verze kombi nebo kufrové vento. Přístrojová deska je z měkčených plastů, žádné povrzávání nehrozí. Sedačky jsou příplatkové anatomické, navíc jsou seříditelné v pěti osách a vyhřívané, rovněž volant je výškově nastavitelný. Další výbavou je ABS, 2x airbag, centrál, 4x el. okna, el. šíbr a el. zrcátka, mlhovky atd. Lze říct že výbava nezáleží na nějakém stupni ale je individuální, prostě co si kdo objednal a zaplatil to měl. A to včetně digitální klimatizace, tempomatu a pohonu 4x4 což je na svoji třídu a dobu neuvěřitelné.
A teď srovnání s konkurencí: na svou dobu obzvláště s tímto motorem konkurenci nemá a to bohužel i cenou. Svojí kvalitou snese srovnání spíše s konkurencí o generaci mladší nebo může být levnější alternativou k u nás tolik oblíbeným octaviiím první generace s prakticky stejnými naftovými motory. Pro nenáročné jsou tu ještě levnější verze s atmosferickým dieselem 1.9 nebo s mechanickým turbodieselem 1.9 TDI. Spotřebu mají stejně nízkou jenom výkon je nižší, navíc nejsou tak složité, což snižuje riziko případných závad.
A na závěr něco k poruchám: Za dobu 2,5 roku a najetých 65 tis km to byla investice kromě spotřebních věcí jako brzdové destičky, tlumiče, pneu atd jen do vstřikovacího čerpadla - oprava u známého za jiné použité z octavie včetně nových rozvodů 7000,- Kč. Bylo to prý způsobeno jednak stářím a jednak nekvalitní naftou. Motor normálně běžel, jenom při určitých otáčkách nepříjemě škubal. Mohu se podělit i o jeho další zkušenosti - živí se opravami těchto motorů. Žádné tolik popisované problémy s váhami vzduchu nejsou, je to prý běžná závada co se vykytuje jako každá jiná. Navíc se tyto váhy prodávají jako druhovýroba za pár korun. Mnohem více problémů si majitelé přidělají nekvalitním chiptuningem - od propálených pístů po zničená turba - nebo zanedbanou výměnou oleje. Ceny dílů jsou velice přijatelné, navíc plno věcí lze sehnat za pár korun na vrakovištích. Já jsem však zatím naštěstí nic nepotřeboval. Ještě bych chtěl dodat, že případný zájemce se nemusí bát při dobrém servisu velkého počtu najetých km, viděl jsem na netu prodávat i kusy se 450 tis. a majitel se to nebojí napsat. U nás prodávané 15 let staré kusy se 120 tis. to je prostě úplná blbost. Naftové auto si v SRN pořídí ten, kdo najezdí hodně km a investice do dražšího motoru se mu vyplatí a ne ten kdo jede jednou týdně do marketu. A to platí obecně ne jenom pro tento typ, navíc v Německu je přetáčení km trestný čin.
Shrnutí: i přes poměrně velké peníze za mě naprostá spokojenost. Tenhle Golf je přesně to, co potřebuju a doufám že ještě nějaký rok a stotisíckilometr vydrží, o výměně nebo prodeji vůbec neuvažuji. Všem budoucím majitelům přeju hodně štěstí alespoň tolik, kolik mám zatím já.

KladyZápory
spotřeba cena
dílenské zpracování průměrné brzdy
dynamika motoru zájem zlodějů
provozní náklady  
jízdní vlastnosti  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
3
design
2
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
1
řazení
1
řízení
2
sedadla
1
spotřeba
1
výhled z vozu
2
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
1.71
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist