Volkswagen Golf III 1,9 TDI

Chtěl bych se podělit o zkušenosti s pohonem syncro u trojkové řady golfu, především pro zájemce o koupi tohoto vozu. Ať víte, do čeho jdete.
RECENZE UŽIVATELŮ, 19.12.07 | 00:00
hodnocení článku 3.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf
Značka:Volkswagen
Model:Golf
Typ:1,9 Tdi III variant syncro
Bližší označení:syncro
Karoserie:kombi
Obsah motoru:1,9
Palivo:nafta
Rok výroby:1997
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:164 000
Najeto km nyní:169 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 měsíce
Průměrná spotřeba:6,2
Poruchy:žádné
Předchozí vozidlo:Volkswagen Golf
Krátce pro ty, co chtějí jasnou a stručnou informaci
Trojkový golf má viskózní spojku, která je prý často opotřebená. Při koupi je nutné si na to dát velký pozor. S funkční viskózní spojkou se auto na sněhu chová fantasticky, akorát zadní pohon je vyrobený tak, že funguje pouze při jízdě dopředu, na zpátečku se nezapojí. Při výjezdu zasněženého kopce při stejném podkladu pod celým vozem hrabou obě zadní kola a jedno přední, které má o něco větší otáčky. Doporučuji důkladně vyzkoušet zadní pohon, například tak, že při zvednutí zadní nápravy do vzduchu se zadními koly (oběma současně) v jednom směru nedá otočit, v druhém ano. U vozidla, které jsem zakoupil a později prováděl tuto zkoušku, kola kladla mírný odpor, ale nebyl problém s nimi otáčet. Při jízdě na sněhu tato síla mírně - velmi mírně - pomohla k rozjezdu, ale s pohonem 4x4 to nemělo nic společného.

Vlastníte vůz značky Volkswagen? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Kromě pochopitelného zadního diferenciálu, kardanu a jinak udělaného vývodu z převodovky má golf syncro také jiné zavěšení zadních kol, jiné zadní tlumiče, jiný výfuk než klasický golf a jinou, o 5 l větší nádrž. Ale zároveň má menší zavazadlový prostor na výšku i na šířku mezi podběhy a jiné uchycení zadních opěradel. Po sklopení zadních sedadel i přes vyšší dno kufru vznikne rovná plocha, ale nelze počítat s výměnou zadního opěradla z jiného běžného golfa - do vozidel bylo montováno více typů sedadel (já vyzkoušel tři typy), některé jsou rovné nepohodlné, jiné výborné anatomické a jedny někde mezi.
Odlišné náhradní díly se víceméně dají koupit pouze jako originály přímo od VW a jsou podstatně dražší než na běžný golf. Před koupí tohoto vozu je potřeba tyto okolnosti pečlivě zvážit a vůz pečlivě vybírat a nemávnout rukou nad třeba jen děravým výfukem nebo zadními tlumiči - pár za 8 500,- Kč.

A teď podrobně pro ty, co si chtějí počíst
Pět let jsem vlastnil stejný vůz, ovšem jen jako klasickou předokolku, koupený také jako ojetý a najel jsem s ním přes 100 000 km, se spotřebou v rozmezí 5,5 - 6 l dle stylu jízdy. S vozidlem jsem neměl žádný zásadnější problém, když pominu takové drobnosti jako porouchané podsvícení ovladačů topení a 1 vadné čidlo ABS za cca 2000 kč. Ovšem s tím se dalo jezdit, akorát nefungovalo ABS. Výměnu rozvodového řemene, žhavicích svíček, tlumičů a brzdových kotoučů považuji za spotřební věci.
Pro svoji zálibu ve čtyřkolkách jsem se rozhodl tento vůz vyměnit za syncro. Bohužel jsem na internetu nenašel skoro žádné zkušenosti s tímto vozem, a tak se mi podařilo zakoupit na inzerát vůz s vadou pohonu zadní nápravy. V chybném přesvědčení, že trojkový golf má trvalý pohon s mezinápravovým diferenciálem, jsem při koupi vozidla nezkoušel, zda zadní kola zabírají, ale pouze jsem poslouchal při různých jizdních režimech, zda se nikde neozývají žádné pazvuky a skřípot. Vše se zdálo v pořádku až do doby, kdy jsem po příjezdu domů zajel na trávu vyzkoušet záběr čtyřkolky. Zadní náhon nezabral.
Po návštěvě servisu jsem zjistil, že vůz je vybavený viskózní spojkou, která je nefunkční - podle slov technika - jako u většiny starších golfů. Pozor - nová viskózní spojka stojí cca 55 000 Kč plus montáž! S reklamací vozidla v autobazaru (prakticky 24 hodin po zakoupení) jsem uspěl částečně. Ne že se brání reklamaci, ale mám dodat znalecký posudek a pak s ohlédnutím na běžné opotřebení se můžeme bavit o náhradě. Raději jsem souhlasil s dodatečnou slevou 6 000,- Kč.
S vozidlem jsem jinak spokojený, díky jiné konstrukci zadní nápravy lépe drží stopu v zatáčkách a o malinko lépe se s ním rozjíždí na ledu a sněhu. Ale přesto jsem chtěl čtyřkolku. Od koupení použité viskózní spojky jsem vzhledem k informaci technika od VW raději upustil, ikdyž jsem se na několika vrakovištích informoval. Ovšem tento díl se tam prakticky neobjevuje.
Po zvážení, zda je lépe vůz prodat a koupit jiný 4x4 nebo koupit novou viskózní spojku, jsem se rozhodl pro koupi nové spojky (TDI syncro s klimatizací a dvěma airbagy se těžko shání). Podařilo se mi sehnat dodavatele originálních dílů o něco levněji než přímo VW a vzhledem k tomu, že jsem živnostník a plátce DPH, jsem spojku zakoupil za 39 500,- Kč bez DPH, montáž v neznačkovém servisu cca 1 000,- Kč. Na trojkový golf i tak docela velká investice. Faktem je, že novější čtyřkolky s kdovíjak opotřebovanými haldex spojkami (nemám zkušenost) příjdou ještě podtatně dráž než takto "zrenovovaný" trojkový golf. A tak nakonec této investice nelituji a užívám si jízdy na sněhu.
KladyZápory
motor TDI viskózní spojka
spotřeba drahé díly neshodné s běžným golfem
levné díly shodné s běžným golfem méně atraktivní vzhled oproti stejně starým vozům jako třeba focus nebo octavia
  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
3
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě anohodnocení
brzdy
2
design
4
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
2
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
2.21
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).


1/5
2/5
3/5
4/5
5/5


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist