Volkswagen Passat EcoFuel - jak a za kolik jezdí?

Máte na starosti správu firemních vozidel a jen s hrůzou sledujete vysoké výdaje za benzín? Máme pro Vás řešení v podobě stlačeného zemního plynu v Passatu EcoFuel.
TESTY, 21.09.09 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - pridNevím proč, ale čím více je mi vnucován výrobek s označením "ekologický", začínám mít k němu averzi. A není divu. To co se v dnešní uspěchané a komerční době tváří jako ekologické, je pro přírodu přínosné asi jako mandalinka pro brambory. Nejmarkantnější situace je právě u automobilů, kde dochází za vidinou nízkých emisí (zejména zprofanovaného CO2) k neustálému snižování zdvihových objemů pohonných jednotky (tzv. downsizing), které spolykají při zátěži víc než atmosférické agregáty s vyšším objemem. To samé platí o výrobě hybridních automobilů. Snížení konečné spotřeby o nějaký ten litr benzínu je sice na první pohled efektivní, ale nikde se už nemluví o zátěži životního prostředí při samotné výrobě (například baterií apod.). Ještě mohu zmínit poslední roky populární rostlinný "eko-řepko" příměsi do paliv. Nejenže jejich produkcí vzniká daleko více škody, ale ještě navíc zkracují celkovou životnost motorů. Ekologická úvaha není předmětem dnešního článku a tak pojďme k věci. Redakčním testem totiž prošel Passat Variant primárně spalující stlačený zemní plyn CNG, který je tím nejlepším předpokladem pro nízké provozní náklady. A jaká je realita?

Karoserie: žádné změny

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - bokPod standardním víčkem palivové nádrže naleznete v případě Passatu EcoFuel dva plnící otvory. Ten větší patří klasicky benzínu a ten menší je určen pro CNG. Nádrže našly své místo pod podlahou zadní části vozu, tudíž nikterak neomezují využitelný objem zavazadlového prostoru ani místo na zadních sedadlech. Jediným mínusem je tak absence rezervního kola, které ustoupilo nádržím (musíte si tak vystačit s opravnou sadou pneu). Pokud budete detailně hledat další změny na karoserii, nedočkáte se jich. Mimo nálepky CNG a nápisu FlexiFuel najdete jen jedinou změnu - vyústění výfukového potrubí. Koncovka není umístěna klasicky pod zadním nárazníkem, ale před levým zadním kolem.

Výhody CNG - Passat EcoFuel: Nevýhody CNG - Passat EcoFuel: 
 • nízké provozní náklady
 • nízké emise
 • nulová silniční daň
 • spotřební daň*
 • zachování variability
 • bezpečnost
 • celkový dojezd
 
 • zvýšené pořizovací náklady
 • řídká síť čerpacích stanic
 • omezení (parkování v podz. garážích)
 • absence rezervy
 

* nulová spotřební je platná do roku 2012, poté se začne pomalu zvyšovat a v roce 2020 by se měla dostat na úroveň 2,35 Kč/m3

Interiér: německá klasika

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - intV kabině Passatu spalující CNG nenalezneme opět žádné zásadní odlišnosti od běžné verze. Jediného rozdílu si všimne řidič, když v přístrojové kapličce za volantem spatří dvojici kruhových ukazatelů paliva (levý zobrazuje aktuální stav CNG v trojici nádrží a pravý stav benzínu v 31 litrové "nouzové" nádrži). Druhou odlišností je dvojitý počeštěný displej palubního počítače MaxiDOT, který vždy zobrazuje jen příslušné údaje k právě provozovanému palivu. Spotřeba plynu CNG je tak uváděna v kg/100 km včetně kilometrového dojezdu.

Možná nevíte? 
 • Zemní plyn je přírodní plyn, z chemického hlediska se jedná o směs plynných uhlovodíků s proměnnou příměsí neuhlovodíkových plynů. Jeho hlavní složkou (96 - 98 %) je metan CH4.
 • Stlačený zemní plyn se vykazuje buď objemových jednotkách - m3 nebo v hmotnostních jednotkách kg.
 • Na zemní plyn ve světě jezdí v 60 zemích přes 8 milionu vozidel.
 • Nejvíce aut CNG najdeme v Pákistánu, Argentině a Brazílii (přes 4,5 milionů vozidel), v Itálii a v Německu (přes půl miliónu vozidel). K dispozici je ve světě na 13 tisíc plnících stanic, z toho asi 3 000 v Evropě.
 • Plnění vozidel stlačeným zemním plynem (tlak 20 MPa resp. 200 bar) u CNG plnicích stanic se provádí prostřednictvím plnicího ventilu do tlakové (většinou ocelové) nádoby.
 • CNG má vysoké octanové číslo - 130

 • 1 kg CNG = 1,4 m3 CNG
 • 1 litr benzínu = 1,0 m3 CNG
 • 1 litr nafty = 1,2 m3 CNG
 • 1 litr LPG = 0,8 m3 CNG
 

Motor: s plynem za "babku"

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - motorS dvojitě přeplňovanou čtrnáctristovkou TSI jsme se již setkali v redakčním testu Volkswagenu Scirocco, kde si vedla velmi dobře. Jak si tato pohonná jednotka poradí s dlouhou verzí Passata? Relativně dobře. Dvojité přeplňování (kompresorem a turbodmychadlem) zaručuje dostatečnou dynamiku. Čtrnáctistovka produkuje 150 koní, což není v dnešní době nic neobvyklého. Zajímavostí je hodnota točivého momentu 220 Nm dostupná od 1500 ot./min. až do 4500 ot./min. díky čemu Passat dosahuje v případě testované sedmistupňové převodovky DSG maximálky 208 km/h a dokáže zrychlit na stokilometrovou rychlost za 9,8 sekundy. Tato čtrnáctistovka je srovnatelná po stránce dynamiky s běžnými atmosférickými dvoulitry.

Prioritním palivem je pro Passat EcoFuel vždy zemní plyn. Díky tomu vůz dosahuje o 30% nižších emisí CO2 a NOx a také nespálených uhlovodíků a oxidu uhelnatého CO. Do ovzduší nejsou vypouštěny žádné emise síry a karcinogenní aromatické látky a téměř nulové jsou i emise pevných částic.

Jak a kde tankovat? 

Volkswagen Passat Variant EcoFuelTankovat můžete v současné době u 19 veřejných plnících stanic CNG rozmístěných po celé republice. Tři z nich naleznete v Praze. Bohužel všechny jsou jen na pravém břehu Vltavy a poměrně blízko u sebe. My vyzkoušeli čerpací stanici v areálu Pražských služeb, kde funguje samoobslužný provoz nonstop a řídíte se podle pokynů uvedených na stojanu. Jako první musíte na ovládacím panelu (samostatný sloupek) navolit číslo tankovacího stojanu a poté zvolit druh platby. V případě použití klasické platební karty je nutné zvolit maximální částku za tankované palivo. Po provedení transakce zasunete tankovací pistoli do otvoru a stlačíte (stejně jako u benzínu) pojistku, která jistí samotnou pistoli proti vypadnutí. Na stojanu otočíte kruhový ovladačem do zelené polohy čímž se automaticky spustí proces plnění. Samotné tankování trvá jen o něco déle než v případě benzínu či nafty. Po naplnění nádrže pistoli odjistíte a vyjmete. V případě potřeby si můžete u ovládacího sloupku vytisknout daňový doklad.

Volkswagen Passat Variant EcoFuelNaším cílem bylo vyzkoušet více plnících stanic a tak jsme zajeli po D1 do Brna. Bohužel zde nepřijímají hotovost ani klasické platební karty (nutností je zákaznická karta CNG CardCentrum). Do třetice jsme proto zajeli do Znojma, kde Vám CNG natankuje obsluha (stejně jako LPG) a lze platit v hotovosti či běžnou platební kartou. Kilogram CNG přijde nejlevněji v Praze - 21.20 Kč. V ostatních městech se ceny pohybují do 25 Kč/kg.

 

Jízdní vlastnosti: milovník přímých směrů

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - jizdaVolkswagen Passat není v prvé řadě žádným sportovním nářadím, vždyť velmi často Passat slouží jako služební vůz, popř. je v dlouhém provedení využíván jako rodinný automobil. Od toho se také odvíjí jeho jízdní projev. Passat miluje kvalitní silnice výhradně v přímém směru. Táhlé či dokonce ostré zatáčky nejsou jeho prioritou, což platí i o rychlé změně směru. S Passatem nikdy neprojede ostřeji zatáčku s naprostou jistotou. Již v běžné verzi nedotáčivé chování je umocněno u testovaného vozu zvýšenou hmotností, která rázem deklasuje všechny snahy o jistý a řiditelný průjezd zákrutou. Passat poskytuje posádce dostatečný komfort a je vhodný zejména na dlouhé cesty po dálnicích, což příliš nekoresponduje v našem případě s použitou motorizací. Ta se sice na dálnicích díky sedmistupňovému DSG neztratí, ale také neoslní. Při plném obsazení pocítíte omezenou dynamiku (opětovné nabrání rychlosti chvilku potrvá).

Spotřeba CNG vs. Natural 95 
Volkswagen Passat Variant EcoFuelS testovaným vozem jsme za týden najeli přes 1400 km. Na trase Praha-Brno-Mikulov-Znojmo-Jihlava-Praha si Passat EcoFuel řekl v průměru o 4,3 kg/100 km. Každých sto ujetých kilometrů tak přišlo na necelých 92 Kč. Tři nádrže o celkovém objemu 21 kg slibují dojezd 420-450 kilometrů. V případě nouzového režimu na benzín je nutné počítat na podobné trase se spotřebou kolem 8,0 l/100 km (výrobce udává kombinovanou spotřebu 6,8-7,2 l/100 km). Díky tomu přijde každých sto kilometrů na 216 Kč. Na 31 litrů benzínu v nádrži ujedete zhruba necelých 400 km. 

Závěr: hoden flotil

Volkswagen Passat Variant EcoFuel - bokozadPassat EcoFuel se může stát vhodným adeptem rozsáhlejších vozových parků (flotil), zejména pak vládních či státních institucí nebo firem s rozsáhlejším vozovým arsenálem, kde se vynaložené počáteční náklady rychle vrátí díky nízkým provozním nákladům. Bohužel v Česku dokáže majitele těchto automobilů potrápit stále nedostatečná síť čerpacích stanic CNG a nesmyslné zákazy vjezdů do podzemních garáží.hodnocení
brzdy
2
design
1
dílenské zpracování
1
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
2
prostornost
2
pružnost motoru
1
řazení
3
řízení
2
sedadla
2
spotřeba
3
výhled z vozu
1
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
1.85
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
technický popis
karoserie
typkombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4 774
šířka (mm)1 820
výška (mm)1 517
rozvor (mm)2 709
rozchod kol vpředu (mm)1 552
rozchod kol vzadu (mm)1 551
provozní hmotnost (kg)1 652
maximální hmotnost (kg)2 200
počet míst (os.)5
minimální poloměr otáčení (m)11,4
objem zavazadlového prostoru (l)513 / 1 614
motor
typzážehový dvojitě přeplňovaný
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1 390
max. výkon kw (k)/ot./min.110 (150) / 5 500
max. kroutící moment nm/ot./min.220 / 1 500 - 4500
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s208
max. rychlost (km/h)9,9
spotřeba
město5,8 kg CNG / 100 km
mimo město3,7 kg CNG / 100 km
kombinovaná4,4 kg CNG / 100 km
co2 (g/km)121 (CNG)
převodovka
typ převodovkyDSG
počet rychlostních stupňů7
palivová soustava
palivoCNG / Natural
objem nádrže (l)21 / 31
přenos hnací síly
pohonpředních kol
pneumatiky a ráfky
pneumatiky215/45 R16
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)764.100 (1.4 TSI 6°MT)
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)813.300 (1.4 TSI 7°DSG)
celková cena testovaného vozu (kč)879.500


Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/70
2/70
3/70
4/70
5/70
6/70
7/70
8/70
9/70
10/70
11/70
12/70
13/70
14/70
15/70
16/70
17/70
18/70
19/70
20/70
21/70
22/70
23/70
24/70
25/70
26/70
27/70
28/70
29/70
30/70
31/70
32/70
33/70
34/70
35/70
36/70
37/70
38/70
39/70
40/70
41/70
42/70
43/70
44/70
45/70
46/70
47/70
48/70
49/70
50/70
51/70
52/70
53/70
54/70
55/70
56/70
57/70
58/70
59/70
60/70
61/70
62/70
63/70
64/70
65/70
66/70
67/70
68/70
69/70
70/70


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist