Volkswagen Passat Variant - manažerský speciál?

Passat se stal v očích českých motoristů vysněným vozem, který byl a je stále vynášen do nebes. Zajímalo nás, co vyneslo Passat do popředí zájmu českých motoristů a co dokáže současná generace nabídnout?
TESTY, 16.06.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat 2.0 TDIPassat si v porevoluční historii získal v Česku unikátní postavení. Stal se synonymem úspěšných podnikatelů a managerů, kteří v německém voze střední třídy nalétají měsíčně tisíce kilometrů. Během let se z Passatu stala ikona a nejprodávanější zahraniční vůz střední třídy, kterému na záda dovedlo šlapat akorát Mondeo od Fordu. Tato situace se nezměnila ani po dvaceti letech a Passat se stále dobře prodává. Těží ze své lehce vybudované image nebo doopravdy jezdí nadpozemsky dobře a jeho koupě je maximálně výhodná?

Karoserie: umírněný deutche klasik

Volkswagen Passat 2.0 TDI - bokPassat měl a má za úkol oslovovat široké spektrum zákazníků, přičemž musí vyhovovat rodinám i firmám. Fádní až nudný design nemůže prostě nikoho urazit. Kdo hledá nenápadné auto, které nepohoršuje své okolí designem, neupozorňuje na sebe a nestrhává veškerou pozornost okolí, je na dobré adrese. Passat působí velice chladným dojmem. Na silnici se za ním rozhodně nikdo neotočí, což řada motoristů považuje za hlavní přednost.

Interiér: nudný ale funkční

Volkswagen Passat 2.0 TDI - intKabina nabízí dostatek prostoru čtyřem dospělým jedincům. V podélném směru však mezi současnými rivaly Passat poskytuje jen průměrně prostoru. Na zadních sedadlech pasažéři najdou dostatek místa i v oblasti hlavy. Dlouhý Variant totiž netrpí neduhem sedanu, kde posádku doslova sužuje svažující se střecha. Sedadlo řidiče je i ve své nejnižší poloze vcelku vysoko. Díky bohaté příplatkové výbavě si můžete sestavit Passata k obrazu svému. Zavazadelník pojme 513 litrů objemu v základním uspořádání. Po sklopení zadních sedadel objem zvětšíte až na 1641 litrů.

(+) zcela rovné dno zavazadelníku
(+) bohatá příplatková výbava

Motor: velmi pestrá nabídka

Volkswagen Passat 2.0 TDI - motorO pohon dlouhého Passatu se může starat benzínová jednašestka s výkonem 75 kW, dvě přeplňované čtrnáctistovky TSI o výkonu 90 kW, resp. 110 kW ve verzi EcoFuel, osmnáctistovka TSI s výkonem 118 kW nebo dvoulitr TSI s výkonem 147 kW. Ze vznětových agregátů je cenově nejdostupnější dvoulitr TDI o výkonu 81 kW spojený pouze s pětistupňovou manuální převodovkou. Volkswagen nabízí i vznětovou šestnáctistovku o výkonu 77 kW či dvoulitr TDI produkující 103 kW, resp. 125 kW. Zájemci o pohon všech kol (4Motion) mohou sáhnout po dvoulitru FSI produkující 110 kW nebo po zážehovém šestiválci FSI s výkonem 184 kW, resp. 220 kW v populární verzi R36, která zdobí české dálnice. Příznivci dieselu mohou vybírat mezi dvoulitrem o výkonu 103 kW nebo 125 kW.

Námi testovaný kousek poháněl silnější vznětový dvoulitr TDI se systémem vstřikování Common-Rail, který umí dlouhým Passatem solidně zahýbat. Testovaný dvoulitr se vyznačuje oproti svému předchůdci (TDI PD) kultivovanějším projevem a zejména nižšími vibracemi. Dvoulitr dokáže testované kombi na stovku rozpohybovat za velmi solidních 8,8 sekundy a rozjet až na 217 km/h, což jsou vzhledem k vyšší provozní hmotnosti (1596 kg) velmi dobré parametry. Daleko příznivější je i průběh točivého momentu a samotného výkonu, přičemž se podařilo udržet spotřebu paliva ve stále přijatelných mezích. S šestirychlostní automatickou převodovkou DSG si Variant řekl během tisícovky najetých kilometrů o příděl 6,4 l/100 km, což je o pouhé dvě deci více, než uvádí automobilka v technické specifikaci. Testovaný agregát poskytuje očekávanou dynamiku a ničím se příliš nevymyká od velmi dobrého průměru. Navíc je solidně odhlučněn.

(+) odpovídající spotřeba
(-) prodleva motoru při sešlápnutí plynu

Jízdní vlastnosti: dokáže překvapit

Volkswagen Passat 2.0 TDIPassat stojí na upravené podvozkové platformě Golfu či Octavie. Přední náprava typu McPherson je doplněna spodními příčnými rameny tvaru písmene L. Vzadu nalezneme kola zavěšená na třech dvojicích příčných ramen různé délky a na páru podélných ramen převzatých z Golfu. Zadní náprava zaslouží na jedné straně pochvalu za solidní jízdní vlastnosti, na straně druhé pokárání za odskakování. Větší příčné nerovnosti dokážou nezatíženou záď doslova odhodit (s rostoucí zátěží však tento projev mizí). a díky měkčímu pérování se Passat mírně rozhoupe, přesto dokáže v zatáčkách relativně dlouho držet zvolený směr.

Testovaný Passat díky dlouhým převisům karoserie a případnému zatížení zádě nereaguje na pokyny řidiče kdovíjak bleskurychle. Chvilku mu trvá, než se vydá požadovaným směrem. To samé platí o vykroužení oblouku, které není z hlediska řidiče nikdy plynulé a intuitivní. Vždy je potřeba lehkých korekcí pomocí volantu, což platí i o dálniční jízdě. Stabilita v přímém směru je velmi dobrá ani nerovný povrch českých komunikací nečiní Passatu problémy. I tam poskytuje odpovídající komfort střední třídy. Odhlučnění kabiny patří i po letech výroby k nejlepším, což zvyšuje celkový poskytovaný komfort. Řízení je relativně přesné, ostré ale kolem středové osy vlažné. Bohužel postrádá komunikativní schopnosti a o dění pod předními koly můžete jen spekulovat. Utlumený, nekomunikativní a umírněný. Přesně takový je jízdní projev Passatu, který nedovede rozšířit řidičovy zornice. Není to výtka jen konstatovaní, přesně tuto charakteristiku totiž majitelé Passatu očekávají. Passat je solidním společníkem pro dlouhé cesty pokud však nepatříte mezi lamače rychlostních rekordů a vyznavačů ostřejšího jízdního stylu.

(+) brzdy
(-) průměrné jízdní vlastnosti

Závěr: vysoce průměrný vůz

Volkswagen Passat 2.0 TDI - zadS Passatem jsme najeli stovky kilometrů, abychom odhalili jeho případné skryté dovednosti. Bohužel se tak nestalo. Passat po stránce jízdních vlastností, poskytovaného komfortu a výbavy patří do čistého průměru střední třídy. V současné době najdeme v tomto segmentu mnoho daleko lepších a cenově dostupnějších automobilů nabízející srovnatelný komfort a jistější jízdní vlastnosti, přesto v prodejích relativně úspěšně soupeří s mladšími konkurenty.

Vůz pro test byl zapůjčen z programu "auto-plus". logo auto-plushodnocení
brzdy
1
design
3
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
2
ovladatelnost
1
prostornost
2
pružnost motoru
2
řazení
2
řízení
2
sedadla
1
spotřeba
2
výhled z vozu
2
zavazadelník
1
celkové hodnocení - průměr:
1.78
Toto hodnocení je subjektivním dojmem autora testu, který hodnotí automobil s přihlédnutím k vozům srovanatelné třídy.
Uděluje se známka od 1 (výborné) do 5 (nedostatečné).
3D prezentace
technický popis
karoserie
typkombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)4 774
šířka (mm)1 820
výška (mm)1 517
rozvor (mm)2 709
rozchod kol vpředu (mm)1 552
rozchod kol vzadu (mm)1 551
provozní hmotnost (kg)1 596
maximální hmotnost (kg)2 190
počet míst (os.)5
minimální poloměr otáčení (m)11,4
objem zavazadlového prostoru (l)513 / 1 641
motor
typvznětový
počet válců4
zdvihový objem (ccm)1 968
max. výkon kw (k)/ot./min.125 (170) 4 200
max. kroutící moment nm/ot./min.350 / 1 750 - 2 500
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s8,8
max. rychlost (km/h)217
spotřeba
město8,0
mimo město5,2
kombinovaná6,2
co2 (g/km)163
převodovka
typ převodovkyautomatická DSG
počet rychlostních stupňů6
palivová soustava
palivomotorová nafta
objem nádrže (l)70
přenos hnací síly
pohonpředních kol
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (kč)662.200 (1.6i Trendline)
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (kč)812.800 (2.0 125 kW, Trendline)
celková cena testovaného vozu (kč)845.800


Autor: Petr Šikl
"výkonu není nikdy dost..."
1/23
2/23
3/23
4/23
5/23
6/23
7/23
8/23
9/23
10/23
11/23
12/23
13/23
14/23
15/23
16/23
17/23
18/23
19/23
20/23
21/23
22/23
23/23


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist