Volvo XC90 – jak si vede na trhu ojetin?

Dotaz

Dobrý den,
v současné době se stává ojeté Volvo XC 90 finančně dostupné pro více lidí a proto bych Vás chtěl poprosit, zda by bylo možno uvedený automobil trochu zhodnotit, doporučit jeden či dva z motorové nabídky, na jaké záludnosti si dát pozor při nákupu. Zda bude lepší nafta či benzín atd. Ročně toho moc nenajezdím, tak okolo 13 tisíc km.

Děkuji
Petr David
PORADNA, 14.08.09 | 00:00
hodnocení článku 4.1 b / 9x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volvo XC90

Odpověď

Volvo XC90 r.v. 2004Váš dotaz je zaměřen obecně na Volvo XC90. Budu předpokládat, že se ptáte na nejstarší ročníky, tedy rok výroby 2002 – 2005 před faceliftem. Tyto vozy se dnes prodávají již od 400tis.Kč s deklarovanými nájezdy 120.000-220.000 km. Zde bych se zastavil poprvé. U Volva obvykle platí, že nájezd 200 až 500tis.km znamená pouze výměny náplní, filtrů, řemenů event. spojky a sem tam nějaké části uložení nápravy, motoru či výměnu homokinetického kloubu na poloose. Vypadá to, že Volvo XC90 tuto vysokou laťku udrží také.
Od Volva zákazník obvykle očekává vedle solidnosti s bezpečností zejména komfort. Proto je většina těchto vozů vybavena automatickou převodovkou.. O automatech od Volva není známo mnoho negativních informací, při nákupu je však na místě vyšší opatrnost a důkladné vyzkoušení správné funkce převodovky ve všech jízdních režimech. U vrcholných modelů s motory T6 - 2,9l 24V (200kW, 380Nm) docházelo často již při nájezdu nižším než 100tis.km k poruchám automatických převodovek převzatých Volvem od GM. Pokud tedy nejste nadšený příznivec takto ohromujících výkonů a zároveň vysokých účtů za benzín či pojištění, doporučil bych Vám spíše se těmto modelům vyhnout. Ostatní motory jsou spřaženy s Japonskými automatickými převodovkami Aisin, kde se neobjevují žádné závažnější problémy.
Volvo XC90 r.v. 2004Volvo XC90 se v roce 2002 začalo dodávat s výše zmíněným motorem T6 nebo s 2,5l 20V turbobenzínovým řadovým pětiválcem o výkonu 153kW a točivém momentu 320Nm. Tento pětiválcový 2,5l motor používá Volvo v atmosférické i přeplňované verzi do svých vozů již mnoho let. Jedná se o kultivovaný agregát s bezproblémovým provozem. Kdo se někdy svezl s Volvem vybaveným tímto motorem, ví jak dokáže řidiče nadchnout obrovskou silou projevenou již od nízkých otáček. K těžkému Volvu XC90 sedí dle mého názoru nejlépe a má i rozumný poměr výkon/spotřeba/povinné ručení. S tímto motorem se Volvo XC90 dodávalo ve verzi s pohonem pouze přední nápravy, verze 4x4 se dodávala na přání. I přes větší složitost pohonu 4x4 se systémem Haldex bych ho doporučil více než pohon pouze jedné nápravy. Je to z důvodu optimálního přenosu síly tohoto agregátu a také možnosti využít automobil v lehčím terénu či do kopce na sněhu .
Volvo XC90 r.v. 2004Příchodem dieselového motoru D5 o objemu 2400ccm (120kW, 320Nm) v roce 2001 udělalo Volvo ohromný skok kupředu při dieselizaci svých vozů. Tento agregát používaný od té doby ve většině modelů Volva vyniká vysokou spolehlivostí, výkonem a přitom velmi příznivou spotřebou. Ve Volvu XC90 můžete s tímto motorem jezdit mezi 8-10l/100km a přitom nebudete s dvoutunovým kolosem posledním autem odjíždějícím z křižovatky či překážkou v kopcích. Problémy jsou u těchto motorů s praskajícími hadicemi od turba, což je řešitelné jednoduchou výměnou této hadice. Závada je však nepříjemná svým projevem, protože auto bez varování ztratí výkon. Dále se občas objevují potíže na palivovém systému, ale obvykle se jedná pouze o nutnost vyměnit palivový filtr, event. o vyčištění odvětrání palivové nádrže. I tato závada však dokáže automobil zcela znehybnit.
K závadám, které u Volva XC90 při větším nájezdu kilometrů mohou nastat, patří volnější uložení motoru (silentbloky), výměna vyjde za jeden včetně práce okolo 4-6tis.Kč. Občas se vyskytnou vozy s vadnými ložisky v kolech. Jedno ložisko stojí z druhovýroby zhruba 6,5tis.Kč. Dále by mohla být vzhledem k váze vozu opotřebena spojka u verzí s manuální převodovkou, což bude představovat investici v řádu několika desítek tisíc korun.
Co se týče interiéru, můžeme narazit na popraskanou koženou část sedačky řidiče nebo na odlupující se povrchovou úpravu některého ovládacího prvku palubní desky. To u starších modelů od Volva nebývalo zvykem.
Volvo XC90 je celkově velmi povedený automobil. Při správném výběru motoru, který Vám sedne a důkladném prověření aktuálního stavu kupovaného vozu Vám bude Volvo XC90 určitě spolehlivě sloužit.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ ConsultingAutor: Aleš Zich
1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist