VW Golf IV - radíme s výběrem motorizace

Dotaz

Dobrý den
uvažuji o koupi VW Golf 4 kolem roku 2002, uvažoval jsem o variantě 1.9 TDI protože má nízkou spotřebu a dobrý výkon což se mi libí, ale proč se všude na recenzích dočítám kolik je u tohoto vozidla možných závad, já osobně jsem se ještě nesetkal s lidmi kteří by měli problém s motorem 1.9 TDI od Volkswagenu jak v golfu nebo passatu tak i v octavii. Slyšel jsem že už někomu odešlo turbo ale to je tak všechno, taky jsem neviděl že by si někdo stěžoval na elektroniku. I přesto bych Vás chtěl poprosit o radu, zda není výhodnější koupit benzinovou verzi, v tom případě bych asi uvažoval o 1.6, ale nevim jak funguje, 1.4 mi přijde slabý na to jakou má spotřebu.Děkuji
Roman Chodura
PORADNA, 06.08.10 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Golf

Odpověď

TDi logo - ilustrační fotoDobrý den,
osobně netrpím žádnými předsudky vůči motorům 1,9 TDI, proto je ani nehodlám podrobit nějaké samoúčelné kritice. Praxe totiž ukázala, že tyto motory (zejména ve verzích před nástupem sdružených vstřikovačů ) se prostě povedly a nejen jejich poměr výkonu ke spotřebě, ale i spolehlivost a robustnost těžko hledají sobě rovné. Když si uvědomíme, kolik těchto motorů jezdí, v čem všem jezdí a jak se s nimi často jezdí (v případě služebních vozů obvykle stylem z cizího krev neteče), pak i kdyby vydržely jen polovinu a stály na dvorech servisů ve dvojnásobném počtu, stále by to byl úspěch. Až do zblbnutí omílané vadné váhy vzduchu jsou, při momentální úrovni jejich ceny, spíše úsměvnou závadou a kolapsy turbodmychadel se ve větší míře začaly objevovat právě až u pozdějších verzí TDI-PD. Kdybych kupoval čtyřkový Golf já, nad benzínovými motory 1,4 a 1,6 bych upřednostnil právě ty milionkrát osvědčené „starší“ motory TDI s výkonem 66 nebo 81 kW. Nabídka je veliká a možnost individuálního dovozu ze zahraničí tu také je, takže není třeba kupovat ten nejzbědovanější kus pod sluncem. Že ale bude cena vyšší než v případě benzínových protějšků, o tom vůbec nepochybujte. V nákupní ceně bude benzínový Golf znatelně levnější a tudíž se může jevit jako výhodnější, je to však hodně vrtkavý pojem, který nezohledňuje pozdější rozdílné provozní náklady ani další uplatnitelnost a cenu ojetiny za dalších x let provozu. Tvrzení o větší servisní náročnosti ojetého dieselu nepadá v tomto konkrétním případě na úrodnou půdu, protože riziko tu opravdu není velké- roste teprve až s novějšími motory PD.

VW Golf TDiCo se týká benzínových motorů, tak motor 1,4 16v není výkonově tak bídný, jak by se z jeho výkonu 55 kW mohlo zdát ani jeho spotřeba, nad kterou pochybujete, se mi nezdá špatná. Občasným problémem jsou u něj zapalovací cívky nebo vadný EGR ventil. Zpozorněte ale u vysokých kilometrických proběhů, tyto motory může relativně brzo začít trápit spotřeba oleje, která se postupem času stále zvyšuje. Pár už jich bylo ještě před hranicí 250 tisíc zralých i na generálku.
Starší osmiventil 1,6 SR (74, 75 kW) sice táhl o něco lépe, zato žral o dobré dva litry benzínu navíc, byl hlučnější, vadné těsnění pod hlavou mu nebylo neznámé a ještě tu hrozila kapitální závada v podobě ustřihnutých nýtů výstupní hřídele v rozvodovce, které správně semlety dokázaly udělat z celé skříně šrot. Novější šestnáctiventily 1,6 16v (77 kW) jsou opravdu úspornější a většina rizik staršího SR je u nich zažehnána, ale zase pocitově už tak dobře nezabírají v nízkých a středních otáčkách. S tímto konkrétním motorem jsem v Golfu nejel, ale znám ho dobře ze Seatu Leon, kde je dynamicky určitě na shodné úrovni. Vyloženě fatální závady tu nejsou, vadné váhy vzduchu, zdvihátka ventilů, snímače poloh vačky, zanesené škrtící klapky, EGR i lambda sondy se však vyskytnout mohou, ani benzínová ojetina nikdy nemá automaticky předplacený bezproblémový provoz.
Mé bezelstné doporučení proto zní: nelitujte nějaké koruny navíc a jděte do toho TDI ve verzi 66 nebo 81 kW, byť ho „benzínová“ polovina národa neúnavně zesměšňuje. Do Golfu (a nejen do něj) je to jízdně optimální a hlavně léty prověřená volba.



1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist