VW Golf - jak na poruchy ve výfukovém systému?

Při natankování Natural95 se rozsvítila kontrolka poruchy ve výfukovém potrubí. Pokud jsem do vozu natankoval benzín s větším oktanovým číslem, kontrolka zhasla.
TECHNICKÁ PORADNA, 22.05.09 | 00:00
hodnocení článku 2.0 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
Autor dotazu:Maňák Jan
Značka, model:VW GOLF
Bližší označení:V.
Rok výroby:2005
Palivo:benzin
Výkon v kW:75
Kód motoru:BSE 1,6l Simos/75kW
Popis závady:Po natankování paliva v Tesco /44600 km/po asi 10 km se rozsvítila kontrolka poruchy ve výfukovém systému. Autodiagnostika v servisu + resetovaní. Doporučeno při opakování vyměnit katalyzátor. Po asi 280 km se znovu rosvítila. V jiném servisu znovu autodiagnostika, doporučeno tankovat Shell V-Power. V nádrži ale 1/2 Tesco + 1/2 Slovnaft.

Při opakovaní doporučena podrobnejší prohlídka. Po dalších asi 880 km v nádrži asi z 1/4 zbytek benzinu Tesco + Slovnaft, 3/4 Shell V-Power, znovu se rosvítila kontrolka. Potom tankování už jen Shell V-Power, při asi 47000 km po jednom nastartováni kontrola sama zhasla. Po jediném natankovaní Slovnaft se po asi 500km znovu rozsvítila/asi 49000 km, potom tankován zase jenom Shell V-Power, po asi 1500 km zase sama zhasla.T.č. asi 52200 km, bez problému, auto jde na prohlídku po 4 letech po uvedení do provozu, tankuji Shell V-Power, plánuji ješte asi 3 mesíce , potom skusím standartní Natural-Slovnaf, OMV anebo Shell, ale moc už nevěřím, že se to znovu nerosvítí. Cena opravy asi 25000 Kč.
Kód chyby určené na diagnostice:paméť událostí1:

Řídící jednotka motoru Simos:

H01

004

1-počet závad

16804 PD0420 006

Řada válcú 1,systém katalyzátorú

Příliš malý účinek
Typ diagnostického přístroje:V.A.S. 5051
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:údajně ' tam něco bylo, ale teď je to v pořádku', zatím jenom změna paliva na Shell V-Power - viz výše, při jeho používaní bez signalizace, ale pri návratu /zatím jen jednou/ na standartní, levnejší natural /obvykle Slovnaft/ se signalizace obnovila. Co udělat - nechat vyměnit katalizátor?

Neznačkové palivo /Tesco/ bylo natankováno jen jednou.


Odpověď: tento typ závady a bližší popis ukazuje opravdu na poruchu katalyzátoru, nebo možná lambda sondy, ale ta se dá v servise proměřit a tak vyloučit. Kontrolka zhasla z důvodu natankování lepšího typu paliva čili Shell V-Power, které má větší oktanové číslo a tím se i daleko lépe spaluje, než normální typ benzínu natural. Pokud natankujeme normální benzín tak jde vidět, že katalyzátor špatně odfiltruje zbytkové splodiny. Lambda, která nám to všechno vyhodnocuje náhle zjistí, že jsou splodiny a poměr kyslíku mimo rozsah a vyhodnotí to jako chybu katalyzátoru. Je jasné, že pokud má auto normální chod a žádné jiné závady se tam neukazují, je to buď lambda sonda a nebo katalyzátor.

Odstranění závady: v tomto případě bych se přikláněl na variantu špatného katalyzátoru. Cena neoriginál dílu je cca 20000 Kč. Existuje i univerzální katalyzátor který je o 70% levnější, ale bohužel nemám zkušenosti jak funguje na novější automobily. U starších typů to bylo bez problémů, nebyl ovšem stavěný na velké objemy (tak max do 2,0 litru pak už zaznamenával sníženou účinnost).

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist