VW Jetta - jaký je malý Passat na trhu ojetin?

Malý výběr na trhu ojetin odráží celkové prodeje jetty v minulosti. V nabídce převládají dieselové devatenáctistovky i dvoulitry známé z ostatních koncernových vozů. I další technická řešení jsou shodná s golfem a octavií.
PORADNA, 15.05.15 | 00:00
hodnocení článku 3.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Jetta

DOTAZ: Chci koupit VW Golf, ale zdá se mi, že už není z čeho vybírat. Jezdím po okrese již měsíc a nic se mi nezamlouvá. Co kdybych do hledáčku zařadil i jettu? Je jich sice málo, ale možná, že budou obecně v lepším stavu. Na auto mám cca 150-180 tis. Kč. Děkuji, Valenta Tomáš


ODPOVĚĎ: Jetta páté generace se u nás prodávala od roku 2005 do roku 2011. Prodeje sedanu nebyly nikterak vysoké, v české kotlině vítězil lépe přístupný zavazadelník Golfu. I proto je nabídka ojetin hodně omezená. Na TipCars.com je v době přípravy tohoto článku 18 ojetin VW Jetta s cenami od 125 tis. Kč do 190 tis. Kč. a nájezdy od 150 do 250 tis. km. V nabídce převládají dieselové motorizace, ty tvoří zhruba dvě třetiny nabídky. Z popsaného stavu je zřejmé, že Váš cenový limit je dostatečný pro výběr slušného kousku.

Škoda že jste nespecifikoval Váš nájezd, popř. preferenci motorizace. Pokud to shrnu, paleta motorizací kopíruje ty z Golfu páté generace. Většina dieselových motorů je starší konstrukce TDI-PD ať už se jedná o 1,9 TDI nebo 2.0TDI a psali jsme o nich už v minulosti. Jen pro zopakování, šestnáctiventilové verze dvoulitru TDI-PD se moc dobře neuvedly, mnoho vozů předčasně skončilo s prasklou nebo netěsnou (porézní) hlavou válců v servisu, dostatečně známé jsou i zákeřné výpadky mazání, způsobené opotřebením hnacího řetězu olejového čerpadla a vyvažovacích hřídelí (ty osmiventil nemá). Nejvýkonnější verze TDI-PD se 125 kW přidala nové výkonnější vstřikovače Piezo PD s jemnějším rozptylem. Ty se však narozdíl od klasických PD rychleji zanášejí (kromě ještě dalších problémů) a poté nejsou schopné dokončit regeneraci filtru DPF, který byl u verze 125 kW standardní. Od toho se pak zase odvíjejí problémy s filtrem a celé to nebere konec. Pro motory TDI-PD (tedy i pro jednoduchou 1,9) platí, že dlouho přesluhující motorový olej může kromě ložisek turbodmychadla poškodit i těsnící kroužky PD vstřikovačů (přívod nafty k nim je řešen palivovými kanály v hlavě válců), takže nafta se může nepozorovaně tlačit do oleje, což je obecně pro motor dost nebezpečná záležitost. TDI-PD (a zdejší dvoulitry zvláště) mají sklony olej spíše konzumovat, takže jeho až příliš nápadné „neubývání“, nebo dokonce přibývání mívá právě tuto příčinu, nebo může jít také o netěsnost palivového čerpadla/vzduchové vývěvy. Od roku 2008 pak přichází do nabídky 2,0 TDI-CR (103 a 125kW) a od roku 2009 pak i 1,6TDI-CR (77kW).

Benzínových motorů je v nabídce celkem pět. Všechny z nich mají problémy s rozvody, určitě se vyhněte 1,6 FSI (85 kW), který je z nich nejporuchovější. U benzínových verzí obecně se občas objevují problémy se škrtící klapkou (většinou je zanesená, ale může mít i poruchy elektrického rázu), ventilem zpětného vedení spalin nebo vadnými zapalovacími cívkami.

Jinak Jetta nabídne rozhodně pohodlnější svezení než Golf a existuje zde jistý předpoklad, že auto nesloužilo ve firemním vozovém parku, ale měl ho soukromý majitel, který mu mohl (ale nemusel) dávat lepší péči v kombinaci s nižším nájezdem. Jak jsem psal výše, ojetin je málo a výběr hezkého kousku bude komplikovanější."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist