VW Passat - jaká je americká verze?

Vyzkoušeli jsme americkou verzi Volkswagenu Passat. Auto stojí o 130 tisíc korun méně než v ČR a je prostornější. Dojem kazí jen pár detailů.
AKTUALITY, 12.12.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat

Za loňský rok prodal VW v USA 257 tisíc všech svých modelů, ale cíl firmy je mnohem vyšší: v roce 2018 chce na tamním trhu prodat 800 tisíc aut. Poprvé ve své historii proto postavila továrnu přímo na území Spojených států a začala produkovat nový Passat - více americký, a hlavně mnohem levnější. Vyrazili jsme do městečka Chattanooga v Tennessee, kde fabrika VW stojí, aby mohly exkluzivně srovnat vůz určený pro americký trh s tím, který se prodává v Česku.

Za cenu malého hatchbacku

VW Passat - USA verze 
Americká verze na rozdíl od evropské převzala zadní partie z menšího modelu Jetta.
První, co Evropana při pohledu do prospektu amerického Passatu zarazí, je cena. Základní verze S s pětiválcovým benzinovým motorem 2,5L (170 koní) stojí 19 995 dolarů. To je v přepočtu 376 tisíc korun. Pravda, je to cena bez takzvané prodejní daně (sales tax), ta se ale v různých státech, a dokonce i městech liší. Nejčastěji se pohybuje okolo pěti procent. Vůz s podobně výkonným motorem 1.8 TSI přijde v Česku na 634 700 Kč (507 700 Kč bez DPH). Rozdíl je tedy přes 130 tisíc korun.
Volkswagen snížení ceny dosáhl přesunem výroby na místo, najmutím místní pracovní síly a spoluprací s lokálními dodavateli nebo dodavateli z Mexika. Zjednodušil nabídku ze 128 kombinací na 16. Zmizely verze kombi a s pohonem všech kol. Americký Passat je také v některých detailech odlišný od toho evropského.

Delší než Superb
Čelo vozu je stejné. Passat přejal jako v Evropě masivní chromovou mřížku chladiče z luxusního modelu Phaeton. Důležité je to hlavně v USA, aby se výrazně odlišil od menšího sedanu Jetta. S tím totiž na rozdíl od evropského modelu sdílí zadní partie, což je další úspora nákladů. Ostře proříznuté víko kufru ale poměrně dobře ladí se zbytkem karoserie. Z boku pak vynikne fakt, že americká verze je o 10 cm delší než evropská. Naměříte jí délku 4867 mm oproti 4769 mm a rozvor má 2804 mm oproti 2712 mm. Takové hodnoty přebíjejí i českou Škodu Superb.
Je to poznat hlavně na zadních sedadlech. Místa je tu tolik, že si pasažér může dát nohu přes nohu i tehdy, pokud před ním sedí člověk vyšší postavy. Prostor nad hlavou je stejný jako v evropské verzi. Sedadla dodávaná z Německa jsou shodná, lze je mít v látkovém nebo koženém potahu.
Palubní deska je kombinací toho, co známe z evropského Passatu a Jetty. Vrchní díl s měkčeným plastem je shodný. Středový panel je ale odlišný, na rozdíl od evropského se zde našel prostor před řadicí pákou pro jednu úložnou schránku. Nemilým překvapením je dekor z hnědého a na první pohled falešného dřeva. Na poklepání se ozývá dutě a celkově působí laciným dojmem. Stejně tak i ručičkové hodiny uprostřed, které jsou místo do chromu zasazeny do plastu pod obdélníkové tlačítko varovné signalizace.
Budíky nejsou v přístrojovém štítu zapuštěny do tak hlubokých tubusů jako v případě evropské verze, chybí zde také trochu chromového zdobení. Volant je totožný. Interiér vozu tedy v přímém srovnání s evropskou verzí působí lacinějším dojmem, Američané ke srovnávání ale zřejmě nebudou mít mnoho příležitostí.
Pokud by ale něco namítali, může je uspokojit vynikající audiosystém. Lze si připlatit za satelitní rádio Sirius, které se vyznačuje vysokou kvalitou přijímaného signálu. Šumy známé z našich běžných rádií neexistují, čistý signál je k dispozici i ve složitějším terénu. Kromě toho může být Passat vybaven devíti reproduktory Fender s výkonem 400 W.

VW Passat - USA verze VW Passat 
Passat určený pro USA (vlevo) má více místa vzadu díky prodlouženému rozvoru. Podobá se tak spíše Superbu. Evropská i americká verze mají stejné sedačky. Liší se jen potahy. Vzadu má cestující méně místa na nohy.

Dvakrát benzin, jednou diesel
Volkswagen přizpůsobil americkému trhu i nabídku motorizací. Z benzinových verzí je k dostání zmiňovaný atmosférický pětiválec nebo šestiválec s objemem 3,6 litru a výkonem 280 koní (v Evropě k dostání s pohonem všech kol). Do prodeje půjde i dvoulitrový turbodiesel, který v podstatě zatím nemá u zavedených modelů (Toyota Camry, Honda Accord, Hyundai Sonata) konkurenci. Problém je, že je nafta v USA u pump výrazně dražší než benzin, totéž platí i pro rozdíl mezi modely. Verze 2.0 TDI přijde Američany v přepočtu na 503 tisíc korun.
Dostaly jsme možnost otestovat základní provedení 2.5L vybavené jen 5stupňovou mauální převodovkou. Vyrazili jsme s ním po dálnici 75 směrem na Atlantu a poté zpět klikatými silničkami na hranicích se Severní Karolinou. Projížďka sice v hustším, ale plynulém provozu nastínila, co vlastně Američané od vozu chtějí nejvíce - komfort a klid.
To splňoval benzinový motor absolutně tichým chodem a manuál velmi hladkým pohybem v kulise. Řidič se tak nemusí motoru a řazení prakticky vůbec věnovat a na rovné šestiproudé komunikaci mu stačí jet stálou rychlostí mezi 110 až 140 km/h podle ostatních řidičů. Odpadá i stres z levého pruhu, který se v USA nepoužívá k předjíždění, tam platí vždy pravidlo souběžné jízdy v pruzích.
Passat dobře filtroval nerovnosti a poskytoval solidní jízdní stabilitu. Stejně tak na menších silnicích, kde byl jeho projev srovnatelný s evropskou verzí. Řízení sice nelze označit za komunikativní, posilovač je však nastaven na ideální odpor, a tak je ovládání vozu pohodlné a zároveň jisté. V tom se ostatně americký model podobá tomu evropskému. Z jízdního hlediska tedy rozdíl nebyl prakticky postřehnutelný.

VW Passat - USA verze VW Passat 
Palubní deska Americkému Passatu (nahoře) nesluší falešné dřevo. Interiér tak působí lacinějším dojmem. Evropský Passat vypadá hodnotněji. Materiály i jejich zpracování jsou na první pohled na vyšší úrovni.

Svatá německá technika
Američané vnímají německé vozy jako prvotřídní po technické i kvalitativní stránce. I to nahrává Passatu, a tak v reklamách může místní PR tlačit na vyspělý "german engineering", který přebíjí korejskou i japonskou konkurenci. Oproti evropskému Passatu ale není možné do vozu objednat některé moderní bezpečnostní systémy. Jde například o kontrolu bdělosti řidiče, automatická světla, aktivní tempomat nebo systém proti střetu s jiným vozem v rychlostech do 30 km/h.
I tak ale nový Volkswagen Passat patří na vrchol současné nabídky vozů střední třídy ve Spojených státech. Svědčí o tom i vítězství v anketě o americké auto roku časopisu Motor Trend. Evropan zvyklý na vyšší kvalitu by možná ohrnul nos nad některými levnějšími detaily. Jakmile by si prohlédl ceník, možná by zauvažoval nad tím, zda by je přece jen kvůli výhodnější nabídce nedokázal oželet.

VW Passat - USA verze VW Passat 
Američané si za méně peněz užijí mnohem více prostoru. Jejich Passat (vlevo) je o celých 10 cm delší a nabízí i o 9 cm větší hodnotu rozvoru.

 VW Passat 2.5L (US verze) VW Passat 1.8. TSI 
Motor  
Objem (cm3)24801798
Výkon (kW/k)127/170118/160
Točivý moment (Nm)230250
Rozměry  
Délka (mm)48674769
Šířka (mm)18331820
Výška (mm)14851470
Rozvor nápravy (mm)28042712
Ostatní detaily  
Zrychlení (0-100 km/s)9,0 (0-96 km/h)8,5
Max. rychlost (km/h)neudává se220
Komb. spotřeba (l)7,3 (dálnice)6,9
Hmotnost (kg)14361502
Převodovka5 rychlostí, manuální6 rychlostí, manuální
Objem kufru (l)450565
Objem palivové nádrže (l)7070
Cena (kč)375 906634 700Autor: iHNED


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist