VW Passat nebo Opel Corsa?

Dotaz

Dobrý den!
V nejbližší době bych si rád pořídil automobil, ale jelikož se jedná o mou první koupi a navíc jsem totální laik, rád bych se poradil s odborníky. Dostal jsem nabídku od známého na 2 auta. Opel corsa 1,2 - benzín- r.v. 1998, 3 dveř. a VW Passat 1,6 benzín - 1998. Cenový rozdíl mezi auty cca 30 000 -40 000kč a cena Passatu by byla někde kolem 90 000kč. Původně jsem chtěl investovat kolem 70 000, ale...
Jedná se mi o auto, které dopraví do práce mne a občas i 1 nebo 2 kolegy. Cestuji asi ze 70% po dálnici. Jedná se o cca 10x za měsíc 30 km tam a 30 zpět. Nemůžu se stále rozhodnout, protože mi jde jak o spotřebu tak i o pohodlí a bezpečnost. Táhne mě to spíše k Passatu, ale podle toho co jsem našel, je 2 l na 100 km rozdíl ve spotřebě, což je pro mne docela podstatný finanční rozdíl. Také jsem přemýšlel, že by se situace dala vyřešit investicí do LPG u Passatu, ale nevím zda je dobrý nápad i vzhledem k návratnosti investice.

Děkuji mnohokrát za Vaši raduS pozdravem
Jan Lukáš
PORADNA, 20.04.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Passat, Opel Corsa

Odpověď

VW Passat B5Dobrý den,
samozřejmě nemůžeme stavět na jednu startovní čáru VW Passat a Opel Corsa. Každý z těchto automobilů je jiná třída, jiné velikosti a tomu odpovídá samozřejmě komfort ale i spotřeba a celkové provozní náklady. Zatímco Opel Corsa se dá označit za jakousi nákupní tašku, což rozhodně není nic negativního, VW Passat je prostorný rodinný sedan či kombi. I cenový rozdíl při nákupu musí být v tomto případě větší.
Otázkou je, co od Vámi vybraného automobilu očekáváte. Podle Vašeho dotazu to vypadá, že na jedné straně řešíte pohodlí a bezpečnost a na druhé straně asi jako každý z nás – provozní náklady včetně spotřeby. Jako vždy se za všechno platí, platí se za komfort, platí se za bezpečnost. Vzhledem k rozdílu ve velikostech automobilů má Passat vyšší pasivní bezpečnost, větší vůz má větší deformační zóny, díky vyšší třídě je vybaven i více bezpečnostními systémy, ale je o něco dražší a má vyšší spotřebu. Při Vašem ročním nájezdu kilometrů to sice dělá na první pohled značný rozdíl, ale ten rozdíl nelze vyřešit. Nevyřešíme to ani montáží LPG.. Náklady na montáž této soustavy budou příliš vysoké a návratnost skoro nulová. Nesmíme zapomenout na další servis LPG, na pravidelné kontroly a výměny různých dílů. Při zanedbaném servisu budete mít spíše problémy. Ve vašem případě montáž a investice do LPG nic neřeší.
Opel CorsaDalší otázkou je pravidelný servis, tady v tomto případě trochu vyhrává Corsa. Je celkově jednodušší a náhradní díly o něco málo levnější. Výdajem u Passatu může být hlavně přední náprava. Je totiž složitější konstrukce a z hliníku. Její trvanlivost je hodně ovlivněna péčí řidiče a typem silnice, který budete využívat. I když ceny náhradních dílů této nápravy klesají, zůstává více než dvacetitisícovou záležitostí. I když jezdíte spíše po dálnici, a tam podvozek trpí o něco méně než v městském provozu, je to důvod k zamyšlení. Ideální by bylo zakoupit ojetinu po repasi přední nápravy a mít cca 100000km klid. Při Vašem ročním nájezdu kilometrů by Vám to vydrželo dlouho. Ale častější případ je prodávat automobil bez servisu. V případě zjištěných vůlí na nápravě je potřeba počítat s touto vyšší investicí a tím přizpůsobit kupní cenu.
Měli bychom se také zamyslet, kde s tím budete parkovat. I když je Passat z roku 1998, je hodně žádaný mezi nenechavci, ať už z důvodu náhradních dílů, nebo že zrovna potřebují celý automobil. Pokud je v nadprůměrném technickém a kosmetickém stavu, nemusel by na ulici vydržet příliš dlouho. Samozřejmě se to dá vyřešit montáží různých bezpečnostních přípravků, ale je to další náklad, pokud už tím není automobil vybaven. Corsa bude daleko méně nápadnější a spíše si jí nikdo nevšimne.
VW Passat B5Motor 1,6 pro Passat osobně nepovažuji za úplně nejlepší, přece jenom je to větší a těžší automobil. 1,8 20V bez přeplňování bych ale nedoporučil vůbec (z důvodu spotřeby), jedině s přeplňováním, ale ten je dražší v pořízení a jeho výkon každého svede k rychlejší jízdě a tím provozní náklady stoupají. Nesmíme zapomenout na fakt, že přeplňování turbodmychadlem je u ojetého automobilu další možností investice v případě poruchy. Pokud bych si měl osobně vybrat benzinovou motorizaci od koncernu VW, volil bych koncepčně velmi starý 2,0 8V. Je mnohými zatracovaný, nemá nějaký extra výkon a v Čechách je i díky této, dle mého názoru neopodstatněné pověsti špatně prodejný i v Octavii. Ale na průměrnou jízdu bohatě jeho potenciál stačí a při slušném zacházení má i příznivou spotřebu. Nevýhodou je zde výše sazby povinného ručení, ale v dnešní době se dá využít různých speciálních nabídek pojišťoven, které udělají výjimku, která spočívá ve vytvoření speciální kategorie do 2000ccm, kam spadají všechna hodně zastoupená TDi a nevejdou se do klasické kategorie povinného ručení do 1850 ccm. A pokud máte ještě bonusy, bude výše povinného ručení tím posledním, co Vás bude trápit.
Souhrnem bych doporučil zvolit buď méně komfortu a více úspory v podobě Corsy, nebo více komfortu ale žádnou úsporu v podobě Passatu. Nebo kompromis a zvolit něco mezi ve všech aspektech, jako například Opel Astra, Ford Focus, a nebo pokud budete chtít zůstat u koncernu tak VW Golf.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist