VW Polo IV – jaký motor do města?

Pan Adam by rád koupil ojeté VW Polo čtvrté generace. Jaký motor bude vhodný do městského provozu?
PORADNA, 07.03.14 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Polo

DOTAZ:Hezký dobrý den do redakce TipCars, hledám pro sebe menší ojetinu převážně do městského provozu. Doteď jsem řídil VW Polo třetí generace, které mi plně vyhovovalo, a neměl jsem s ním žádné vážnější problémy, rád bych proto stejný vůz, jen o generaci novější. Přes malý nájezd kilometrů preferuji dieselový motor, mám totiž přístup k levnější naftě. Benzínu se ale také nebráním, nejdůležitější je pro mne spolehlivost a nízké provozní náklady. Doporučíte mi koupi tohoto vozu, nebo mám raději hledat nějaké jiné?

Zdraví Adam P.


ODPOVĚĎ: Vážený Adame, koupi o generaci novějšího pola oproti tomu Vašemu Vám určitě doporučím. Netrápí ho žádné vážné závady a máte na výběr ze široké palety pohonných jednotek.

Do městského provozu by sice dostačovala i základní tříválcová dvanáctistovka HTP, kdybyste ale náhodou vyjel mimo město, dynamika bude neuspokojivá stejně tak, jako nelibý projev motoru. Za ideální benzínovou motorizaci z hlediska spolehlivosti a spotřeby paliva považuji o dvě deci větší agregát ve výkonových verzích 55, 59 a 74 kW. Důvod ke koupi nedává její přímovstřiková verze FSI, která hůře jede a má vyšší spotřebu.
Nyní se soustředím na Vámi preferovaný diesel. Že se hodí spíše pro větší nájezdy asi víte, taková devatenáctistovka SDI ale představuje velmi dobrou volbu. Pokud narazíte na zachovalý kus, který příliš nebere olej, můžete se těšit na prakticky absolutně spolehlivý provoz a spotřebu okolo 4 litrů nafty na 100 km. Motor navíc při správném zacházení vydrží po statisíce kilometrů. Jedinou nevýhodou je jeho vysoká hmotnost, která příliš zatěžuje přední nápravu, výkonu také jednotka nemá nazbyt.

Při výběru auta bych primárně soustředil na exempláře s benzínovým motorem, kterých je na trhu více, zachovalé polo s devatenáctistovkou SDI bych ale s klidným svědomím koupil.

Čím vás může polo čtvrté generace pozlobit? Kvůli vadnému těsnění dochází k zasekávání elektricky ovládaných oken (bezpečnostní pojistka proti přiskřípnutí prstů okno jdoucí nahoru prostě zastaví). Občas se bezdůvodně rozsvěcují kontrolky na palubní desce (zejména airbagu), mnoho nevydrží výfukové potrubí.

S dostupností náhradních dílů není problém, za jednu tyčku stabilizátoru přední nápravy zaplatíte 500 Kč, přední brzdové kotouče stojí 3.000 Kč a za brzdové destičky dáte 800 korun.

V inzerci TipCars si můžete vybrat z více než dvou desítek VW Polo s benzínovou čtrnáctistovkou. Na tachometru mají v průměru 110 tis. km a jejich cena začíná už pod hranicí 70 tis. Kč."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist