VW Polo nebo Ford Fiesta?

Dotaz:Dobrý den,
Chtěl bych se jenom poradit ohledně dvou vozů. Přemýšlím o koupi Pola nebo Fiesty, v případě Pola rok výroby kolem roku 2001 a Fiesty kolem roku 2002 a novější. V obou případech bych uvažoval o dieselovém motoru. Chtěl bych se zeptat, pokud je možné doporučit některý model více nebo nikoliv. Jde mi především o to, abych nemusel trávit moc času po autoservisech. Musím říct, že s autem se nebude jezdit každý den, ale i přesto bych dával přednost naftě než benzínu. Plánujeme si vůz ponechat, jak dlouho to bude jen možné, tzn. nemáme v úmyslu jej prodat po 6 či více letech.

Jsem si jist, že neexistuje přímá odpověď na tuto otázku, ale každá rada by mohla pomoci.
Předem děkuji za odpověď
PORADNA, 11.06.10 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Polo, Ford Fiesta

Odpověď

VW Polo (2002)V jednom ze svých předchozích článků jsem se zmínil o pochybnostech o smysluplnosti vznětových motorů ve vozech nižší střední třídy. Tím více rostou dané pochybnosti u vozů nižší třídy. Je potřeba si uvědomit, že náklady na palivo tvoří pouze jen část celkových nákladů na provoz automobilu a nelze tedy výběr motorizace zohledňovat pouze podle nákladů na palivo. Pro krátké jízdy anebo nepravidelné jízdy s delší odstávkou vozu se naftový motor moc nehodí. Pokud si plánujete vůz nechat co nejdéle, potom Vás u vznětových motorů může s velkou pravděpodobností potkat výměna drahých vstřikovačů, obecně hrozí problémy s čerpadlem, turbodmychadlem či dvouhmotovým setrvačníkem. Pokud Vás některý takový problém potká po například osmi letech (záleží na Vašem ročním nájezdu) u dnes zakoupeného osmiletého vozu, tak potom oprava zmíněných komponent hravě překročí hodnotu vozu. Vždy tedy doporučuji dívat se na náklady na provoz automobilu v dlouhodobějším horizontu a nesmíme ani opomenout takové faktory jako je hlučnost a obecně lepší startování a méně problémů v zimě s benzínem v nádrži. (bavíme se o voze, který jednou budete provozovat jako 12ti-15ti a víceletý).
Pokud ovšem stále trváte na svém výběru vznětového motoru, pokusím se doporučit tu nejlepší variantu. Ford Fiesta předchozí generace představený na podzim roku 2001 disponoval hned od začátku prodeje malým vznětovým motorem 1,4 TDCi 8V-50 kW. V roce 2006 byla nabídka rozšířena o 1,6 TDCi 16V-66 kW. Jedná se o agregáty vyvinuté společně s koncernem PSA a používané v mnoha automobilech. 1,4 uspokojí řidiče vyznávající klidnou jízdu a jezdící na co nejnižší spotřebu. Motor 1,6 TDCi patří mezi nejlepší maloobjemové vznětové motory vůbec, ale občas se objevují předčasně opotřebené dvouhmotové setrvačníky.
VW Polo (2002)Svými rozměry (d,š,v – 392cm,168cm,147cm) Fiesta v podstatě odpovídá Polu a i jejich zavazadelníky jsou víceméně srovnatelné stejně jako jejich rozvor náprav. Podobně dopadly automobily i v nárazových testech EuroNCAP. Nabídku vznětových motorů má VW Polo o něco širší. Od začátku prodeje generace 9N v roce 2002 se nabízely motory 1,4 TDI R3-55 kW, 1,9 SDI-47 kW a 1,9 TDI-74 kW. V roce 2004 byla nabídka rozšířena o 96 kW variantu motoru 1,9 TDI a při modernizaci v roce 2005 byl motor 1,9 SDI vyřazen z nabídky a varianta 1,4 TDI posílila na 59 kW. Motory 1,9 TDI se systémem čerpadlo-tryska jsou důvěrně známé a v mnoha článcích byla popsána jejich pozitiva i negativa. 1195 kg těžkému Polu dokáže i jeho slabší varianta nabídnout velmi slušnou dynamiku (zrychlení na 100 km/h za 10,7s, maximální rychlost 188 km/h). „Amputací“ jednoho válce vznikla z tohoto motoru tříválcová verze 1,4 TDI použitá rovněž například ve Fabii, s kterou Polo sdílí podvozkovou skupinu. Nejčastější kritiky se zde snáší na vyrovnanost běhu a zejména hlučnost tohoto motoru. Ano, konkurence je v tomto dál, ale záleží jistě na každém uživateli jak moc je náročný a co svému automobilu dokáže odpustit. Znám plno spokojených majitelů těchto tříválců, osobně bych si ho ale určitě nezvolil, ikdyž je velmi skromný v nárocích na palivo a úsporný řidič se s ním celkem snadno dokáže dostat pod čtyři litry. I bez jakékoliv snahy o úspornou jízdu se hravě vejdete do 5 l /100km. Ještě starou konstrukcí a jednoduchostí disponuje motor 1,9 SDI, který používá ještě rotační čerpadlo. Z hlediska dlouhodobé spolehlivosti a servisní nenáročnosti by tedy toto mohla být volba pro Vás. Žádné turbo, ceny vstřikovacích trysek jsou o řád nižší než vysokotlakých CommonRailových a jediné co tento motor do roku 2003 trápilo, byla ztráta výkonu v důsledku průniku vody do vzduchového filtru. Toho má tento motor i tak poměrně málo a tak zrychlení na 100 km/h se odbude za dlouhých 17s a ručka tachometru se zastaví na 160 km/h. S motorem 1,4 TDI to Polo zvládá za 13,6s a rozjede se na 170 km/h. Záleží tedy na každém, jak velkou dynamiku od svého vozu očekává.
Ford Fiesta r.v. 2003Z hlediska spolehlivosti nejsou mezi danými vozy zásadní rozdíly a tak výběr by měl více záležet na stavu konkrétně nabízených vozů, jejich historii a způsobu užívání. U Pola Vás mohou potkat problémy se spojkovým válcem, vůle v uložení stabilizátoru, nebo závady servořízení a občas se vyskytují problémy se stahovačkami oken. Fiestu naopak trápí selhávající napínací kladka rozvodů, zmíněný dvouhmotový setrvačník, hučící ložiska kol a poddimenzované hnací hřídele. Pokud Vám jde o málo časté návštěvy servisu, tak kvůli výměně oleje budete muset s Fiestou tento úkon absolvovat každých 20 tis. km, s Polem po 15 tis. km. Ještě větší rozdíl je v intervalu výměny rozvodového řemene – 240 tis. km (Fiesta) x 90 tis. km (Polo) – naftové verze 1,4.
Pokud vás první odstavec dnešního článku trochu nahlodal a začínáte přemýšlet o benzínových variantách, tak pro Fiestu bych doporučoval osvědčený a ve svých vlastnostech skvělý 1,6i 16V-74 kW. Naopak lepší bude se vyhnout základní verzi motoru 1,3i-44 kW. Pro Polo bude ideální volbou šestnáctiventilová 1,4 s 55 kW, která je díky lepšímu tahu z nízkých otáček uživatelsky příjemnější než její 74 kW verze. Od roku 2006 byly obě tyto verze nahrazeny rovněž doporučeníhodnou variantou s 59 kW.
Ford Fiesta r.v. 2003Ač ve svých vlastnostech výborní zástupci dané třídy, nějaké problémy se spolehlivostí se na obou najdou. V tomto směru oba výrazně přebíjí Toyota Yaris. Přestože má menší vnější délku o plných 30 cm, prostorem na zadních sedadlech ani zavazadlovým prostorem nijak nezaostává. Využitelnost těchto míst zvyšuje posuvná zadní lavice. Z hlediska dlouhodobého užívání bych preferoval právě tento vůz a zde bych se skutečně přikláněl k volbě zážehové jednotky 1,0i VVT-i (50 kW, od roku 2003-48 kW kvůli emisním normám). Tento skvělý malý agregát je pružný a kultivovaný, při úsporné jízdě s ním lze jezdit za 5 l/100km a při dynamické jízdě se Vám jen velmi těžko povede dostat jeho spotřebu přes šest litrů.(tříválcové verze v druhé generaci již tak úsporné nebyly) Při své hmotnosti 915 kg dokáže zrychlit na 100 km/h za 13,8s. Jízdními vlastnostmi a kvalitou dílenského zpracování bude za výše zmíněnými vozy trochu zaostávat, ale vzhledem k primárnímu určení vozů této třídy bych toto neviděl jako překážku ke koupi tohoto vozu.1/4
2/4
3/4
4/4


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist