VW Polo nebo Peugeot 206?

Dotaz : Dobrý den,v prvé řadě bych Vám chtěl poděkovat za velmi přesné recenze ojetých aut, podle kterých jsem se již několikrát zařídil a vždy k mé plné spokojenosti. Proto se na Vás obracím s prosbou o porovnání těchto dvou automobilů: VW Polo 1.4TDI r.v. 2000 (tzv.3,5tý model) a Peugeot 206 1.4HDi r.v. 2002. Našel jsem o nich dost článků týkajících se jízdních vlastností, komfortu cestování, atd.. Spíše by mě zajímalo srovnání obou motorů. Motor v Polu se mi jeví jako výkonnější, ale mnohem méně kultivovaný a také využitelný v menším rozmezí otáček. 206 nabízí velmi nadčasový design, ale mám právě obavu z línějšího dieselu. Ročně najedu přes 30tis kilometrů většinou po silnicích druhé třídy, ale potřebuji auto které bez vážnějšího omezovaní posádky hlukem a vysokou spotřebou bude schopné občas jezdit kolem 150km/h a i jinak bude mít slušnou dynamiku a dobré jízdní vlastnosti.
Děkuji za odpověď a přeji Vám i nadále velmi profesionální úroveň Vaší poradny.
Ivan Řezáč
PORADNA, 02.03.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Volkswagen Polo, Peugeot 206

Odpověď

Odpověď:

Do malých automobilů se kvůli své hmotností velké dieselové motory příliš nehodí a tak je výrobci postupně začali nahrazovat menšími jednotkami. Různí výrobci volili různou cestu a tak se pojďme podívat jak dopadne srovnání jejich výsledků.

VW Polo - faceliftVW Polo třetí generace přineslo v polovině devadesátých let do třídy malých vozů ne zcela běžnou kvalitu a standardy srovnatelné s vozy o třídu výš. Veskrze se tedy jedná o velmi povedený automobil, který zároveň dokáže posádce nabídnout přiměřenou bezpečnost. Vámi zvažovaný faceliftovaný model získal již v roce 2000 v testech Euro NCAP čtyři hvězdičky.

Z počátku výroby nabízené vznětové motory vskutku velmi přetěžovaly přední nápravu a tak se výrobce rozhodl pro ne úplně šťastný, ale rozhodně rychlý krok. Z původní známé devatenáctistovky „odřízl“ jeden válec. A tak se mohl do modernizovaného Pola nabízet tříválcový motor 1,4 TDI – 55 kW. Svými parametry dostačující agregát je pro běžné používání velmi nepříjemný svým zvukovým projevem. Při přesunech po městě, stejně jako na delší vzdálenosti, to je zkouška odolnosti sluchového ústrojí posádky. Zejména v porovnání s modernější konkurencí. Stejně tak je nepříjemný výrazný turboefekt u tohoto motoru.

Koncern PSA společně s Fordem se rozhodl vyvinout zcela novou jednotku. A tak se pod kapotou malé 206 objevil nový moderní agregát 1,4 HDi. S osmiventilovou technikou nabízel tento motor 50 kW a jeho šestnáctiventilová verze potom velmi slušných 66 kW. Bohužel Peugeot 206 se nabízel pouze s jeho slabší verzí. Přesto tento motor dokáže tak malý automobil slušně rozpohybovat. Maximální rychlostí 168 km/h jen o 2 km/h zaostává za VW Polo. Zrychlení z 0 na 100 km/h sice nabídne Polo lepší téměř o 2s a hodnota vyššího točivého momentu je též na straně Pola, ale 206 má mnohem lepší jeho průběh a je tedy uživatelsky příjemnější a nabízí harmonický rozvoj síly. Téměř nesrovnatelný je potom zvukový projev a celkově měkký chod motoru. Zároveň je tento motor mnohem méně náročný na pravidelnou údržbu. Například výměna rozvodů je u něho předepsána na téměř astronomických 240tis. km. Motor u VW vyžaduje tento úkon již po 90tis. km. Spotřebou budou oba vozy srovnatelné a v reálném provozu s těmito motory nebude problém dosáhnout hodnot udávaných výrobcem pod 4,5 l / 100 km.

Peugeot 206Ač se to opravdu nezdá, pro automobil s pohotovostní hmotností 1050 kg a klidnějšího řidiče je tento motor s 50 kW dostačující a dokáže nabídnout přiměřeně hbitý pohyb. Přesto, pokud by Vás zaujala jeho silnější verze s 66 kW, máte možnost se poohlédnout po koncernovém příbuzném Citroenu C3, který touto jednotkou disponuje.

Peugeot 206 zaujal plno zákazníků svým designem a právě díky němu dosáhl velmi slušných prodejních výsledků. Ovšem z hlediska jízdních vlastností a některých dalších detailů na Polo nestačí. Máte ovšem možnost koupit jiný automobil se shodným motorem. Tím je Ford Fiesta 1,4 TDCi. Kromě zmíněného výborného motoru tak získáte zároveň skvělé jízdní vlastnosti, přesné řazení i řízení a lepší spolehlivost při nízkých servisních nákladech.

Ještě jedna varianta si rozhodně zaslouží zde zmínit. A tím je motor 1,6 HDi nabízený v 206 od roku 2004. Svým výkonem 80 kW, maximální rychlostí 190 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h pod 10s nechává zde zmíněné verze daleko za sebou. Přičemž spotřebu není problém udržet u takto malého a lehkého vozu pod hranicí 5 l / 100 km.1/8
2/8
3/8
4/8
5/8
6/8
7/8
8/8


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist