VW Sharan, VW Multivan T4, nebo VW Multivan T5?

Dotaz

Děkuji Vám za užitečné příspěvky na TipCarsu a věřím, že spoustě lidí usnadníte rozhodování.
Můžete prosím i mě poradit v následujícím rozhodování.
 
Zvažuji koupi jednoho z následujících tří (starších) vozů do firmy, kde je třeba občas také převézt nějaké to zboží (v krabicích). Po dlouhodobých zkušenostech s prostorem ve voze VW Caravelle, model T4, bych se již soukat a krčit v běžném osobného vozu raději nechtěl. Cestování je v takovémto voze opravdu méně únavné. Pohon 4x4 je v naší horské oblasti velmi užitečná věc.
 
1. VW Sharan (Seat Alhambra) 1,9 TDI PD 85 Kw - 4x4.
 
2. VW Multivan T4 2,5 TDI 75 Kw - 4x4.
 
3. VW Multivan T5 2,5 TDI PD 128 Kw - 4x4.

Posledně jmenovaný Multivan T5 stojí ve verzi 4x4 zatím přibližně dvojnásobek toho, co dva předešlé vozy. Stojí to za to?
Jaký je rozdíl ve vnitřní prostornosti a jízdních vlastnostech mezi těmito
vozy?
 
Děkuji Vám, Petr G.
PORADNA, 05.05.06 | 00:00
hodnocení článku 5.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

VW SharanVolkswagen Sharan a VW Multivan jsou vozy poněkud rozdílných parametrů, ať už rozměrově, designem či cílovou skupinou zákazníků. Sharan je o cca 20 cm kratší než Multivan, takže ve vnitřním prostoru je značný rozdíl, zejména pokud bychom chtěli cestovat v sedmi lidech. Sharan toto sice umožňuje, ale v poslední řadě sedadel nemají cestující tolik prostoru, jak by bylo vhodné např. na delší cesty apod. Taktéž přístup k zadní řadě sedadel je v Sharanu obtížnější, obzvláště kvůli absenci posuvných dveří. Naopak multivan je v tomto ohledu velkorysý, zadní trojsedadlo má prostoru více než dost, a pokud je vozidlo vybaveno dvěma samostatnými sedadly ve střední řadě, která navíc můžeme otočit zády ke směru jízdy, připadají si pasažéři spíše jako v obývacím pokoji než v autě. Taktéž při přepravě nákladu poskytuje multivan více prostoru, vnější rozměry 4890/1904/1944 (d/š/v) oproti

4634/1810/1730 hovoří jednoznačně ve prospěch většího z obou Wolfsburgských příbuzných.

VW Multivan T4Nyní k jízdním vlastnostem, motor 1,9TDI PD známe z mnoha koncernových vozů v různých výkonových variantách, v případě Sharanu se jedná o variantu 85kW/115k, s krouticím momentem 310 Nm, která ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou umožňuje automobilu zrychlit z 0 na 100km/h za 14,7s a dosáhnout maximální rychlosti 178km/h. Nutno poznamenat že tomuto vozu by více slušela varianta 96kW, kterou známe z VW Passat či Škody Superb, jelikož oproti těmto vozům je Sharan přece jen vyšší a nemotornější, takže zejména sportovněji založenému řidiči se může zdát vůz líný. Nicméně pro klidnější povahy je výkon a jízdní dynamika dostačující. V zatáčkách se auto chová na svou kategorii poměrně jistě, a ačkoliv sedí řidič výše než u běžných osobních vozů, nepociťuje při jízdě žádné rušivé naklánění. Naopak, v rušném městském provozu řidič zajisté ocení mírný nadhled, který mu Sharan poskytuje.

Multivan se svými dvouapůllitrovými pětiválci si na silnicích také počíná suverénně, avšak zde bych už vzhledem k větším rozměrům stál při volbě motoru na straně výkonnější verze 128kW. Ta umožňuje automobilu zrychlit z 0 na 100 km/h za 12,2s a atakovat 190ti kilometrovou rychlost, což je na vůz této kategorie velmi dobrý výsledek srovnatelný s „běžnými“ vozidly která na silnicích potkáváme. Verze 75kW má maximální rychlost 168km/h a z 0 na 100 akceleruje za 15,3s, takže výkonnější agregát oceníme hlavně při předjíždění, kde rezerva výkonu přispívá ke zvýšení bezpečnosti manévru. Při jízdě po dálnici je multivan skutečným korábem, ve kterém se člověk cítí bezpečně a pohodlně, a hned tak něco ho nerozhodí. Menší problém může nastat v ucpaných centrech měst, kde není vždy snadné najít pro rozměrné vozidlo vhodné parkovací místo, avšak zhýčkán vnitřním prostorem nad touto skutečností asi člověk přimhouří oko, zejména pokud není nucen v centu parkovat denně.

VW Multivan T5Systém pohonu 4x4 je u obou modelů stejný tedy přes spojku typu haldex, což značí, že jsou trvale poháněna přední kola a v případě jejich prokluzu je přeneseno až 50% výkonu na kola zadní, což je pro Sharan i Multivan systém postačující, jelikož jsou určeny k provozu na zpevněných komunikacích. Rovněž ve sněhu si auto počíná suverénně a v kombinaci se správným zimním obutím vyjede prakticky kamkoliv kam vede cesta.

Ke spolehlivosti motoru je nutno dodat, že u sharanu i multivanu se jedná o turbodiesely se systémem přímého vstřiku paliva do válce systémem PD (čerpadlo-tryska), které jsou v porovnání se systémem common rail citlivější na kvalitu paliva a může dojít k zanášení trysek. Ovšem při pravidelném servisu a používání kvalitního paliva se nemusíme žádných potíží obávat.

Kdybych si já osobně měl vybírat mezi VW Sharan 85kW a Multivan 128kW, asi bych nakonec sáhl po sharanu, jednak pro výrazně nižší pořizovací cenu vozidla, ale hlavně pro nižší provozní náklady dané zejména spotřebou, 1,9TDI v sharanu si řekne v kombinovaném provozu přibližně o 7,5litrů nafty oproti 9-10 litrům u multivanu. Jediným větším mínusem této volby je menší prostor, ať už pro cestující nebo pro náklad, ovšem při sklopení střední řady sedadel a vyjmutí zadní řady poskytuje i sharan solidní prostor pro přepravu běžných nákladů.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies - marketingové podmínky

Copyright © 2005–2018 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist