Vybíráme auto do lesa

Dotaz

Jsem mladý myslivec a lesník a hledám ojeté auto do terénu. První věcí, pro kterou se nemohu rozhodnout je druh paliva. Druhou věcí pak jednotlivé značky (popřípadě modely) automobilů. Nejvíce se zajímám o Suzuki Vitara, Jimny, Samurai a Kia Sportage. Do pořízení vozu mohu investovat kolem 100 tis. Vůz nemusí být prostorný - většinou bude přepravovat maximálně 2 lidi, případně psa. Měl by mít dobrou prostupnost středně těžkým terénem a mezi další preferované požadavky řadím nízké provozní náklady, dostupné náhradní díly, dostupný servis, odolnost a spolehlivost. Méně preferuji jízdní komfort, moderní výbavu, ...

Velice Vám předem děkuji za Vaši radu a pomoc.

S pozdravem a přáním krásného dne
Ing. Radim Plhal
PORADNA, 04.12.09 | 00:00
hodnocení článku 3.3 b / 4x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Land Rover DefenderVážený pane inženýre,
pokud bych měl doporučit automobil do terénu, do lesa s nízkým komfortem, jednoduchou obsluhou asi bych zvolil Land Rover Defender. Je to přesně ten zástupce, který Vám rozhodně výbavu a komfort nenabídne, ale v terénu se na něj můžete spolehnout. Po každé jízdě lze celý automobil i s interiérem vystříkat hadicí a považuji ho spíše za pracovní stroj. Cenově se k Vaší cenové hranici ani neblíží a servis není zcela tak pro každého spotřebitele. Je to spíše pro nadšence, který je schopen si hodně věcí opravit sám.
Levnější varianta s podobným spartakánským nádechem je například inovované ARO. Má sice stejný problém s korozí jako jeho předchůdci , je tedy potřeba vybírat, ale věřím ze zkušenosti, že by to mohl být dobrý pracant. Dnes se dodávají s turbodieselem Andoria, který dodává slušný potenciál a servisně je na průměru. Všechny ostatní deriváty á Defender jsou dražší (zvláště kvůli módě) a relativně nové. Trochu civilněji se tváří Suzuki Samurai, Suzuki Jimny nebo větší Vitara a Vámi vybraná Sportage. Z této čtyřky bych odebral Sportage. Má sice rám, který z tohoto modelu dělá spíše offroad, ale jako ojetina má i hodně neduhů a následný servis není zcela levný. Stejnou službu udělá Jimny s jiným objemem motoru a zároveň s nižší sazbou zákonného pojištění. Naftový motor u Sportage také není výhrou, má nízký výkon a pro myslivecké účely bych tento model nedoporučil.
Suzuki Vitara je jednoduchá a relativně spolehlivá i jako ojetina, samozřejmě za předpokladu, že vybereme ten správný a udržovaný kus. Nenáročný motor s relativně nízkými servisními náklady, dostatečný výkon, rám dělá z tohoto automobilu příjemného společníka na cestách. Samozřejmě komfort na dálnici je díky konstrukci omezen, ale i interiér se postupem času výrazně změnil a poslední modely nabízí i pěkně vybavené vnitřní prostory.
Suzuki Jimmy/SamuraiZe zkušenosti vím, že myslivci si pořizují automobil do lesa s tím, aby byl co nejjednodušší, snesl nešetrné zacházení, a pokud Vám větev stromu způsobí rýhu či škrábanec, každý nad tím mávne rukou. Je potřeba, aby spotřeba byla příznivá a řidič nemusel být vybavem 20 kanystry pohonných hmot a samozřejmě i myslivec určitě vyžaduje jakýsi komfort přepravy a hlavně průchodnost terénem. Právě pro tyto kombinace je nejlépe vhodný Samurai či novější Jimny. Dostává se nám do ruky automobil vybaven velmi jednoduchým motorem s příznivou spotřebou s nízkým zdvihovým objemem – tudíž nižší kategorie zákonného pojištění. Tvarem karoserie, velmi malými převisy, krátkým rozvorem, nízkou hmotností nám sice na klasické silnici moc pohodlí nenabídne, zatímco v terénu je z něj obratný jedinec, kterého jen tak něco nepřekvapí. Tam, kde větší a luxusnější off road má problémy, Jimny s lehkostí získává náskok. Navíc Jimny má na rozdíl od Samurai i celkem líbivý design a kolem 100 tisíc se první ročníky dají pořídit. Otázkou je, zda při Vašich cestách necestách potřebujete líbivý design Jimnyho a nestačil by levnější a hranatější Samurai. Někteří to tak dělají, pořídí si Samurai a jezdí s ním „do lesa“ do té doby než se rozpadne a potom pořizují dalšího. Je celkem problém koupit dnes starého Samuraje, který nebude napaden přílišnou korozí a bude mechanicky dobře fungovat. Jakmile se takový kus objeví v autobazaru, nachází si ihned svého kupce. Všeobecně je problém u starších aut s korozí. Dříve jsme na to byli zvyklí. Klempíř „vyvařil“ a opravil, co bylo potřeba. Dnes se ale tato práce posunula spíše směrem k restauratérům a nechat si u klempíře generálně opravit automobil se může znamenat obrovský náklad, který s největší pravděpodobností, zvláště u starých automobil, převíší jejich skutečnou hodnotu.
Kia SportageDalší věc, na kterou si musíme u koupě dát pozor je fakt, že ne každý automobil, který vypadá jako 4x4 je ve skutečnosti 4x4. Existují tzv. dvoukolové verze svých 4x4 bratrů, které se z venku opravdu ničím neliší a zvláště v případě, že si pořizuji auto do terénu, se může tento přehmat stát velkým problémem.
Souhrnem bych doporučil pro „lesnické“ účely relativně nejmenšího Jimnyho, nejmenšího na parkovišti, nevětšího v terénu. I provozními náklady a servisními náklady by mohl splnit Vaši představu za předpokladu, že to bude 4x4.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist