Vybíráme praktické auto na přespání dvou lidí

Dotaz

Dobrý den,
s přítelem uvažujeme o koupi automobilu, který by měl splňovat tyto parametry:
  • velikost taková, aby se v tom dva lidé mohli vyspat (takže zřejmě kombi)
  • nízká spotřeba
  • výkon tak, aby auto "utáhlo" nějaký ten kopeček
  • náhradní díly v dostupné cenové kategorii
  • cena kolem 135 tis. Kč
Jsme docela bezradní, přemýšleli jsme nad Peugeot 406 kombi 2,2 HDI nebo 2,0 HDI a nebo VW Passat combi. Přátelé kolem nás nám radí téměř souhlasně Škodu Octavii.

Můžete nám prosím poradit, jaký automobil by mohl splňovat naše požadavky.

Děkuji a jsem s pozdravem
Jaroslava Krausová
PORADNA, 30.06.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Škoda Octavia kombiDobrý den,
podle Vašich zadaných parametrů to vypadá, že se chystáte na velký a dlouhý výlet a nebo někam na expedici. Vezmeme to tedy popořadě. Velikost taková, aby se ve vybraném automobilu mohli vyspat dva lidé. To je celkem ojedinělé přání, otázkou je jak často plánujete přespávání ve voze a jaký komfort od toho očekáváte. Určitě musíme přemýšlet o automobilu, který bude mít sklopná zadní sedadla a pokud možno tyto sedadla nebudou vytvářet při rozložení velké hrby a mezery. Provedení karoserie kombi se k tomu účelu nabízí, musíme však myslet na to, že pokud budeme mít plný zavazadlový prostor, musíme mít kam ty věci dát v době spánku. Jediné místo, které nám zbývá je na předních sedadlech. Ze svých zkušeností vím, že jako „nouzové“ přespání to vydží každý. Trávit takto delší dovolenou je už spíše pro odhodlané.
Nízká spotřeba je pojem velmi relativní, nepíšete, jaký bude roční nájezd kilometrů nebo zda budete s automobilem absolvovat ve větší míře dlouhé či kratší jízdy. Obecně platila hranice výhodnosti dieselu cca od 30000 km za rok, hranice se nám posouvá o to výše, čím je dražší nafta než benzin a to se mění skoro každý den. Pokud bude roční nájezd do 30000 km výhodnost dieselového motoru se snižuje vzhledem k dražším servisním úkonům. Samozřejmě každého láká šestilitrová magická hranice, ale je potřeba připočíst dražší servis. Vesměs jsou dieselové motory přeplňované turbodmychadlem, výměna či oprava této části není také lehká. Servisně nejvýhodnější by bylo pořídit automobil s nepřeplňovaným obyčejným dieselem a jezdit s lehkou nohou. To samozřejmě nikoho nenadchne a u novějších automobilů ani takováto možnost není.
Výkon tak, aby to utáhlo nějaký kopeček – to se může odvíjet také od toho, jak zatížený automobil bude. Pokud vezmeme jako příklad Škodu Octavii Combi, tak i u ní bude jiná spotřeba a síla výkonu, když v ní pojedou na výlet dva lidé s chlebníkem a nebo dva lidé s cestovním boxem na střeše, vedle naložená kola a zadní sedadla sklopená a tam výbava plus jídlo na dva měsíce. Ve druhém případě bych doporučil silný diesel, v prvním případě může udělat skvělou službu i stokoňová 1,6i.
VW Passat kombiDostupné náhradní díly – každá kategorie má podobné ceny náhradních dílů a tlak zákazníků na ceny tyto rozdíly stlačuje směrem dolů i v případě druhovýroby. Varianta vrakoviště je také možná, jen bych doporučil ověření ceny nového a potom použitého dílu. Někdy je až s překvapením jak „nízká“ je cena u autorizované prodejce a kolik si řekne prodejce na vrakovišti.
Cena kolem 135 000 Kč je cenová hladina vozidel v provedení kombi a ve velikosti Škoda Octavia Combi, VW Passat Variant, Peugeot 406 Break roku výroby 2000. Můžeme sem počítat i nový model Fordu Mondeo. Mělo by být počítáno s rezervou cca 10% na případné náhlé opravy. Peugeota pořídíte i mladšího, Passat bude „nejstarší“ Octavia někde mezi. Stejně bude záležet na aktuálním technickém stavu. Při výběru nebude 10.000 Kč hrát důležitou roli, někdy dostaneme nabídku skvělého technického stavu, ale chybí výbava. Potom je otázkou, co pro koho je prioritou, zda super výbava a poškrábané boky s počínající korozí na lemech blatníků, nebo super stav, který má sice klimatizaci, ale hliníková kola nejsou a místo elektrického ovládání oken na nás koukají manuální kličky. Je to po tom na zvážení jestli se ta výbava nevyplatí oželet. Plánovat, že si ji dokoupíte je nesmysl. Takto uvažovat můžete pouze o exterierových doplňcích jako hliníková kola, tažné zařízení, ale dodatečně montovat elektrická okna či dokonce klimatizaci je někdy i nemožné, protože není např. připravená eletroinstalace.
Spíše bych doporučil se s každým modelem svézt a bude záležet, co Vám přesně sedne do ruky. V Česku je samozřejmě koncern VW pojmem, jestli Octavii nebo Passat je opravdu na kupujícím, Passat má větší prostor na zadních sedadlech. Peugeot a Ford tolik slávy zatím nesklidily, pokud jsou technicky v pořádku, rozhodně udělají službu a navíc se tolik nekradou. Pokud bych měl doporučit motorizaci u VW a Škoda by to bylo Tdi 81kW, u Peugeota 2,0 Hdi a u Fordu TDCI 96kW. Motory mají při průměrném zacházení a dobrém technickém stavu slušnou spotřebu i dynamiku. Určitě to bude těžké rozhodování.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist