Vybíráme spolehlivé rodinné auto za 160 tis. Kč.

Auto, které by pan Pavel potřeboval, by mělo zvládnout každodenní pojíždění, rodinné výlety a přitom být nenáročné na údržbu. To všechno by mělo vydržet co nejdéle. Pokud možno celou jednu dekádu.
PORADNA, 28.09.12 | 00:00
hodnocení článku 4.8 b / 5x
vaše hodnocení: 0 b.

pavel: Dobrý den. Chci koupit ojetinu do 160 tis Kč, ročně najedu tak 15tkm, 2/3 z toho krátké cesty po 15-20km. Auto jak na cesty do práce tak na víkendy a dovolenou s rodinou s 2 dětmi. Jsem ochoten obětovat komfort za nižší cenu provozu a ND. Ale podstatné je, že auto by mělo mít předpoklad vydržet dlouho - 10 let. Zvažuji Ford Focus, C-MAX nebo VW Golf Plus, případně něco jiného. Co by jste doporučili?


ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pane Pavle. Četl jsem si Váš dotaz několikrát a pořád mě nenapadalo, co Vám poradit. A pak mi došlo, že nejlepší rada, kterou vám mohu podle svého rozumu dát je, že by bylo dobré, kdybyste přehodnotil svůj požadavek aby Vám rodinné auto, které dnes koupíte za cca 160 tis., vydrželo 10 let. Dnes utracené peníze potom budou nenávratně pryč a ke konci tohoto období budete Vy i Vaše rodina jezdit už v pořádně opotřebovaném voze a frekvence oprav, nutných k jeho udržení v provozuschopném stavu, se pravděpodobně bude nepříjemně zvyšovat. Vzhledem ke konstrukci dnešních aut je lepší vozidlo obměnit častěji. A věřte, že je to výhodnější hlavně ekonomicky. Když sečtete všechny faktory, bude to tak. A kdyby to nakrásně vyšlo nastejno, budete jezdit poslední roky v lepších a novějších autech. Aby auto vydrželo bez závažnějších problémů deset let, bylo by dobré koupit nové, nebo alespoň zánovní. A to bohužel u rodinného auta za 160tis přeci jenom není reálné. Zkuste to prosím ještě zvážit. Nicméně pokusím se vycházet z Vašich kriterií.

Vzhledem k počtu Vámi najetých kilometrů, délce jízd a hlavně k požadavku na nenáročnost údržby bych Vám doporučil benzínový atmosferický čtyřválec. A mělo by to být auto, u kterého každý mechanik ví, kam sáhnout a případných dílů je i v druhovýrobě dostatek, a to včetně elektronických komponentů apod. V této souvislosti mě napadá německý prototyp jednoduché funkční solidnosti VW Golf nebo jeho česká sestra Škoda Octavia. Nevýhodou pro Vás je, že si na trhu ojetin drží cenu. Vámi zmiňovaný Ford Focus je také dobrou volbou.

Auta této třídy jsou si dost podobná mnoha parametry a zastoupení zde má téměř každý výrobce. Přitom se nedá ukázat prstem na nějaký vůz a říci, že je výrazně lepší nebo naopak nějaký zatratit. Každý má své výhody a nevýhody a ještě komplikovanější je to u ojetiny, než u nového auta se zárukou. Vzhledem k ceně náhradních dílů a spolehlivosti v dlouhodobém horizontu bych Vás varoval před Renaultem. Dal bych si pozor i u ostatních francouzských vozů. Na druhou stranu budou levnější s méně najetými kilometry. Italská auta mi nevadí, ale konkrétně pro Vaše požadavky zrovna dělána nebudou. A pokud chcete vědět, na která že auta této silně obsazené třídy jsou nejlevnější značkové díly a servis, vězte že u Opelu. Tedy pro Vás asi Astra nebo Meriva. Jenom těch dílů možná za ty roky nakoupíte o dost víc než na tu Octavii. Naopak moc dílů nebudete potřebovat na japonská benzínová auta. Jenomže pokud se Vám něco během těch let přeci jenom přihodí, budete překvapen a velmi nemilé důsledky to bude mít pro Vaši peněženku. Katalog neoriginálních dílů bude chudý jak kostelní myš a může se stát, že mechanici v neznačkových servisech budou opravovat stylem „pokus-omyl“, který Vám ovšem s bohorovným klidem v hodinové sazbě napočítají. Navíc japonské vozy s malým kilometrovým nájezdem v posledních letech nepatří zrovna k cenovým trhákům autobazarů. Lidé se naučili za ně zaplatit. Takže příjemná charakteristika „spolehlivý a levný“ pro „japonce“ přestává platit.

Vozy, které bych Vám doporučil, jste vlastně už sám vyjmenoval ve svém dotazu. Ale jde nejen o typ auta, ale hlavně o stav, kdo s ním dosud jak zacházel a o počet a pravdivost najetých kilometrů. On dvakrát bouraný Golf s padesáti tisíci najetými kilometry, se kterým jezdila špatná řidička po Praze a navíc moc neřešila údržbu, může být mnohem horší než garážovaný Megane staršího manželského páru z Vysočiny, který si svých 100tis km odsloužil v roli opečovávaného člena rodiny.

A ještě drobnost na závěr. Všiml jsem si, že jste si vybral dvě malá MPV. Golf Plus a Ford C-Max. Pokud máte potřebu nebo pocit lepšího rozhledu z vozu nebo pohodlnějšího nastupování a vystupování, je to v pořádku. To jsou dva důvody, které lidé uvádějí jako argument pro tato auta. Já tyhle vozy nemám moc rád. Větší MPV typu S-Max nebo Voyager chápu, ale tohle je jenom zdání, jakási iluze nějakého „vanu“ a „rodinnosti“. Ale ve skutečnosti je zavazadlový prostor kratší než u kombi a rozměrem, který u těchto aut nejvíce narůstá, je výška vozu. Vždycky mi připadá, že důvodem pro koupi těchto aut musí být nutkavá potřeba posádky cestovat s nasazenými cylindry. Větší výška auta sebou přitom nese zvýšené těžiště, tím pádem zhoršené jízdní vlastnosti a díky tomu nižší aktivní bezpečnost. Vyšší auto má díky horší aerodynamice i trochu větší spotřebu a jízdní výkony ve vyšších rychlostech. Pokud tedy nemáte problém s nastupováním nebo výhledem z vozu, nenechte se zmást. Vzhledem k rodinnému používání automobilu bych se přimlouval za kombíky. Konkrétně u Focusu a Golfa budou navíc levnější nebo novější než jejich příbuzní, kteří místo protažení do délky vynikají nabobtnáním do výšky.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist