Vybíráme spolehlivé, úsporné a luxusní auto pro taxikáře

DotazDobrý den,
prosil bych radu ohledně koupě vozidla pro taxi, chtěl bych velké auto do 200tis. s malou spotřebou, spolehlivé a luxusní. Mám vybrané např. Škoda Superb 1.9 TDI (2.0 TDI) rok od 2003 výš. Je to správná volba? Popř. jaké jiné auto vybrat? VW Passat, Audi A6.Děkuji Karel Bartoň
PORADNA, 11.03.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Jako taxikář můžete vybírat ze širokého množství vozidel. Osobně bych se zaměřil na osvědčené vozy s širokou dostupností náhradních dílů. Je totiž pravděpodobné, že motor takto často užívaného vozu bude v provozu povětšinou v městském provozu a tím pádem je nutná jeho vysoká odolnost. Dále bych se zkusil vyhnout vozidlům vybavených filtrem pevných částic z důvodu vícenákladů na aditiva a výměny samotného filtru. Pokusil jsem se dle mého názoru vybrat několik vozidel vhodných pro provozování taxislužby. Určitě bych se zaměřil na auta více vybavená, jelikož budete trávit spoustu času za volantem.

Ford Mondeo (2000 – 2007)
Ford Mondeo II (r.v. 2005)Koncem roku 2000 se objevuje nová generace Fordu Mondeo. Především obřími rozměry novinka nahradila velkou limuzínu Scorpio výráběnou v devadesátých letech, a také se stala plnohodnotným konkurentem ve střední třídě. Ford vlastní silou na přelomu tisíciletí vyvinul šestnáctiventilový turbodiesel Duratorq 2,0 TDDi, který používal třeba i v užitkovém transitu. Tento agregát byl nabízen ve variantách 66 a 85 kW. Je hlučnější a také méně úsporný, v průměru o 0,5 L/100 Km než konkurence v podobě TDI od Volkswagenu. Mondea s motory TDDi však dnes seženete za příznivé ceny od 80 do 130 tis. Právě tento motor 2,0 TDDI s výkonem 85 kW bych vám o Mondea doporučil asi nejvíce - s motorem používajícím dobře vyzkoušený přímý vstřik radiálním čerpadlem nejsou prakticky žádné potíže. Řízení má vynikající zpětnou vazbu a příkladný komfort odpružení není v žádném rozporu se vzorným chováním v zatáčkách. Přitom se však podvozek spoléhá na odolnou ocel, nikoliv na lehký, populární, ale velmi choulostivý hliník. Nemusíte se tak bát enormních nákladů na servis jako třeba u VW Passat či Audi A4 a A6. Naopak podvozek Mondea zpravidla nežádá vůbec žádné investice. V dnešní době lze již sehnat doporučované Mondeo z prvních let výroby od 80 tis. Kč.

Škoda Superb (2002 – 2008)
Škoda SuperbPokud budete volit Škodu Superb, zaměřte se na podvozek, který je převzatý z Passatu a který, jak je známo, trpí vůlemi v přední nápravě. Oprava pak může zaskočit nejednoho majitele, neboť výměna všech ramen stojí i dnes kolem 20 tisíc s prací při využití dílů z druhovýroby. Jinak co se týká motoru, jedná se o dieselový agregát se vstřikováním čerpadlo tryska (PD), který vyniká zátahem v nízkých otáčkách, má solidní spotřebu, na druhou stranu postrádá kultivovanost a jeho běh je dosti hrubý. Výkon motoru je 74 kW nebo 96 kW. Motoru 2,0 TDI 103 kW obych se osobně vyhnul z důvodů častých problému s praskající hlavou či rychlého opotřebení turba. Slabší motory 1,9 TDI vcelku solidně pracují v nízkých otáčkách, kolem 2000 otáček produkují nejvíce síly a to až do cca 3000 otáček. Potom zbytečně stoupá hlučnost vozu bez jakékoli gradace výkonu. Spotřeba vozu se pohybuje ve městě kolem 8 a mimo město kolem 7 litrů, lze jezdit i za 6 litrů. Shodné spotřeby lze dosáhnou se silnější verzí 96kW, která se s vozem tolik netrápí. Uživatelsky příjemnější mi osobně připadá verze 96 kW, kterou bych v tomto případě doporučil. Podvozek vozu je laděn spíše komfortně, dlouhý rozvor předurčuje vůz na dálnici, podvozek je příjemně utlumený. Řízení vozu je lehké, méně citlivé, vynikající je převodovka s přesným řazením. Co se prostoru týká, vůz nabízí komfort zejména na zadních sedadlech, kde je nadmíru místa, na druhou stranu zavazadlový prostor nepotěší malým vstupním otvorem a objemem něco málo přes 400 litrů. O Superbu nejsou známy žádné závažné poruchy kromě problémů s přední nápravou, jak jsem zmínil výše, a problémů s vysokotlakým vstřikováním Pumpe Duse, které je citlivé na kvalitu paliva. Škodu Superb pořídíte již od 130 tis. Kč.

VW Passat (1997 – 2005)
Volkswagen PassatVolkswagen Passat tehdejší konkurenci drtil zejména vnějšími rozměry, s nimi související vnitřní prostorností a složitou hliníkovou přední nápravou. Poháněna jsou přední kola, lze objevit i modely s náhonem na všechna kola. Motory u Passatu jsou uloženy netypicky podélně, stejně jako u Superbu a Audi A6. Od začátku produkce v roce 1997 hrály výraznou roli ve výrobním programu vozu vznětové čtyřválce 1,9 TDI. Tyto pohonné jednotky s klasickým přímým vstřikováním paliva mají výkon 66 nebo 81 kW. Právě jeho výkonnější varianta je dle mého názoru pro Passat nejoptimálnějším pohonem. Motor je při jízdě příkladně tichý, překvapivě pružný a až neskutečně úsporný - málokdy spotřebuje přes šest litrů nafty na 100 km. V roce 1998 přišla novinka v podobě přímého vstřikování pumpa-tryska, výkon těchto motorů byl 85 kW, později 96 kW a v jiných modelech dokonce 110 kW. U těchto variant motorů TDI navíc ještě častěji selhávají měřiče hmotnosti nasávaného vzduchu, často již po čtyřiceti tisících km. Pak motor ztrácí výkon a má vyšší spotřebu paliva. Od roku 1999 výrobce nabízí též vidlicový šestiválec 2,5 TDI V6. Jeho základní 110 kW výkonovou variantu příliš nedoporučuji, protože má výrazný turboefekt a pořádně táhne až ve vysokých otáčkách. Lepší je výkonnější 120 kW varianta, lze objevit i nejvýkonnější 132 kW verzi. Konstrukční zajímavostí vozu je přední náprava, v níž je tlumičová vzpěra spojena ne s těhlicí kola, ale přímo se spodním ramenem. Výsledkem složitého řešení je nízký přenos sil motoru od volantu, takže řízení pracuje stejně plynule, jako u jiných prémiových značek. Unikátní hliníková přední náprava na rozbitých českých vozovkách trpí a často již po šedesáti tisících km se v ní vyskytují citelné vůle. Skládá se ze čtyř ramen na každé straně a taktéž hliníkových táhel příčného stabilizátoru. O nápravě platí to samé co u Superbu, doporučuji při koupi její důkladnou kontrolu. Passat lze koupit od 80 tis Kč, ve verzi B5, verzi B6 již od 110 tis. Kč.

Audi A6 (1997 – 2004)
Audi A6V roce 1997 přišla druhá generace Audi A6 s technikou, kterou již předním představil menší sourozenec A4 a také pátá generace Volkswagenu Passat. Nová hliníková přední náprava (známá z Audi A4 nebo VW Passat B5, B6) nahradila jednoduchého litinového McPhersona. Je pravda, že zlepšení jízdních vlastností původní model potřeboval. Audi A6 vám již při přejezdu nerovností v zatáčce volantem nemasíruje ruce. Vzadu je použita jednoduchá zadní náprava s vlečenými rameny. Ve všech modelech, které koncern VW vyrobí, je tradičně veliký zájem o vznětové motory TDI. Pod kapotou vozu se může objevit jednotka 1,9 TDI 81 kW s přímým radiálním čerpadlem nebo verze 1,9 TDI 96 kW PD se systémem pumpa-tryska nebo 2,5 TDI 110 kW, 114 kW, 120 kW nebo 132 kW. Tyto motory 2,5 TDI používají systém s přímým radiálním čerpadlem. Nejvíce práce zastane verze 1,9 TDI, pro vaše účely bude nejrozumnější volbou. Audi A6 druhé generace pořídíte od 90 tis. Kč.

Peugeot 407 (2004 – 2010)
Peugeot 407 SWPeugeot 407 nahradil v roce 2004 populární a dosti nadčasovou 406. Francouzské vozy sice v minulosti vynikaly pohodlným odpružením, avšak to u 407 nehledejte. Podvozek 407 se vyznačuje nadmíru složitou konstrukcí. Vpředu je originálně pojatá lichoběžníková náprava odvozená ze závodních Peugeotů, vzadu je modifikovaný víceprvkový závěs, známý už ze 406. Hlavním materiálem je lehký hliník. Na pohled choulostivé řešení není ve skutečnosti na štíru se životností. Zavazadelník neoslní velikostí, když disponuje trochu symbolicky 407 litry v základním uspořádání. U tohoto vozu bych doporučil motor 2,0 HDI s výkonem 100 kW. Příkladné je sladění turbodmychadla VGT s motorem. Sériová šestistupňová převodovka má dobře zvolené převody, ale úroveň řazení je v duchu současných vozů od PSA. Dráhy jsou delší, přesnost jen průměrná. Kdo je však zvyklý na francouzská auta, tomuto to nijak vadit nebude. Mechanicky je ale 407 veskrze solidní, doporučuji dávat pozor na úniky oleje z posilovače řízení. Peugeot 407 lze v dnešní době koupit od 130 tis. Kč.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist