Vybíráme starší Suzuki Grand Vitara III

Zájemce by rád koupil Suzuki Vitaru s dieselovým motorem. Zvládne spolehlivě sloužit v terénu po nezpevněných cestách?
PORADNA, 25.07.13 | 00:00
hodnocení článku 3.4 b / 7x
vaše hodnocení: 0 b.
z naší nabídky:
Suzuki Grand Vitara

DOTAZ: Dobrý den. Moje stará Lada Niva dosluhuje, a tak za ni hledám nějakou náhradu. Padla mi do oka Suzuki Grand Vitara od roku výroby 2005. Chtěl bych, aby měla nižší spotřebu než Niva, proto bych rád verzi s motorem 1.9 DDiS. Jsem myslivec a často se pohybuji v terénu po nezpevněných cestách. Splní Vitara moje požadavky na spolehlivé vozidlo s nízkou spotřebou, které je v terénu schopné jako Lada Niva? Předem děkuji za odpověď.

Jaroslav H.


ODPOVĚĎ: Vážený pane Jaroslave, nahradit Vaši dosluhující Ladu Nivu nebude zejména kvůli její nenáročnosti a spolehlivosti jednoduché, nicméně si myslím, že jste si vybral jednoho z nevhodnějších kandidátů. Třetí generace Suzuki Vitary, o kterou se zajímáte, sice už není postavena na žebřinovém rámu jako pravý offroad, na jejich schopnostech v terénu se to ale nijak negativně nepodepsalo. A na běžných silnicích zase nabídne komfort a pohodlí, o kterém si může Vaše Niva nechat opravdu jen zdát.
Všechna čtyři kola jsou poháněna stále. Díky spolehlivé mechanické uzávěrce mezinápravového diferenciálu, redukčním převodům a systému ESP, který dokáže mimo jiné i přibrzdit prokluzující kolo (vlastně tak zastává funkci jakési elektronické uzávěrky nápravového diferenciálu), je Suzuki Vitara v terénu výborná a tam, kde podobně velká SUV (např. Toyota RAV4) už dávno stojí zapadlá v blátě či sněhu, jede Vitara neohroženě dál.
Jediné, co se mi na Vašem výběru příliš nelíbí, je volba vznětového motoru 1.9 DDiS. Tento agregát od automobilky Renault má komplikované a choulostivé rozvody, které se navíc musí měnit každých 75 tis. km. Pokud nevyměníte spolu s rozvody i napínací kladku drážkového řemene a řemen samotný, je prakticky jisté, že kladka brzy selže, drážkový řemen se sesmekne, zamotá do toho rozvodového a je, jak se říká, vymalováno (motor se "potká", což znamená jeho totální destrukci). Nutnost vyměnit i drážkový řemen a jeho napínací kladku také výrazně prodražuje údržbu (výměna rozvodů Vás tak přijde na více než 20 tis. Kč). A aby toho nebylo málo, spotřeba toho motoru v praxi neklesá pod 9 litrů nafty na 100 km. Častý provoz v terénu by znamenal i rychlý konec pro filtr pevných částic. Tuto motorizaci Vám proto nedoporučuji.
Naopak výborný je benzínový čtyřválec o objemu 2.4 litru. Sice v průměru na každých 100 km odebere z nádrže zhruba 11 litrů Naturalu, je ale naprosto spolehlivý. To platí o celém pohonném ústrojí. Vitara netrpí žádnými vážnými závadami, nejčastěji budete řešit klepání od přední nápravy, zaviněné volným uložením stabilizátoru (záležitost několika stokorun) a prasklé žárovky v hlavních světlometech. Pokud se Vám dostane do rukou kus, který jezdil po většinu času po silnicích (především po dálnicích), je dobré do budoucna počítat s výměnou ložisek v kolech. Co se týká běžných spotřebních věcí, přední brzdové destičky Vás vyjdou na cca 2.500 Kč, tlumič pérování stojí 4.500 Kč a výměna oleje a filtrů přijde na necelé 2 tisíce (vše originální díly Suzuki).
Ceny ojetin začínají na cca 130 tis. Kč, pokud ale chcete vůz v dobrém stavu, nachystejte si alespoň 180 tisíc. V inzerci TipCars jich na Vás čeká přes pět desítek. Na tachometru mají v průměru 140 tis. km."originální stav ojetin je lepší než tuning"


nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist