Vybíráme studentské auto

Dotaz

Dobrý den,
velice se mi líbí Vaše poradna a vkládám do ní velkou důvěru. Jsem student se z toho vyplývajícími studentskými příjmy. Vlastním Škodu Favorit, se kterou jezdím každý den 40-80 km denně, vše finančně zvládám a ještě mi něco zbývá. Vzhledem k technickým nedostatkům a občasným potížím jsem se rozhodl začít vybírat nové auto.
Chtěl bych Vás poprosit o pomoc při výběru auta, které bych finančně zvládl, ale při tom bych se sním nemusel v rychlostech vyšších nad 110 bát, že se rozpadne. Předběžný výběr padl na: Audi 80, Volvo 440/460/850, BMW e36, Mazda 626 GE, Peugeot 406 z těch dražších, z těch levnějších pak: Citröen Xantia, Ford Mondeo I a II, Peugeot 306. Chtěl bych vědět, jaké jsou pro tyto auta nejlepší motorizace, jak je drahá údržba (např. jestli může student zvládnou udržovat Volvo), popř. jestli byste mi doporučili úplně jiný model.

Díky za ochotu, s pozdravem,
Petr Mládenka
PORADNA, 08.04.09 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.

Odpověď

Škoda FeliciaDobrý den,
již jsme několikrát v naší poradně psali na téma – studentské auto, neboli nízké náklady na provoz. Samozřejmě statut studenta neznamená, že by potřeboval co nejnižší náklady. Kolikrát se lidé diví, jaké automobily stojí před katedrami vysokých škol, nicméně většina ze studentů asi přemýšlí, zda vyjedou jen o víkendu a nebo automobil potřebují využívat každodenně.
Provozně levným automobilem je například stará dobrá Škoda Favorit, nebo její nástupce Škoda Felicia. Vždy opravdu žasnu nad cenami v prodejně náhradních dílů a když se jako zákazník dostanete na nějakou výprodejní akci, je servis takového automobilu opravdu levná záležitost. Všechny potíže, které jste doposud musel řešit, jsou u ostatních značek jako nové díly několikanásobně dražší. Určitě v tom povede BMW a Volvo. Samozřejmě při koupi starší ojetiny asi zákazník převážně využívá vrakoviště, ale některé díly, zvláště pak motorová čidla a elektronické součástky, na vrakovišti nekoupíte.
Volvo se mi osobně hodně líbí, je to určitě pojem bezpečnosti, samozřejmě záleží i na řidiči Sebevíc bezpečnější auto nám nemůže zaručit nesmrtelnost. Navíc benzínová Volva nejsou určitě zástupci provozně úsporných aut, takové Volvo 850 T5 má nádherný design i po letech, pokud je v originálním stavu, je to nádhera. Ale servis a spotřeba pohonných hmot je nereálně ufinancovatelná i pro některé zaměstnané. Je to něco za něco, za všechno se dnes platí, pokud chcete nádheru od Volva 850, musíte na to ty peníze mít. Řada 440/460 je o něco méně nákladnější, ale s 850 se nedá srovnat, mnoho lidí ji nepovažuje za Volvo v tom pravém slova smyslu.
BMW E36 je na tom dle mého názoru podobně, navíc sehnat zachovalou E36 bude kus práce a ani vyšší spotřeba nedělá z tohoto modelu to pravé studentské auto.
Citroën XantiaNásleduje řada Peugeot 406, Ford Mondeo, Citroen Xantia, Peugeot 306, s klidnou duší bych u prvních třech doporučil motory 1,8 16V, je zde přijatelná sazba povinného ručení a dostatečný výkon na příjemnou jízdu. U Peugeotu 306 vzhledem k velikosti stačí motorizace 1,6. Ceny náhradních dílů jsou velmi podobné, na Peugeoty je jedna součástka dražší, druhá levnější a u Fordu je to obráceně. Spíše se musíme rozhodnout, jaký styl je pro nás přijatelnější. Francouzský Peugeot či Citroen jsou vyhlášené svým nadstandardním komfortem, Mondeo je daleko tvrdší, někomu nevyhovují měkká sedadla bez bočního vedení, někomu je příjemné tvrdé polstrování automobilů vyráběných v Německu. Pokud předchozí majitel pravidelně servisoval svou Xantii, nemusíte se ani zde obávat zvýšených nákladů. Jen bych určitě doporučil v případě volby takového automobilu podrobnou prohlídku v Citroen Servisu. Za standardních okolností je výměna tzv. „koulí“, stejně finančně náročná jako výměna tlumičů. Ale v případě, že dostanete do ruky vůz, kde byl pravidelný servis zanedbáván, může se velmi komfortní pérování Citroenu proměnit v noční můru a bezesné noci. Nutno dodat, že v takovouto můru se může projevit každá špatně zakoupená ojetina.
A jak se říká, japonec až na konec, Mazda 626, všeobecně spolehlivé auto bez výrazných technických excesů, snad jen tady bych doporučil motorizaci 2,0i. Neušetříte sice na povinném ručení, nicméně automobil s tímto motorem má díky vyššímu výkonu daleko větší dynamiku a paradoxně při větším zatížení i nižší spotřebu.

nahoru

kontakt - naši partneři - práce s cookies

Copyright © 2005–2017 EBM system s.r.o. | technická podpora

TOPlist